دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در ایلام

به گزارش مجله وبلاگ فروش، مدیرکل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی ایلام از دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در استان اطلاع داد.

دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در ایلام

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی ایلام، عبدالمالک شنبه زاده روز 14 مرداد 99 با اعلام این خبر اظهار کرد: شب گذشته در پی گشت های نامحسوس در یک عملیات غافلگیرانه توسط فرماندهی انتظامی بخش گنجوان شهرستان ایلام و با همکاری نیروهای یگان حفاظت اداره کل استان، چهار حفار غیرمجاز آثار تاریخی دستگیر شدند.

او با بیان اینکه از متهمان ابزار و ادوات حفاری کشف و ضبط و خودروی آنان نیز توقیف شد، اضافه کرد: متهمان به مأموران نیروی انتظامی تحویل داده شدند، پرونده نیز برای سیر مراحل قضایی در دستور کار نهاده شد.

مدیرکل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی ایلام بیان کرد: بر اساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع است و متهمان به شش ماه تا سه سال حبس محکوم می شوند و اشیای مکشوفه به نفع وزارت میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت ضبط می گردد.

او گفت: حفاری در اماکن و محوطه های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است یا در بقاع و اماکن مذهبی، علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری، متهم به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

شنبه زاده ضمن تقدیر و قدردانی از همکاری فرماندهی نیروی انتظامی بخش گنجوان و همچنین همکاری بسیار خوب انجمن های میراث فرهنگی یادآور شد: آثار فرهنگی و تاریخی شهود تمدن، سند هویت و افتخار ملی ما بوده و صیانت از آن وظیفه همه اقشار مختلف جامعه است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 6262

به "دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در ایلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در ایلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید