شروع واکسیناسیون از بهمن ماه

به گزارش مجله وبلاگ فروش، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با یادآوری اینکه امروز نزدیک به یک سال از شروع پاندمی کرونا می گذرد، گفت: از همه آنانی که دست اندرکار این اقدام عظیم برای مقابله با کرونا بودند تشکر می کنم. البته این فرایند کاهشی معنایش این نیست که شرایط مطلوب است. الآن هم مرگ 70 تا 80 نفر بازهم زیاد است. یک وقتی ممکن است این رقم به چهار یا پنج نفر برسد و ما بگوییم این فرایند مطلوب شده اما الآن چنین نیست.

شروع واکسیناسیون از بهمن ماه

او اضافه نمود: ما نباید به خاطر کاهشی شدن فرایند ابتلا پروتکل های بهداشتی را کمتر رعایت کنیم و رفت وآمد خانوادگی و دورهمی ها را افزایش دهیم.

روحانی تاکید نمود: اگر رعایت نکنیم این ویروس جهش یافته ممکن است ما را هم مبتلا کند و نگرانی جدید ما این است که در برخی استان ها افرادی در سن پایین هم مبتلا به کرونا شده اند. درحالی که قبلاً بیماری بیشتر به افراد مسن مرتبط بود.

رئیس جمهور گفت: ما باید حداقل تا شش ماه آینده هم همین رعایت پروتکل های بهداشتی را ادامه دهیم تا واکسن برسد و فرایند واکسیناسیون انجام گردد. اگر ما رعایت نکنیم و وارد موج چهارم شویم یعنی باید بسیاری از کسب وکارها تعطیل شوند.

او بابیان اینکه شرایط ما نسبت به گذشته بهتر است اما فرایند کاهشی باید ادامه پیدا کند، تأکید کرد: امروز در گزارشی که دکتر رییسی از استان ها می دادند در بسیاری از استان ها فرایند کاهشی بود ولی در برخی استان ها فرایند کاهشی آن متوقف شده بود و در برخی جاها شروع به افزایش تعداد بیمار شده بود که این می تواند برای ما نگران نماینده باشد.

روحانی با اشاره به اینکه نباید به خاطر کاهشی شدن راستا اهمال، عادی نگری، عادی سازی در رفتارهای خانوادگی و اجتماعی مدنظر قرار بگیرد که می تواند خطرناک باشد، گفت: همچنان این نگرانی وجود دارد که این ویروس جدید جهش یافته به نام ویروس انگلیسی یا آنکه اخیراً در آفریقای جنوبی مشاهده شده که بسیار نگران نماینده است، مواردی از ابتلا را در کشور داشته باشد. این ویروس ابتدا در چین و ووهان بود و به کشورهای دیگر رسید بنابراین از آفریقا یا اروپا رسیدن آن مشکل تر از چین نیست، بنابراین اگر مراقبت و مواظبت نکنیم این ویروس جهش یافته ما را نیز مبتلا می نماید.

رئیس جمهوری بابیان اینکه آمار نگران نماینده ای از ابتلای جوانان و نوجوانان در برخی استان ها می تواند در آینده برای ما مشکل آفرین باشد، گفت: بنابراین باید با همه توان کوشش کنیم تا وارد موج جدید نشویم؛ چرا اگر وارد موج جدید شویم مهار کردن آن برای ما سخت می گردد.

او اضافه نمود: تشدید نظارت ها راه جلوگیری از بروز موج جدید ابتلا است و باید از لحاظ فرهنگی به مردم تاکید گردد و تبلیغات ادامه پیدا کند. تنها بیان مطلب در صدا و سیما، روزنامه ها و در سایر رسانه ها کافی نیست باید در بخش نظارتی، نظارت را هم تشدید کنیم.

روحانی ادامه داد: اعمال تشدید نظارت ها با نرم افزارهای دیجیتالی بسیار خوب است و به وسیله اپلیکیشن ها راحت تر می توان نظارت را اعمال کرد. به وسیله این اپلیکیشن ها بود که جلوی برخی مسافرت ها گرفته شد.

رئیس جمهوری گفت: اگر قرارگاه بتواند کاری کند که سفرهای بین شهری را با این اپلیکیشن مرتبط کنیم و مانع از سفر با خودروی شخصی افراد با تست مثبت و مبتلا گردد، خیلی خوب است که در قرارگاه گفتند این کار پیچیدگی هایی دارد و به قرارگاه گفتم این موضوع را دنبال نمایند تا یک فرد مبتلا با ماشین شخصی به شهر و روستای دیگر نرود و مردم آن شهر و روستا را مبتلا نکند.

او با اشاره به فرایند شیوع ویروس موتاسیون یافته کرونا در دنیا، یادآور شد: در گزارش امروز احساس کردیم ویروس کرونا نه تنها در سطح دنیا تضعیف نشده بلکه بیماری زایی و سرایت آن بیشتر شده است؛ حتی دکتر نمکی امروز در گزارش گفت این ویروس موتاسیون یافته خطرناک تر و مرگ و میر آن بیشتر است. با وجود این، شاید با شرایط خطرناک تری در آینده روبرو شویم و درصورت کوچک ترین غفلت و اهمال، تعداد افراد بیمار سرپایی، بستری و به تبع آن مرگ و میر افزایش می یابد و دچار مشکل می شویم.

روحانی با تاکید بر لزوم جلوگیری از وارد نشدن ویروس جدید به کشور، توضیح داد: برای وارد نشدن ویروس جدید از وزارت راه و سایر مسئولان می خواهم در فرودگاه ها و همه مبادی ورودی از بندرها تا ریل مراقبت کنیم و از افراد جدیدی که از خارج کشور مخصوصاً اروپا و اخیراً از آفریقا وارد می شوند، تست بگیریم.

رئیس جمهوری اضافه نمود: همچنان باید با قاطعیت جلوی تجمع و ترددهای غیرضرور را بگیریم و هیچ چیز نباید ما را از این حرکت باز دارد؛ رعایت پروتکل های بهداشتی وظیفه ملی، قانونی و شرعی همه ما است.

روحانی همچنین با اشاره به شرایط واکسیناسیون در کشور، تاکید نمود: در زمینه واکسن داخلی و خارجی حرکت های خوبی صورت گرفته است. در زمینه واکسن داخلی می توانیم بگوییم سال آینده سه واکسن را پیش رو داریم و تا آخر بهار بخشی از آن ها به دست ما می رسد.

وی اضافه نمود: این سه واکسن برکت، رازی و پاستور هستند که سال آینده به بهره برداری می رسد و البته امیدواریم برخی از این ها در فصل بهار و برخی در فصل تابستان به دست ما برسد.

رئیس جمهوری با اشاره به تحویل واکسن های کواکس به کشور نیز اظهار کرد: تا آخر سال جاری هم غیر از کواکس، برای دریافت واکسن از جاهای دیگر کوشش می کنیم.

روحانی تاکید نمود: در ماه بهمن واکسیناسیون در کشور شروع می گردد و این کار بسیار اهمیت دارد. درعین حال واکسن خارجی تا وقتی واکسن داخلی برسد یک ضرورت است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 9695

به "شروع واکسیناسیون از بهمن ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع واکسیناسیون از بهمن ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید