جزئیات مشوق های دولت به بخش خصوصی در اجرای طرح مسکن ملی

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به گزارش تجارت نیوز، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی روز دوشنبه در گزارشی راهکارهای بهره مندی از ظرفیت بخش خصوصی را در اجرای مسکن ملی اظهار داشت.

جزئیات مشوق های دولت به بخش خصوصی در اجرای طرح مسکن ملی

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

این معاونت بیان کرد به منظور ایجاد هم افزایی بین بخش های مختلف دولتی و خصوصی از تمامی سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی مالک که دارای زمین در محدوده شهرها، دارای واحدهای مسکونی نیمه تمام، و دارای واحدهای مسکونی تکمیل شده آماده فروش، هستند دعوت می شود تا در اجرای طرح اقدام ملی مسکن همکاری و مشارکت نمایند.

بر اساس این گزارش، این دسته از سرمایه گذاران می توانند از مشوق های مشخص شده در این خصوص از جمله اعطای تسهیلات ساخت بدون سپرده یا تسهیلات خرید مسکن، معرفی متقاضی خریدِ واحد مسکونی و تامین هزینه ساخت در طول اجرا توسط متقاضیان، امکان پیش فروش، بعضاً و در صورت امکان تغییر کاربری اراضی و… استفاده نمایند.

تاکید می شود که اراضی و پروژه های معرفی شده در سامانه طرح اقدام ملی معرفی و در صورت وجود متقاضی، در فرآیند استفاده از کلیه تسهیلات تعریف شده در طرح اقدام ملی مسکن قرار خواهند گرفت.

با اعلام معاونت مسکن و ساختمان، بعضی از مشوق های فراهم شده برای بخش خصوصی به توضیح زیر است.

اراضی بخش خصوصی با کاربری مسکونی یا کاربری های قابل تبدیل به مسکونی:

مالکان اراضی با کاربری مسکونی (به صورت ملکی یا اوقافی) بخش خصوصی که ممکن است خود دارا یا فاقد مسکن باشند، می توانند اراضی تحت تملک خود را جهت استفاده در طرح اقدام ملی مسکن به اشتراک بگذارند. در این صورت تسهیلات زیر از سوی وزارت راه و شهرسازی برای ایشان برقرار خواهد شد.

در صورتی که زمین دارای کاربری غیرمسکونی باشد، مشروط به امکان تغییر کاربری برابر ضوابط معماری و شهرسازی و حسب تصویب در مراجع ذی ربط، اقدامات لازم درخصوص تغییر کاربری زمین به عمل خواهد آمد.

وام بانکی با میانگین هر واحد 100 میلیون تومان با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و بدون احتیاج به سپرده گذاری به واحدهای احداثی دارای متقاضی طرح اقدام ملی مسکن تعلق خواهد گرفت.

متقاضی واجد شرایط که از تمکن اقتصادی لازم برای تامین سهم آورده برخوردار است به مالک جهت پیش خرید واحدهای احداثی معرفی خواهد شد.

بخشی از هزینه ساخت پروژه در طول دوره ساخت توسط متقاضیان و بخش دیگر به وسیله تسهیلات بانکی تامین خواهد شد و سهم مالک در تامین هزینه ساخت، حداقلی خواهد بود.

چنانچه مالک زمین، خود فاقد مسکن ملکی باشد، یکی از واحدهای احداثی پروژه متعلق به او خواهد بود.

چنانچه مالک زمین دارای فرزند بالای 18 سال فاقد مسکن باشد، درصورت تمایل می تواند از به تعداد فرزندان بالای 18 سال از واحدهای احداثی برای فرزندان واجد شرایط خود نیز استفاده کند.

چنانچه پروژه مورد نظر در قالب انبوه سازی اجرا شود به مالک زمین اجازه داده می شود، یک سوم از واحدهای احداثی را بنا به تشخیص خود به افرادی که تمایل دارد و با قیمت مورد نظر خود (عرف بازار) بفروشد. مشخص و تشخیص پروژه انبوه در هر استان برای استفاده از این ظرفیت بر عهده معاونت مسکن و ساختمان است.

در صورتی که زمین فاقد پروانه ساختمانی باشد، از سوی دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن به شهرداری مربوطه جهت تسهیل و تسریع و تخفیف در صدور پروانه ساختمانی معرفی خواهد شد.

دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن پروژه موردنظر را جهت استفاده از ظرفیت ایجاد شده در تخفیف هزینه نظارت مهندسی به سازمان نظام مهندسی معرفی می نمایند.

واحدهای نیمه تمام بخش خصوصی

مالکان واحدهای نیمه تمام بخش خصوصی در صورت تمایل می توانند واحدهای مورد نظر را جهت استفاده در طرح اقدام ملی مسکن عرضه نمایند. در این صورت مالک از امتیازات زیر برخوردار خواهد شد.

برای واحدهای مسکونی پروژه که فاقد متقاضی هستند، متقاضی جهت خرید و تملک واحد مسکونی معرفی خواهد شد.

پروژه توسط دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن به شبکه بانکی جهت اخذ تسهیلات (ساخت) مکمل معرفی خواهد شد.

هزینه های صورت گرفته در پروژه تا مقطع حاضر بر اساس قیمت کارشناسی روز برآورد و پس از تایید دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن و کسر سهم تسهیلات بانکی اخذ شده تا آن مقطع توسط متقاضیان نهایی واحد مسکونی به مالک پرداخت می شود. هزینه های باقی مانده اجرای پروژه در طول دوره ساخت توسط متقاضیان تامین و به مالک پرداخت می شود.

در صورت وجود اراضی مناسب در شهر محل معرفی پروژه یا سایر شهرها در استان مربوطه، امکان تهاتر پروژه با اراضی دستگاه متولی طرح اقدام ملی مسکن وجود دارد.

دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن حسب مورد، پروژه را به معاونت مسکن معرفی تا در مورد معرفی متقاضی از سامانه ثبت نام طرح اقدام ملی یا از ارگان ها و دستگاه های طرف تفاهم با وزارت راه و شهرسازی (وزارت آموزش و پرورش، ودجا، وزارت تعاون، ودجا و…) در چارچوب مفاد تفاهم نامه معرفی اقدام شود.

واحدهای تکمیل شده بخش خصوصی

مالکان واحدهای تکمیل شده و فاقد متقاضی بخش خصوصی درصورت تمایل می توانند واحدهای خود را جهت استفاده در طرح اقدام ملی مسکن به دستگاه های متولی ارائه نمایند. در این صورت مالک از امتیازات زیر برخوردار خواهد شد.

در صورت وجود اراضی مناسب در شهر محل معرفی پروژه یا سایر شهرها در استان مربوطه امکان تهاتر پروژه با اراضی دستگاه متولی طرح اقدام ملی مسکن وجود دارد.

در صورت امکان تهاتر زمین، دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن، پروژه را به معاونت مسکن معرفی تا متقاضی به وسیله سامانه ثبت نام طرح اقدام ملی یا از متقاضیان ارگان ها و دستگاه های طرف تفاهم با وزارت راه و شهرسازی (وزارت آموزش و پرورش، ودجا، وزارت تعاون، ودجا و…) در چارچوب مفاد تفاهم نامه معرفی شود.

دستگاه متولی طرح اقدام ملی مسکن فراخوان مربوط به معرفی پروژه و جذب متقاضیان خرید را با اولویت دارندگان تسهیلات صندوق پس انداز یکم بانک مسکن در سایت اقدام ملی مسکن اعلام نموده و نسبت به جذب این متقاضیان برای تملک واحدهای موضوع پروژه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

منبع: ابتکار

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3062

به "جزئیات مشوق های دولت به بخش خصوصی در اجرای طرح مسکن ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مشوق های دولت به بخش خصوصی در اجرای طرح مسکن ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید