برترین شوینده پارکت لمینت چیست ؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، پس از آنکه با وسواس و دقت فراوان از مرحله خرید پارکت لمینت و نصب آن بخوبی عبور کردید باید بدانید با این عضو نو خانه چطور رفتار کنید. اینکه بدانید لمینت زیبایتان را چطور تمیز کنید و از چه موادی برای تمیز کردن آن استفاده کنید باعث می گردد بتوانید از حداکثر طول عمر مفید لمینت استفاده کنید. در این بین سؤالات فراوانی از طرف مصرف کنندگان شنیده می گردد. به عنوان مثال بسیار پرسیده می گردد که آیا استفاده از شوینده و واکس برای پارکت لمینت الزامی است؟ برترین شوینده برای پارکت چیست؟ و سؤالات مشابه دیگر که قصد داریم در این راهنما به آنها پاسخ دهیم. پس اگر شما نیز دغدغه نگهداری از لمینت هایتان را دارید حتماً تا انتهای این راهنما با ما همراه باشید.

برترین شوینده پارکت لمینت چیست ؟

نگهداری از پارکت لمینت

نگهداری صحیح از پارکت لمینت ها علاوه بر اینکه طول عمر مفید لمینت را افزایش می دهد باعث می شود ظاهر آن نیز زیباتر و جذابتر به نظر برسد. به همین خاطر ضروری است با برترین شوینده برای پارکت آشنا شوید و فرآیند نگهداری از آن را به طور کامل بیاموزید. در ادامه با انواع روش های نگهداری، شستشو و جلادهی لمینت آشنا می شویم و به آنالیز بایدها و نبایدهای هر یک خواهیم پرداخت.

واکس پارکت لمینت

در جهانی امروز پارکت لمینت های با کیفیت و همین طور رنگ بندی های متنوع و زیادی در حال فراوری هستند. این پارکت لمینت ها با استفاده نادرست و از همه مهم تر آلودگی هایی که از محیط بیرون وارد محیط کار و یا منزل می شوند صدمه می بینند و کم کم براقیت خود را از دست می دهند.

به همین خاطر سال هاست که در جهان از ماده ای به نام واکس های مایع به منظور برگردادن براقیت و افزایش عمر مفید استفاده می شود. استفاده از واکس باعث می شود نظافت کفپوش تسهیل یابد، از سایش و تخریب های سطحی جلوگیری شود و سطح لمینت شفافیت تر به نظر برسد. البته همه این مزیت ها در صورتی حاصل می شود که از برترین واکس لمینت بهره ببرید و به سراغ واکس های متفرقه بی کیفیت نروید. زیرا در این صورت نه تنها سطح لمینت زیباتر و براق تر نمی شود بلکه به دلیل تجمع مواد آلوده پس از چند ساعت گرد و غبار جذب شده باعث کدری و چسبندگی سطح لمینت خواهد شد.

استفاده از برترین واکس پارکت

 • قبل از اعمال واکس باید سطح پارکت لمینت از هرگونه آلودگی و چربی و واکس های قبلی پاک شود. به منظور پاک کردن واکس های قدیمی ضروری است از واکس پاک کن استفاده شود. با این حال استفاده از شامپو پارکت نیز در صورت عدم دسترسی به لمینت می تواند به کار گرفته شود. بعد از نظافت باید درها و پنجره های محیط کاملاً بسته باشد تا گرد و غبار بر روی واکس تجمع نکند.
 • پیش از مصرف گالن واکس را تکان داده و در داخل یک سطل بریزید. بعد با یک تی یا جارو اسفنجی (PVA) واکس را بر روی پارکت لمینت پخش کنید.
 • پس از آنکه واکس خوب پخش شد،20 دقیقه صبر کنید تا واکس کاملاً خشک شود. سپس این فرآیند را 3 تا 5 بار تکرار کنید تا پارکت لمینت به خوبی براق شود.
 • پس از اعمال آخرین لایه واکس تا یک روز روی کف تردد نکنید.

برترین شوینده برای پارکت لمینت

پارکت لمینت ها از مشتقات چوبی محسوب می شوند و بشدت به رطوبت و آب حساسیت دارند. بنابراین امکان شستشوی آن با آب فراوان وجود ندارد و تنها می توان از دستمال های نمدار بدین منظور استفاده کرد. توصیه می شود در نظافت های روزانه و هفتگی به استفاده از طی یا دستمال نرم مرطوب اکتفا کنید. اما می توانید به منظور حفظ براقیت و ظاهر زیبای آن در فواصل زمانی نه چندان کوتاه از برترین شوینده کفپوش مخصوص لمینت بهره ببرید. برترین شوینده پارکت لمینت، شوینده ای است که:

 1. ماندگاری مناسبی داشته باشد.
 2. براقیت مناسبی ایجاد کند.
 3. پس از اعمال واکس با یک سرعت مناسبی خشک شود.

در ادامه سعی داریم شما را با انواع شوینده لمینت آشنا کنیم و این موضوع را به طور کامل مورد آنالیز قرار دهیم.

شوینده مخصوص پارکت

انواع شوینده پارکت لمینت

به طور کلی می توان شوینده مخصوص پارکت لمینت را به دو دسته تقسیم کرد: شوینده پارکت لمینت خانگی، شوینده پارکت شیمیایی

شوینده مخصوص پارکت خانگی

با اینکه شوینده پارکت لمینت تجاری و صنعتی بسیاری در بازار بدین منظور وجود دارد اما بعضی بر این باور هستند که برترین شوینده برای پارکت شوینده های پارکت لمینت خانگی هستند. درواقع دلایل مختلفی می تواند بر این عقیده دامن بزند؛ پاک نماینده های پارکت لمینت حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند بر پوست، چشم و دستگاه تنفسی اثرات نامطلوبی بگذارد. از طرفی دیگر اگر فرزند خردسالی یا حیوان خانگی دارید بهتر است از مصرف مایع تمیز نماینده لمینت صنعتی اجتناب کنید زیرا امکان بروز واکنش های آلرژیک در آنها وجود دارد.

نکات تهیه شوینده خانگی پارکت لمینت

ساخت شوینده خانگی برای کفپوش پارکت لمینت به چند طریق انجام می شود. برای ساخت شوینده پارکت خانگی احتمالاً به موادی احتیاج دارید که در منزل در دسترس دارید. اما قبل از آن ضروری است نکاتی در خصوص شوینده های خانگی بدانید.

 • یکی از شوینده هایی که بارها به عنوان شوینده بی خطر و مناسب برای پارکت لمینت معرفی شده است سرکه می باشد. ولی جالب است بدانید که سرکه به لایه محافظ پارکت لمینت آسیب می زند. پس هرگز سطح پارکت لمینت را با سرکه تمیز نکنید.
 • بعلاوه استفاده از دستگاه بخارشوی برای تمیز کردن پارکت لمینت توصیه نمی شود، زیرا بخار آب می تواند به سطح پارکت لمینت آسیب برساند، برترین تمیزنماینده خانگی پارکت لمینت دستمال مرطوب است. درحقیقت این روش یکی از روش های با ریسک پایین برای تمیز کردن پارکت لمینت است. می توان گفت این روش را باید در بین روتین های هفتگی یا ماهیانه که کفپوش را با محلول های پاک نماینده قوی تر تمیز می کنید بگنجانید. برای تمیز کردن لکه های حاصل از شمع یا آدامس روی محل یخ بگذارید و سپس براحتی آن را جدا کنید.
 • همواره به یاد داشته باشید که از محلول های شوینده قوی که برای سطوح فلزی استفاده می شوند و خاصیت خوردندگی و فرسایش دارند برای تمیز کردن پارکت لمینت استفاده نکنید.
 • محلول آب و صابون رقیق شده نیز می تواند یک شوینده بی خطر پارکت لمینت محسوب شود. این محلول اثرات منفی بر لایه محافظ پارکت لمینت نخواهد داشت. فقط باید دقت داشته باشید که در حین انجام کار آب فراوان روی سطح پارکت لمینت ریخته نشود و محلول را به صورت اسپری روی سطح اسپری کنید. سپس با یک دستمال سطح را خشک کنید.
 • استفاده از آب ولرم و یک دستمال نرم اما برترین شوینده برای پارکت از نوع خانگی می باشد. دستمال مرطوب آلودگی ها و گرد و غبار سطحی را از روی می زداید و مانع از نفوذ آنها به لایه های زیرین می شود. البته بدین منظور ضروری است قبل از آن با جاروبرقی آلودگی ها و ذرات را از سطح جدا نموده و سپس برای از بین بردن باقی مواد از دستمال مرطوب بهره ببرید. استفاده از طی های مخصوص نیز در این مورد توصیه می شود. می توانید از سایت هایی که اقدام به فروش طی مخصوص پارکت لمینت می نمایند یکی از این نوع از طی ها را تهیه کنید.
شوینده مخصوص پارکت

شوینده مخصوص پارکت لمینت از نوع شیمیایی

با افزایش استقبال از کفپوش پارکت لمینت روز به روز شوینده های متنوع تری برای تمیز کردن آن به بازار عرضه شد. این محصولات با فرمولاسیون های متنوع همگی سعی در افزایش رضایت مشتری و درنتیجه فروش بیشتر دارند. اما برترین شوینده برای پارکت باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یکی از نکات مهم در خرید شوینده پارکت لمینت که باید توجه کافی به آن داشت عدم احتیاج شوینده به بخار آب فراوان یا استفاده از مایعات فراوان است. درواقع پارکت لمینت ها در برابر آب و بخارآب بسیار آسیب پذیر هستند و شوینده ای می تواند ایده ال تلقی شود که احتیاج به استفاده از آب یا بخار آب با حجم بالا نداشته باشد.

نکته بعدی وجود مواد شیمیایی پرخطر در این شوینده هاست. مثلاً شوینده هایی که حاوی آمونیاک هستند به هیچ عنوان نباید برای تمیز کردن پارکت لمینت استفاده شوند. در هنگام خرید حتماً از فروشنده در خصوص شوینده مخصوص لمینت سؤال کنید.

بعلاوه بعضی از افراد تصور می نمایند که از شوینده هایی که برای تمیز کردن پارکت های تمام چوب استفاده می نمایند می توانند برای تمیز کردن پارکت لمینت نیز استفاده نمایند. این تصور کاملاً غلط است زیرا مواد تشکیل دهنده پارکت و پارکت لمینت کاملاً متفاوت هستند و درنتیجه نحوه تمیز کردن و مراقبت از آنها نیز متفاوت خواهد بود. به همین خاطر مایع شستشوی مخصوص کفپوش پارکت چوبی یا لمینت معمولاً ترکیبات متفاوتی دارند.

معایب استفاده از پاک نماینده شیمیایی لمینت

برترین شوینده برای پارکت نیز اگرچه به صورت تخصصی برای تمیز کردن پارکت لمینت فراوری می شوند اما استفاده از آن معایبی هم دارد. یکی از معایب شوینده های شیمیایی پارکت لمینت بقایای چسبناک این مواد است. بقایای چسبناک حاصل از این شوینده ها خود می تواند عامل جذب آلودگی و گرد و غبار بیشتر شود. البته با استفاده از شوینده های پارکت لمینت مرغوب این مشکل بوجود نخواهد آمد.

کلام آخر

در این مطلب به آنالیز موضوع برترین شوینده برای پارکت پرداختیم و انواع شوینده خانگی و شیمیایی را مورد آنالیز قرار دادیم. مبحث نگهداری از پارکت لمینت از موضوعات کلیدی است که باید پس از خرید و نصب لمینت بدرستی انجام دهید چراکه طول عمر و زیبایی این کفپوش های زیبا کاملاً بستگی به نحوه مراقبت و نگهداری از آن دارد.

منبع: هفت گنج
انتشار: 22 اسفند 1401 بروزرسانی: 22 اسفند 1401 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 25351

به "برترین شوینده پارکت لمینت چیست ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین شوینده پارکت لمینت چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید