اعلام جزییات نحوه نرخ گذاری برای دریافت مالیات از خانه های خالی ، چه خانه هایی مشمول مالیات نمی شوند؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، معاون سازمان امور مالیاتی گفت: درآمد اجاره در قرارداد رسمی یا عادی مبنای تشخیص میزان مالیات قرار می گیرد و در مواردی که قرارداد وجود نداشته باشد یا از ارایه آن خودداری گردد، یا اگر مبلغ مندرج در آن کمتر از 80 درصد ارقام مندرج شده در جدول املاک مشابه معین و اعلام شده باشد، میزان اجاره بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه محاسبه خواهد شد.

اعلام جزییات نحوه نرخ گذاری برای دریافت مالیات از خانه های خالی ، چه خانه هایی مشمول مالیات نمی شوند؟

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش مجله وبلاگ فروش به نقل از ایلنا، محمود علیزاده درباره آنالیز اخذ مالیات بر خانه های خالی در مجلس گفت: مجلس با توجه به نیازهایی که دیده شده در حال تغییر مفاد ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم است. در قانون قبل، مدت زمانی که دیده شده کم بوده، همچنین برای افزایش بازدارندگی ها مجلس به دنبال افزایش جریمه مالکانی است که خانه های خود را وارد بازار اجاره نمی نمایند.

وی ادامه داد: در قانون فعلی خانه های خالی در سال اول مشمولیت، باید به اندازه 50 درصد میزان اجاره بها مالیات بپردازند. در سال دوم میزان مالیات به اندازه اجاره بها است و در سال سوم به بعد، میزان مالیات به 1.5 برابر اجاره می رسد. اما پیشنهاد مجلس این است که مالک باید به ازای هر واحد مشمول پرداخت مالیات، در سال اول 5 برابر میزان اجاره، در سال دوم 10 برابر و در سال سوم به بعد هم 15 برابر اجاره را به عنوان مالیات خانه خالی خود بپردازد.

  • مالک یک هزار واحد مسکونی خالی، یک بانک خصوصی - دولتی است

معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه این اعداد پیشنهاد مجلس است و باید دید درصحن به تصویب می رسد یا نه، گفت: باید دید صحن به این پیشنهاد چه واکنشی نشان می دهد و در صورت تصویب آن، به اجرا خواهد رسید.

علیزاده در پاسخ به این سوال که سازمان امور مالیاتی مبنای محاسبه نرخ اجاره برای دریافت مالیات از خانه های خالی را چه معیاری در نظر گرفته است، ادامه داد: این موضوع در چارچوب ماده 52 و 54 قانون دیده شده است. درآمد اجاره در قرارداد رسمی یا عادی مبنای تشخیص میزان مالیات قرار می گیرد و در مواردی که قرارداد وجود نداشته باشد یا از ارایه آن خودداری گردد، یا اگر مبلغ مندرج در آن کمتر از 80 درصد ارقام مندرج شده در جدول املاک مشابه تعیین و اعلام شده باشد، میزان اجاره بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه محاسبه خواهد شد.

وی اضافه نمود: براساس جدول قیمت ها در ماده 53 وجهی از ارزش معاملات ملکی را مبنا قرار می دهیم و براساس آن اجاره بهای ملک در مناطق برآورد می گردد به اندازه آن مالیات باید دهند.

معاون سازمان امور مالیاتی درباره نحوه شناسایی خانه های خالی گفت: خانه های خالی توسط سامانه شناسایی می گردد. تمام واحدها به کد پستی و کد ملی وصل هستند ازاین رو افرادی که دارای مسکن هستند تعیین می شوند بنابراین این واحد یا باید اجاره داده گردد یا واگذار شده باشد یا به هر نحوی به کار گرفته شده باشد.

وی ادامه داد: بخشی از شناسایی خانه های خالی به وسیله خوداظهاری است، گفت: در کنار خوداظهاری شاخص های دیگری هم لحاظ شده اند که با وصل شدن به سامانه ها و نهادهای دیگر شناسایی می شوند. قبوض برق، آب، گاز و تلفن هم در شناسایی ها به کار گرفته می شوند اما تعیین نماینده نیستند.

علیزاده در پاسخ به این سوال که آیا خانه های دوم و ویلاها شامل اخذ مالیات از خانه های خالی می شوند، گفت: خانه های دومی که به کار گرفته شده باشد یا بیش از 6 ماه خالی نباشند مشمول پرداخت مالیات نخواهند شد. درباره ویلاها هم هنوز جزییاتی وجود ندارد اما مالیات بر خانه های خالی مربوط به خانه های داخل محدوده های شهری می گردد.

  • پاسخ طراح مالیات خانه های خالی به چند ابهام | این طرح چه زمانی اجرایی می گردد؟
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 5553

به "اعلام جزییات نحوه نرخ گذاری برای دریافت مالیات از خانه های خالی ، چه خانه هایی مشمول مالیات نمی شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام جزییات نحوه نرخ گذاری برای دریافت مالیات از خانه های خالی ، چه خانه هایی مشمول مالیات نمی شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید