آشنایی با کابل فیبر نوری

به گزارش مجله وبلاگ فروش، یکی از پرکاربردترین تجهیزات شبکه مورد استفاده در کشور است. در این مطلب قصد داریم به معرفی کابل فیبر نوری و کاربردها و مزیت های استفاده از آن بپردازیم.

آشنایی با کابل فیبر نوری

یکی از پرکاربردترین انواع کابل ها هستند. و کابل فیبر نوری و… در ادامه به معرفی کابل فیبر نوری، کاربرد و مزایای استفاده از آن پرداخته ایم.

فیبر نوری یا تار نوری به انگلیسی Optical Fiber رشته باریک و بلندی از یک مادّه شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می تواند نور وارد شده از یک سر را، از سمت دیگر خارج کند. کابل فیبر نوری دارای پهنای باندی بسیار بالاتر از کابل های معمولی است.

با فیبر نوری می توان داده هایی مانند تصویر، صوت و غیره را به راحتی با پهنای باند بالا تا 10 گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد. امروزه مخابرات فیبر نوری به علت پهنای باند وسیع تر در مقایسه با کابل های مسی، و تاخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهمترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می شود.

کابل های فیبر نوری چگونه عمل می کنند؟

کابل فیبر نوری سیگنال های ارتباطی را با استفاده از پالس های نوری فراوری شده به وسیله لیزرهای کوچک یا ال ای دی ها انتقال می دهد.

این کابل ها شامل تعداد بیشتر رشته های شیشه است که هر کدام از آن ها فقط کمی از موی انسان باریک تر هستند.

مرکز هر رشته، هسته یا core نامیده می شود که راستا نور برای حرکت را فراهم می نماید. هسته یا core با یک لایه شیشه به نام cladding (روکش) که نور را انتقال می دهد احاطه شده تا از هدر رفت سیگنال جلوگیری شود و به نور اجازه دهد تا در طول کابل حرکت کند.

دو نوع اولیه کابل های فیبر نوری، کابل های فیبری single mode و multi-mode هستند. کابل های single mode از رشته های بسیار باریک شیشه و یک لیزر برای فراوری نور استفاده می کنند در حالی که فیبرهای multi-mode از ال ای دی برای این کار استفاده می کنند.

شبکه های فیبری single mode معمولا از تکنیک های (Wave Division Multiplexing (WDM برای افزایش دادن مقدار انتقال ترافیکی که می تواند در طول رشته حرکت کند، استفاده می کنند. WDM این اجازه را می دهد که نور با طول موج های مختلف ترکیب شود (multiplexing) وسپس جدا شود (de-multiplexing) و از این طریق ارتباطات متعددی به وسیله یک پالس نور انجام می شود.

مزایای فیبر نوری

فیبر نوری در مقایسه با سیم های های مسی دارای مزایای زیر است :

ارزانتر

هزینه چندین کیلومتر کابل نوری نسبت به سیم های مسی کمتر است.

نازک تر

قطر فیبرهای نوری به مراتب کمتر از سیم های مسی است.

ظرفیت بالا

پهنای باند فیبر نوری به منظور ارسال اطلاعات به مراتب بیشتر از سیم مسی است.

تضعیف ناچیز

تضعیف سیگنال در فیبر نوری به مراتب کمتر از سیم مسی است.

سیگنال های نوری

برخلاف سیگنال های الکتریکی در یک سیم مسی ، سیگنالهای نوری در یک فیبر تاثیری بر فیبر دیگر نخواهند داشت.

مصرف برق پایین

با توجه به سیگنال ها در فیبر نوری کمتر ضعیف می گردند ، بنابراین می توان از فرستنده هائی با مقدار برق مصرفی پایین نسبت به فرستنده های الکتریکی که از ولتاژ بالائی استفاده می کنند ، استفاده کرد.

سیگنال های دیجیتال

فیبر نور مناسب بمنظور انتقال اطلاعات دیجیتالی است.

غیر اشتعال زا

با توجه به عدم وجود الکتریسیته، امکان بروز آتش سوزی وجود نخواهد داشت.

سبک وزن

وزن یک کابل فیبر نوری بمراتب کمتر از کابل مسی (قابل مقایسه) است.

انعطاف پذیر

با توجه به انعطاف پذیری فیبر نوری و قابلیت ارسال و دریافت نور از آنان، در موارد متفاوت نظیر دوربین های دیجیتال با موارد کاربردی خاص

کاربرد کابل فیبر نوری

حسگرها

فیبر نوری عنصر اصلی یک حسگر است. ویژگی های فیبرنوری، تحت میدانی که آن را میزان گیری می کنند، تغییر می نماید و به شدت کمیت حساس است و از آن تأثیر می گیرد. حسگرهای مجهز به این سیستم برای میزان گیری مقدارهای فیزیکی متفاوتی استفاده می شوند ازجمله: جریان الکتریکی، فشار، حرارت، جابه جایی، میدان مغناطیسی، آلودگی آب دریا، سطح مایعات، تشعشعات پرتوهای گاما و ایکس.

فیبر نوری در روشنایی

فیبر نوری از قرن بیستم یک فن آوری در صنایع روشنایی است و روز به روز در حال پیشرفت است. نور به وسیله منابع نور طبیعی و مصنوعی وارد آن می شود و به محل مصرف می رود. به این صورت نور به جاهایی که در معرض نور مستقیم نیستند هم می تابد. علت رشد این فن آوری و استقبال از آن این است که بدون الکتریسیته و تشعشعات خطرناک ماورای بنفش کار می نماید و می تواند نور طبیعی را بدون مضرات آن به داخل ساختمان بتاباند.

مخابرات

یکی از شناخته شده ترین کاربردهای فیبرنوری انتقال اطلاعات با نور لیزر است. از این کابل می توان به جای کابل شبکه های مسی در سیستم های کامپیوتری استفاده کرد. انعطاف پذیری بالای آن سبب می شود که بتوان آن را داخل کابل ها استفاده کرد و برای برقراری ارتباطات در مسافت های طولانی به صرفه و مناسب می باشد. استفاده از کابل فیبرنوری کیفیت بسیار بالایی را برای شما فراهم می آورد.

از مزایای فیبر نوری نسبت به سیم مسی این است که از سیم مسی سبک تر است به همین علت نصب و انتقال آن راحت تر انجام می شود. یکی از معایب فیبرنوری هم این است که نور در آن فقط در یک جهت حرکت می نماید پس اگر قرار باشد جریان رفت و برگشت داشته باشیم باید از دو سیم استفاده شود. از طرف دیگر سیم بندی در فیبرنوری احتیاج به مهارت های بیشتری دارد.

وبلاگ راضانی: وبلاگ راضانی، یک ورزشکار که به دنبال رستگاری است

کیوسک خبری آشنا: کیوسک خبری آشنا | مجله اخبار روز جهان

منبع: شبکه چی
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 12877

به "آشنایی با کابل فیبر نوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با کابل فیبر نوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید