کرونا بیشترین آسیب را به کدام اقشار زد؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، خبرنگاران: رییس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است در شرایط فعلی، دولت باید با ارزیابی دقیق از میزان آسیب وارد شده به بخش های مختلف، از اقشاری که بیشترین آسیب را دیدند، حمایتی هدفمند داشته باشد.

کرونا بیشترین آسیب را به کدام اقشار زد؟

به گزارش خبرنگاران مجیدرضا حریری در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا دولت های مختلف دنیا راهبردی واحد در برابر آسیب های اقتصادی کرونا دارند، گفت: در چنین شرایطی آنچه که قطعی است، لزوم ورود دولت ها به عرصه و حمایت از اقتصاد و اقشار مختلف جامعه شان است؛ اما اینکه این شیوه حمایت چگونه اجرایی گردد، قطعا بسته به موقعیت اقتصادی هر دولت و شرایط داخلی کشورهاست.

به گفته وی، آنچه که چین اجرایی نموده لزوما با آنچه که در آمریکا اجرا می گردد یکی نیست. از سوی دیگر برای مثال بسته دو هزار میلیارد دلاری حمایتی دولت از اقتصاد آمریکا با توجه به حجم و گستردگی اقتصاد این کشور حتی می تواند از عدد 100 هزار میلیارد تومان ما در داخل ایران نیز کوچک تر باشد. از این رو نمی توان نقشه دولت ها برای مقابله با کرونا را ثابت دید یا از آنها الگوبرداری کرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین، با بیان اینکه در ایران دو قشر و گروه بیشترین آسیب را دیده و احتیاج به حمایت دارند، اظهار کرد: یکی از این اقشار، حقوق بگیران ثابت همچون کارگران و کارمندان هستند که با توجه به موقعیت اقتصادی به وجود آمده، احتمال بیکار شدنشان وجود دارد. در چنین موقعیتی، دولت اعلام نموده که به کارفرمایان برای جلوگیری از اخراج نیروهایشان وام می دهد. این روش شاید کارایی کم تری دارد و احتمال ایجاد فضای رانت را نیز بالا می برد. در حالی که اگر روی بیمه بیکاری سرمایه گذاری کنیم، حمایت از کارگران به شکل مستقیم انجام می گیرد تا این قشر بتوانند این دوران را پشت سر بگذارند.

حریری ادامه داد: گروه دومی که احتیاج جدی به حمایت دارند فعالان در عرصه خدمات هستند. بخش قابل توجهی از اقتصاد ما را بخش خدمات مدیریت می نماید و اگر ما فراوری را دریابیم اما خدمات را فراموش کنیم، عملا اقتصاد ما از حرکت می ایستد. شرکت های فعال در حوزه های توزیع خدمات باید فعال بمانند و در این دوره از آنها حمایت جدی گردد.

به گفته وی، کارگران روزمزد، صاحبان مشاغل فصلی و افرادی که درآمد ثابت ندارند و در این دوره آسیب دیده اند نیز دیگر اولویت جدی در حمایت ها به شمار می فرایند.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در پاسخ به این سوال که آیا منابع اقتصادی دولت، امکان حمایت از این اولویت ها را فراهم می نماید، گفت: دولت ما با توجه به تحریم ها و مسائل، پیش از کرونا نیز با محدودیت منابع اقتصادی روبرو بود و امروز باید دید برای این حمایت چه منابعی فراهم خواهد شد. ما در بعضی مسائل اقتصادی، احتیاج به راه چاره های سیاسی داشتیم و با ورود کرونا این امید وجود دارد که با همدلی و هم نظری، تصمیماتی اتخاذ گردد که به ورود منابع اقتصادی به کشور و کاهش مسائل تحت تاثیر این ویروس یاری کند.

به گزارش ایسنا، پس از همه گیر شدن کرونا، بسیاری از دولتها اعلام نموده اند که به منظور جلوگیری از تبعات اقتصادی ناشی از آن، به اقتصادشان منابع اقتصادی جدید تزریق می نمایند.

در ایران نیز دولت اعلام نموده در کنار بعضی تسهیلات، منابع اقتصادی جدیدی را به اقتصاد وارد خواهد نمود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3581

به "کرونا بیشترین آسیب را به کدام اقشار زد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا بیشترین آسیب را به کدام اقشار زد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید