روایت یلدای تلخ کرمانشاه

به گزارش مجله وبلاگ فروش، یلدای 1365 را می توان یلدای خونین کرمانشاه نامید. روزی که ده ها فروند هواپیمای رژیم بعث صدام بر فراز آسمان کرمانشاه ظاهر شده و مردم بی دفاع این شهر که برای برپایی مراسم شب یلدا آماده می شدند را به خاک و خون کشیدند.

روایت یلدای تلخ کرمانشاه

به گزارش خبرنگاران، بمباران شهرها همزمان با شروع تهاجم سراسری ارتش رژیم بعث عراق به خاک ایران شروع شد و تا خاتمه جنگ نیز ادامه داشت. بیشترین بمباران شهرهای کشور در سال 1365 صورت گرفت و بر اساس آمارهای موجود در مجموع بیش از16 هزار نفر از شهروندان غیرنظامی کشور در اثر بمباران ها و موشک باران شهرها به شهادت رسیدند و بیش از 59 هزار نفر زخمی و مجروح شدند.

هدف دشمن از بمباران شهرها ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و فشار روحی برای متزلزل کردن اراده آنها در ادامه نبرد و مقاومت و پشتیبانی از رزمندگان و خارج شدن از بن بست در نبردهای زمینی بود.

استان کرمانشاه به عنوان مرکز پشتیبانی از رزمندگان اسلام در جبهه میانی و به دلیل هم مرز بودن با کشور عراق همیشه مورد تهاجم هواپیماها و موشک های دشمن نهاده شد و در طول جنگ تحمیلی با تقدیم 2748 شهید در اثر بمباران ها و حملات موشکی و بیش از هزاران نفر زخمی و مجروح، جلوه ای از حماسه ایثار و مقاومت و پشتیبانی از رزمندگان اسلام را خلق کرد.

یکی از تلخ ترین حوادث دوران دفاع مقدس حادثه شب یلدای خونین شهر کرمانشاه است. زمانی که در 30 آذر 1365 مردم شهر بر اساس رسم دیرینه مشغول خرید و تهیه ملزومات شب یلدا بودند تا در جمع خانواده شب خاطره انگیزی را سپری نمایند که ددمنشان رژیم بعث عراق با تهاجم بوسیله ده ها فروند هواپیما در دو نوبت و در ساعات 12:30 و 16:45دقیقه مراکز خرید مردم و مناطق مسکونی مختلفی از شهر کرمانشاه را مورد آماج بمب های خوشه ای قرار دادند.

در اثر این بمباران ها بیش از 100تن از شهروندان کرمانشاهی به شهادت رسیده و تعداد زیادی از مردم بی گناه نیز مجروح شدند و خاطره خوش شب یلدا بریا مردم این دیار به اندوه تبدیل شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 1952

به "روایت یلدای تلخ کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت یلدای تلخ کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید