خانه حسین بهزاد پایگاه هنرمندان خلاق صنایع دستی شد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، خانه حسین بهزاد پایگاه هنرمندان خلاق صنایع دستی شد.

خانه حسین بهزاد پایگاه هنرمندان خلاق صنایع دستی شد

خانه خلاق ب با هدف فعالیت در حوزه صنایع دستی خلاقانه و کاربردی به صورت رسمی با حضور سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری رئیس جمهور) و پویا محمودیان (معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی) و خانواده مرحوم محمد ابوالحسنی به عنوان موسس این خانه آغاز بکار کرد.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی پیرامون اینکه خانه حسین بهزاد پایگاه هنرمندان خلاق صنایع دستی شد، اظهار کرد: در خانه استاد برجسته نگارگری کشور به مقوله صنایع دستی پرداخته ایم؛ با باور این موضوع که خانه های خلاق صنایع دستی، کریدورهای تجاری سازی صنایع دستی کشور هستند. قرار است خانه های خلاق مکانی برای تعامل، گفت وگو، بحث و انتقال تجربیات درخشان باشند. در واقع خانه های خلاق مکانی برای ترویج و اطلاع رسانی در رابطه با ظرفیت های صنایع دستی و ارتقا صندلی اقتصادی و تجاری این حوزه ها هستند.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز اظهار داشت: نوآوری کار بخش دولتی نیست. ما باید قبول کنیم که کارمند دولت نمی تواند در این حوزه فعالیت داشته باشد و از چنین فردی هیچ وقت نوآوری بیرون نمی آید، نوآوری زمانی اتفاق می افتد که فردی تحت فشار باشد به همین دلیل مراکز نوآوری را ایجاد می کنیم. قرار نیست تیمی که کار استارت آپی می نماید حقوق بگیرد. این یک مکانیزم برد برد است. شتاب دهنده روی کار سرمایه گذاری می نماید، نه حقوق افراد. تا جایی که به خلق نورآوری برسند. این رمز حرکت و نوآوری است. باید قبول کنیم فرقی هست بین پولی که کارآفرین از جیب خودش برای سرمایه گذاری می گذارد با دولتی که با پول اقتصادیات و نفت سرمایه گذاری می نماید.

او گفت: توسعه نوآوری در شرایط فعلی با پول بخش خصوصی اتفاق می افتد نه دولت. دولت می تواند در زیرساخت ها یاری کند، مانند همین ساختمان خانه استاد بهزاد. ما باید هزینه های بخش خصوصی را کم نموده و ریسک های آن را پایین بیاوریم. در معاونت علمی کاملا در خدمت هستیم تا خانه های خلاقی که طی یکی دو سال آغاز شده، فعالیتشان را ادامه دهند. افرادی که بدنبال خلاقیت و نوآوری هستند همان استاد بهزادهای آینده هستند، ولی ما خودمان آنها را با پول نفت خراب کردیم. چرا هیچ وقت فکر نمی کنیم که آدمها خلاقیت دارند. این نقطه ای است که می گوییم جوانان را نابود نموده ایم.

ستاری با بیان اینکه نفت به زیرساخت های فکری و فرهنگی ضربه زده است، یادآور شد: امیدواریم با این استارت آپ ها اتفاق های خوبی در حوزه صنایع دستی بیفتد. این خانه که کوچکترین خانه خلاقی است که در این سال ها ایجاد شده است و امیدوارم تا 15 خانه خلاق دیگر تا سال آینده به 8 خانه خلاق دیگرمان اضافه گردد و فراوری ثروت نمایند.

همچنین پرویز کرمی، رئیس ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز نیز دراین برنامه گفت: 50 درصد خروجی دانشگاه های ما همان افرادی هستند که در حوزه صنایع نرم آموزش می بینند. آیا این افراد باید کارهای دیگری غیر از تخصص شان انجام دهند یا فروشنده دوره گرد شوند؟ خیر آنها می توانند در حوزه صنایع خلاق مطرح شوند، کارآفرینی و اشتغالزایی و درآمدزایی نمایند. 2700 میلیارد دلار گردش اقتصادی صنایع نرم در دنیاست. ایران می تواند یک درصد آن را به خود اختصاص دهد؛ آن هم به وسیله خانه های خلاق و نوآور سراسر کشور. این خانه ها بستری هستند که از ایده تا محصول و محصول تا بازار را در حوزه صنایع فرهنگی و نرم تمشیت می نمایند.

کرمی ادامه داد: اکنون 9 خانه در کشور راه افتاده که دو خانه در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بوده و اکنون خانه خلاق بهزاد، کاربری صنایع دستی را گرفته است. ما در حوزه صنایع فرهنگی 10 رشته داریم که یکی از رشته های آنها صنایع دستی است.

او اضافه نمود: استاد بهزادها خالق هستند و محمد ابوالحسنی ها نشردهنده آنها هستند. باید خانواده آقای ابوالحسنی مسرور باشند که فرزندشان در این حوزه یک کارآفرین و عاشق بوده است.

با مراسم آغاز فعالیت های خانه خلاق ب از این به بعد، خانه استاد حسین بهزاد فعالیت خود را در حوزه صنایع دستی با چهار استارت آپ جدید آغاز خواهد نمود. یکی از این استارت آپ ها با نام قدک سامانه پیوند میان ادبیات، صنایع دستی و هنرهای سنتی در بستر واقعیت را ایجاد کرد. استارت آپ دیگر با نام من اول یک پرتال ملی پیش فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی است. شبکه ملی اطلاعات هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استارت آپ دیگر است.

در این مراسم استارت آپی در قالب تالار ملی فروش توکن مبادله ناپذیر ایران در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی (NFT) نیز افتتاح شد.

در این زمینه حسین شیخ الاسلامی، مدیر این تالار درباره فعالیت های مربوط به ورود صنایع دستی به حوزه NFT گفت: در حال حاضر متوسط قیمت یک اثر هنری حدود 2500 تا سه هزار دلار است که عموما مربوط به کاراکترهای دیجیتال و الگوهای موجود است. از آنجا که ایران نماینده ای در این بازار ندارد، این تالار برای اولین بار است که به نمایندگی از هنرهای ایرانی در فضای بین الملل افتتاح می گردد. امیدواریم بتوانیم با سهم یک درصدی که حق مسلم ما است، در اقتصاد دیجیتال و هنر دیجیتال دست پیدا کنیم. در این راه نیازمند همکاری وزارت میراث فرهنگی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم. آنچه که الان آماده شده پلتفرم پخش، فروش و زیرساخت تبدیل آثار هنری به فایل های بلاکچین شده است.

او گفت: NFT عبارت است از یک تکنولوژی که با استفاده از فناوری بلاکچین امکان جعل فایل های دیجیتال را غیرممکن می نماید؛ یعنی اگر تا دیروز تنها حالتی که می شد اصالت و تعلق یک کار را اثبات کرد، وجود یک اثر فیزیکی در دست بود، الان دیگر ضرورتی برای این کار وجود ندارد. بلکه نه تنها میتوان با ایجاد یک نسخه دیجیتال از آن اثر، اصالت آن به هنرمند را ثابت کرد، بلکه می توان امتیاز آن نسخه دیجیتال را به ارزهای خارجی و در فضای بین المللی به فروش رساند. این تکنولوژی توکن های تعویض ناپذیر یا NFT نام دارد.

شیخ الاسلامی اظهار داشت: شکل کار به این گونه است که فایل ایجاد شده و قرار گرفته روی یک پلتفرم به هزاران قطعه روی هزاران کامپیوتر مختلف تقسیم می گردد و هشتگ اختصاصی به آن تعلق می گیرد که تنها در اختیار هنرمند است. آنچه که در دست هنرمند است با آن فایل اصلی قابل انطباق است. کسی که هشتگ را در اختیار دارد مالک اصلی آن فایل تلقی می گردد. به وسیله فروش این هشتگ، این مالکیت را می توان به کسی دیگر منتقل کرد. پس برای صادرات و فروش اثر، احتیاجی به حمل و نقل و گمرک و طی تشریفات اداری نیست. بلکه میتوان اثر هنرمند در سامانه ثبت و ارزیابی قیمت گذاری گردد.

او بیان نمود: در حال حاضر پلتفرم های مختلفی NFT را پشتیبانی می نمایند و در پلتفرم هایی مثل اینستاگرام و فیسبوک می توان NFT اثر را به فروش رساند، اما تالارهای اختصاصی آن نیز وجود دارد. آنچه که برای اولین بار امروز در ایران افتتاح شد دو بخش دارد که یکی از آنها مکانیزم تبدیل فایل های هنرمندان به توکن های NFT است که به زودی در کمتر از 30 روز اجرایی می گردد و بخش دیگر پلتفرم فروش اختصاصی است. از همین امروز نیز می توان با مراجعه به سایت خانه خلاق ب اثر را ثبت نموده و بعد از احراز هویت، آثار در صف تبدیل به NFT قرار بگیرند. ما این فایل را در هنرمند می گذاریم. آنها مخیر هستند که آثار را روی پلتفرم ما یا به صورت عمومی در معرض فروش جهانی برسانند.

وی گفت: مبادلات NFT براساس ریال انجام نمی گردد، بلکه یا براساس دلار و یورو یا براساس ارزهای دیجیتال انجام می گیرد که با توجه به ممنوعیت مبادله با ارزهای دیجیتال در کشورمان، راه درست این است که با استفاده از مکانیزم هایی که وجود دارد، آثار به صورت دلاری فروخته گردد. اما با پلتفرم ما مرحله تبدیل دلار به ریال و برعکس به راحتی انجام می گردد. بر این اساس از این به بعد همه آثاری که خلق می شوند، قابلیت فروش در عرصه جهانی را خواهند داشت. گردش اقتصادی صنایع دستی و هنر در قالب NFT بیش از 92 میلیارد دلار است و این گردش فوق العاده رشد خوبی دارد. در ادامه این مراسم هر یک از مدیران چهار استارت آب خانه خلاق ب توضیحاتی درباره چگونگی فعالتشان ارائه کردند.

منبع: همگردی
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 12050

به "خانه حسین بهزاد پایگاه هنرمندان خلاق صنایع دستی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه حسین بهزاد پایگاه هنرمندان خلاق صنایع دستی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید