مدیرکل خراسان رضوی: نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی بر انتقال میراث ناملموس موثر است

به گزارش مجله وبلاگ فروش، مدیرکل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی، نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی را بر انتقال میراث ناملموس به نسل جدید موثر قلمداد کرد و اضافه کرد: ما در استان خراسان رضوی قصد داریم با میراث ناملموس گسست ایجادشده بین نسل امروز و گذشته را از بین ببریم.

مدیرکل خراسان رضوی: نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی بر انتقال میراث ناملموس موثر است

اگر علاقمند به سفر با بهترین سفر به کانادا در تابستان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد خبری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی، ابوالفضل مکرمی فر مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی درباره برگزاری هم زمان دو نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: بعضی از تفکیک دو نمایشگاه بیشتر استقبال می نمایند، اما وقتی این دو نمایشگاه با هم برگزار گردد و فضاها به تناسب استان ها اختصاص پیدا کند به نظرم شرایط بهتری حاکم خواهد بود. هرچند سال جاری این دو نمایشگاه با هم برگزار گردید اما بخش های خصوصی استان ما از سایر بخش های استانی جدا شدند و برندها، مناطق نمونه و آژانس های مسافرتی هر کدام در یکجا جانمایی نشدند.

او اضافه کرد: به نظر من اگر سیاست گذاری متمرکز برای استان ها در نظر گرفته گردد و حالا که دو نمایشگاه یکجا برگزار می گردد، نمایشگاه به سمتی برود که مراجعه نمایندگان با همه ظرفیت های استانی یکجا روبرو شوند تا رقابتی هم بین بخش خصوصی و دولتی به وجود آید که اتفاقا کمّیت و کیفیت را توامان بالا خواهد برد.

مکرمی فر درباره تاثیر نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی بر جذب گردشگر گفت: نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی قطعا در جذب گردشگر تاثیر دارد البته خراسان رضوی قضیه متفاوتی دارد چرا که زائر و مسافران خودش را دارد اما ما درصددیم سایر ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری استان را در نمایشگاه معرفی کنیم. همان طور که وزیر میراث فرهنگی و گردشگری بحث گردشگری تلفیقی را عنوان نمود، ما نیز می توانیم از این سیاست پیروی کنیم؛ یعنی هم زائر داشته باشیم و هم گردشگر برای جاذبه های گردشگری که این دو منافاتی با هم ندارند.

او اظهار کرد: خراسان رضوی، 4هزار اثر تاریخی و فرهنگی شناسایی شده دارد که حدود 2500 اثر به ثبت رسیده است و 1500 اثر در شرف ثبت ملی است. ما 28 شهرستان داریم که همه آنها در قامت بزرگی از منظر تاریخی و فرهنگی قرار گرفته اند مثل نیشابور. پیشینه تاریخی خراسان که در قدیم به آن دروازه شرق می گفتند، ظرفیت های تاریخی و فرهنگی بسیاری را در این استان به وجود می آورد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی گفت: در بحث آثار تاریخی، طبیعی، میراث ملموس و ناملموس، آیین ها خیلی غنی هستیم و آنچه که تا به امروز به آن پرداخته شده، کافی نیست ولی با توجه به ظرفیت های موجود، گام های اساسی در این زمینه برداشته شده است؛ ما در دو سال اخیر، پرونده ثبتی 510 اثر را آماده کردیم و بیش از 200 اثر ثبت شده است. البته بعضی از اقدامات ما در حوزه میراث ناملموس است چرا که قصد داریم این میراث را برای نسل های آینده به یادگار بگذاریم و در تلاشیم که گسست ایجاد شده بین نسل امروز و گذشته برقرار کنیم. علت این گسست شاید این باشد که نتوانسته ایم داده های ارزشمندمان را به خوبی به نسل جوان منتقل کنیم و نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی در این زمینه نیز موثر خواهد بود.

او استقبال از نمایشگاه را مثبت ارزیابی کرد و اضافه کرد: مبادلات مالی که در این نمایشگاه برای آژانس های مسافرتی، هتل ها و... انجام می گردد نیز بسیار مطلوب است.

مکرمی فر در خاتمه اذعان کرد که محدودیت های موجود مانع برگزاری باکیفیت نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی نشده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 2096

به "مدیرکل خراسان رضوی: نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی بر انتقال میراث ناملموس موثر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرکل خراسان رضوی: نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی بر انتقال میراث ناملموس موثر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید