آماده باش پیشگیری از سیل در 12 استان

به گزارش مجله وبلاگ فروش، مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه مطابق پیش بینی های هواشناسی کشور، بر اساس آخرین پایش شاهد افزایش بارندگی در استان های غرب و جنوب غربی کشور از تاریخ 98/12/28 هستیم، گفت: ضروری است همه هماهنگی ها و اقدامات مراقبتی برای پیشگیری از ایجاد هرگونه خسارات اقتصادی و جانی انجام گردد که تحقق چنین هدفی نیازمند هماهنگی بین دستگاه های مختلف از جمله وزارت نیرو است.

آماده باش پیشگیری از سیل در 12 استان

سیف الله آقابیگی اضافه کرد: در این راستا جلسه های انسجام بخشی بین بخش های مختلف وزارت نیرو در استان های مختلف برگزار شده تا پیش بینی ها و اقدامات لازم برای وقوع سیلاب احتاقتصادی انجام گردد که یکی از این برنامه ها، شناسایی بازه های آسیب پذیر رودخانه ها بوده که ابلاغیه های لازم دراین باره به حوزه های شهری، روستایی، جاده ها، شهرداری ها و سایر نقاط لازم اجرا شده است.

1500 کیلومتر از رودخانه های کشور لایروبی شد

به گفته مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، یکی دیگر از اقدامات لازم جهت پیشگیری از خسارات سیلاب، انجام اقدامات اولویت دار مانند لایروبی ها و همچنین دوری از حریم ها و بستر رودخانه ها برای خودروها، مردم یا فعالیت های کارگاهی در این نواحی است.

آقابیگی با اشاره به اینکه برنامه ریزی های هدف دار برای ساماندهی مخازن سدها برای تسکین سیلاب یک ماهی است که در دست اقدام است، گفت: یکی از کارهای اساسی که در این راستا اجرا شده، لایروبی بیش از 1500 کیلومتر از رودخانه ها و بازه های آسیب پذیر و نقاط لازم در کل کشور بوده است. یکی دیگر از اقدامات اجرا شده ساماندهی و دیوارکشی های محافظ و ساحلی به طور 90 کیلومتر در مناطق دارای شرایط آسیب پذیر است.

مردم رعایت نمایند

وی با تأکید بر اینکه مردم باید رعایت بیشتری در این ایام نسبت به هشدارهای ابلاغ شده از سوی نهادهای ذی ربط داشته باشند، توضیح داد: پیش بینی می کنیم در فروردین سال آینده بارندگی بالای حد نرمال را ببینیم که البته این یک نعمت است و باید با پیش بینی های مناسب بتوانیم میزان خسارت را به حداقل ممکن برسانیم.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران شرح داد: در این راستا تیم های عملیاتی در بخش های مختلف پمپاژ، ذخیره و سدها به صورت آماده باش درآمده و آمادگی لازم برای اقدامات لازم را دارند.

بارش ها پیوستگی دارد؛ لزوم احتیاط بیشتر مردم

آقابیگی در پاسخ به اینکه آیا از سدهایی که امکان درگیری در مناطق پر بارش را دارند، آزادسازی آب نیز اجرا شده است؟ گفت: غالب سدهایی که در بارش های اخیر تا هفته قبل مخازن آنها آبگیری شده، طبق تاب آوری رودخانه های پایین دستی، آزادسازی آب از مخازن آنها در حال اجرا است که عمده این سدها در استان هایی است که پیش بینی می کنیم شاهد بارندگی بالا و وقوع سیلاب باشند.

بر اساس گفته های این مقام مسئول، آزادسازی آب از سدهای استان های آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، مرکزی، همدان، گیلان، مازندران، خراسان شاقتصادی و گلستان در حال اجرا است تا این دوران را با کمترین میزان خسارت جانی و اقتصادی سپری نموده و بتوانیم بیشترین بهره از این بارش ها را از منظر ذخیره سازی داشته باشیم. مردم باید توجه داشته باشند که طبق پیش بینی ها، بارندگی طی روزهای آینده پیوستگی دارد که همین موضوع، احتمال وقوع سیلاب را تشدید می نماید.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3366

به "آماده باش پیشگیری از سیل در 12 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماده باش پیشگیری از سیل در 12 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید