کوشش برای ارتقای منزلت ونه گات در ادبیات آمریکا

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به گزارش خبرنگاران به نقل از یو.اس. نیوز - کرت ونه گات در طول زندگی حرفه ای خود که بیش از نیم قرن به طول انجامید عناوین زیادی داشت: رمان نویس پرفروش، دوستدار پادفرهنگ، سخنران شناخته شده و یک طنزپرداز تند سیاسی. اما آیا نویسنده سلاخ خانه شماره پنج -که در یکی از فیلم های رادنی دنجرفیلد حضور افتخاری داشت و نقاشیِ درهمی به امضایش اضافه نموده بود- شایسته مطالعات آکادمیک هم گام با همینگوی و فاکنر است؟

کوشش برای ارتقای منزلت ونه گات در ادبیات آمریکا

سوزان فرل، استاد ادبیات معاصر آمریکا در کالج چارلستون معتقد است: بدون شک. او که از بنیان گذاران انجمن کرت ونه گات است که با هدف ترویج مطالعات علمی پیرامون ونه گات، زندگی و آثار او راه اندازی شده، می گوید: او از برخی نویسندگان مورد توجه قرن بیستم معتبرتر است.

ایده ایجاد گروهی برای اختصاص به نویسنده هوسیه ای در سال 2007 و هنگامی که فرل بر روی کتابش با اسم هم نشینی منتقدانه با کرت ونه گات کار می کرد به ذهنش رسید. حدود 80 انجمن ادبی مشابه با اعضایی که آثار نویسندگانی نظیر نلسون آلگرن تا والت ویتمن را مطالعه می نمایند وجود دارد، اما در آن موقع هیچ کدام بر ونه گات متمرکز نبودند.

امروز این انجمن اعضایی از سرتاسر کشور آمریکا دارد و برخی از کارشناسان برجسته ونه گات در کنفرانس های ادبی به بحث و گفت وگو می پردازند، مقالات علمی با تمرکز بر موضوعاتی مانند صحت تاریخی سلاخ خانه شماره پنج را جمع آوری و از گنجاندن آثار او در دوره های ادبی مدارس و دانشگاه ها حمایت می نمایند. فرل یکی از فعال ترین شرکت نمایندگان این انجمن و نویسنده مقالاتی نظیر ونه گات و مذهب و هنر، زندگی خانوادگی و زن های ونه گات است.

مارک لیدز، رئیس انجمن ونه گات، از اعضای هیات موسس موزه و کتابخانه کرت ونه گات و نویسنده دایرة المعارف ونه گات می گوید: سوزان فرل این تصور را رد می نماید که یک نفر می تواند معلم باشد یا محقق، اما نه هردو. نزدیک به سه دهه است که او حرفه تحسین برانگیز تدریس را حفظ نموده و به نقاط عطف عمده ای در زمینه اثرات جنگ آمریکا بر ادبیات دست یافته است.

فرل می گوید علت اصلی ایجاد انجمن ونه گات، زنده نگه داشتن اعتبار و آوازه فکری این نویسنده است. او گفت: بسیاری از نویسندگانی که در زمان خود محبوب هستند، با گذر زمان در هاله ای از ابهام و گمنامی قرار می گیرند.

مطمئنا در خصوص ونه گات چنین اتفاقی نیفتاده است. بیش از دو جین رمان، مجموعه داستان و آثار غیرداستانی او همچنان چاپ می شوند و هر سال به فروش خوبی می رسند. اما برخی هستند که ونه گات را نویسنده کم ارزش داستان های عامه پسند علمی تخیلی می دانند. از آن دست نویسندگانی که محبوبیتش در میان توده مردم، ارزش ادبی او را نفی می نماید.

فرل می گوید: بسیاری از مردم ونه گات را چندان جدی نمی گیرند و این دلایل متعددی دارد. او می تواند به طور فریبنده ای ساده و شاید بیش از حد در دسترس باشد. منتقدان دهه 70 و 80 آن طور که باید او را جدی نگرفتند. از زمان مرگش در سال 2007 چیزهای زیادی نوشته شده و در حال حاضر معروفیت بسیار زیادی دارد. او سبک نگارش کاملا جدیدی ارائه کرد که بسیار تاثیرگذار بود.

سبک او پست مدرن و مینیمالیستی، با جملات کوتاه و پاراگراف هایی است که خواندنشان آسان است. معروف ترین عبارات او اغلب تنها از چند کلمه تشکیل شده، مثل بله، رسم روزگار چنین است در سلاخ خانه شماره پنج که به مثابه مؤخره ای بر هر مرگ است.

فرل مثل بسیاری سلاخ خانه شماره پنج را شاهکار ونه گات می داند و آن را در کلاس های ادبیات آمریکایی خود گنجانده، اما متوجه شده است با اینکه بیشتر دانش آموزان امروز نام ونه گات را شنیده اند، آثارش را تا کنون نخوانده اند.

ونه گات قهرمان اصلی سلاخ خانه شماره پنج را بر اساس تجربیات خود از نجات یافتن از بمباران درسدن آلمان در جنگ جهانی دوم تصویر کرد. فرل می گوید: برخی از آثارش ممکن است کارتونی به نظر برسد، اما من فکر می کنم این موضوع کاملا تعمدی است. چیزهایی که او در جنگ تجربه می نماید عموما ساده لوحانه و کارتونی بیان می گردد که همین موضوع آن را تکان دهنده تر می نماید. خواننده در آنِ واحد از امتیاز جملات بسیار ساده، غیراحساسی و هراسی که نویسنده توصیف می نماید، برخوردار می گردد.

اوایل امسال فرل به برپایی یک نمایشگاه هنری با تمرکز بر سلاخ خانه شماره پنج در کتابخانه کالج ادلستون یاری کرد. 50 نقاشی رنگ روغن که در سال 2019 به وسیله لنس میچیو، استاد هنر سابق کالج چارلستون، خلق شده بود در ادای احترام به پنجاهمین سالگرد انتشار این رمان در این نمایشگاه به نمایش عایدی. میچیو در آن موقع گفت: ونه گات مثل یک نقاش می نویسد. و من سعی می کنم مثل یک نویسنده نقاشی کنم.

آخرین کتاب فرل، تجسم خانه: داستان های جنگی آمریکا از همینگوی تا 11 سپتامبر، شامل فصولی درباره ارنست همینگوی در جنگ جهانی اول، ونه گات در جنگ جهانی دوم و تیم اوبرین در طول جنگ ویتنام است. فرل می گوید همیشه مجذوب ادبیات جنگی قرن بیستم بوده که او همراه با نویسندگان آمریکایی معاصر نظیر تونی موریسون، دان علتو و لوئیس اردریچ تدریس می نماید. او درباره ادبیات معاصر آمریکا می گوید: این رشته فوق العاده است و بسیاری از دانش آموزان دوستش دارند. آنها شانس مطالعه این مطالب را در مدرسه نداشته اند و کلاس هایشان درباره ادبیات انگلیس یا ادبیات اولیه آمریکاست. بنابراین معمولا از خواندن ادبیات مربوط به زمان و مکان خود بسیار شاد می شوند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 13990

به "کوشش برای ارتقای منزلت ونه گات در ادبیات آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای ارتقای منزلت ونه گات در ادبیات آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید