رونق بزرگ ترین خانه خشتی دنیا، ایجاد اقامتگاه های سنتی در کرمان

به گزارش مجله وبلاگ فروش، خبرنگاران - گروه استان ها: حاج آقا علی یکی از چهره های متمول و البته خیر استان کرمان بوده است که دو قرن گذشته در کرمان می زیسته، وی که با کوشش و سعی خودش ثروتمند شده بود ده ها بنا در زمان حیاتش در شهر کرمان بنا کرد که هم اکنون هر یک از آن ها به عنوان یکی از بناهای تاریخی و مرکز جذب گردشگری در استان کرمان محسوب می شوند که می توان به خانه حاج آقا علی در رفسنجان و کاروانسرا و بازار حاج آقا علی در شهر کرمان اشاره نمود.

رونق بزرگ ترین خانه خشتی دنیا، ایجاد اقامتگاه های سنتی در کرمان

جهت دریافت خدمات طرح الاچیق ساده با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

وی در سال های خاتمهی زندگی اش به یک باره تمام اموالش را وقف کرد، حجم وقفیات وی آن قدر زیاد بود که خودش در روزهای آخر عمرش با مشکل امرارمعاش روبرو شده بود هرچند زندگی شخص حاج آقا علی شیرین و جذاب است اما حکایت خانه حاج آقا علی که به آن خانه وقفی نیز می گویند نیز خالی از جذابیت نیست.

تجمع زیبایی های معماری در یک خانه تاریخی

این خانه درواقع بزرگ ترین خانه خشتی دنیا هست و یکی از زیباترین خانه های تاریخی ایران به شمار می رود.

محمد احمدی فر، فعال میراث فرهنگی و گردشگری در تبادل نظر با مهر گفت: این خانه هفت هزار مترمربع زیربنا دارد و یکی از زیباترین خانه های خشتی و تاریخی ایران محسوب می گردد.

وی توضیح داد: این خانه در گروه خانه های سنتی و قدیمی در دنیا نیز از تمام خانه های ثبت شده بزرگ تر است و مجموعه ای از زیبایی های بی نظیر معماری ایرانی را در خود جای داده است که توسط زعیم الله رفسنجانی مشهور به حاج آقا علی احداث شده است.

وی گفت: زعم الله درواقع از بزرگ ترین تاجران عصر خود بوده و چندین کاروانسرا در کرمان و سایر استان های کشور احداث نموده است و این خانه را نیز در شش کیلومتری شهر رفسنجان کنونی ساخته است.

احمدی فر اضافه کرد: نکته قابل توجه این بوده که زعم الله برای مراودات تجاری و خانواده اش به محیطی بزرگ احتیاج داشته و درنتیجه با استفاده از بهترین معماران زمان خود خانه ای با 86 اتاق و با بهره بردن از معماران متبحر و ماهر بنا می نماید که هنوز هم در کرمان زبانزد خاص و عام است.

وی ادامه داد: این خانه شامل اتاق هایی با هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو است و سه هشتی ارتباط قسمت های مختلف خانه را به هم ممکن می نموده است.

این کارشناس میراث فرهنگی اضافه کرد: خانه شامل شاه نشین، پاییزی نشین و زمستانی نشین بوده است و هر قسمت متناسب با احتیاج فصل و کاربردی که داشته ساخته شده است بطوریکه زمستانی نشین آفتاب گیر و گرم بوده است و شاه نشین نیز از همه جای خانه مجلل تر و مخصوص فصل بهار است.

تالارحوضخانه زیباترین و بزرگترین فضای سرپوشیده خانه

وی گفت: خانه از آشپزخانه بزرگ و انباری و چهار حیاط و راهروهای متعدد روباز و رو بسته تشکیل می شده است اما در میان تمام بناها تالار حوض خانه که بزرگ ترین فضای سرپوشیده خانه است از زیبایی خاصی برخوردار است و عمارت کلاه فرنگی در میانه این بنا زیبایی خاصی به آن داده است.

وی ادامه داد: این بنا یکی از نخستین بناهای دوطبقه در استان کرمان است که در ساخت آن از ظریف کاری های بی نظیری استفاده شده است که چشم هر گردشگری را خیره می نماید.

وی اضافه کرد: آب مورداحتیاج این خانه از قناتی که از آن عبور می نماید تأمین می گردد و خانه یکی از سامانه های آب رسانی خلاق را در خود جای داده است.

این فعال گردشگری خواهان استفاده از این خانه زیبا درزمینهٔ جذب بیشتر گردشگر و معرفی بیش از گذشته آن در سطح داخلی و خارجی شد و ابراز امیدواری کرد که از داشته های موجود درزمینهٔ گردشگری در استان کرمان استفاده بهینه ای انجام گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در تبادل نظر با مهر گفت: یکی از سیاست های عمده در دولت جدید فعال کردن بخش گردشگری در استان کرمان است که در این خصوص گام های قابل توجهی ازجمله بازسازی بعضی از بناهای تاریخی و بازار کرمان برداشته شده است.

محمود وفایی خانه های تاریخی را یکی از فرصت های مطلوب سرمایه گذاری و جذب گردشگر در استان کرمان دانست و اضافه کرد: استاندار محترم نسبت به این موضوع توجه ویژه دارند و سعی داریم با مرمت و استفاده از بخش خصوصی و تغییر کاربری کرمان را به قلب تپنده گردشگری تبدیل کنیم.

وی در مورد خانه حاج آقا علی به عنوان بزرگ ترین خانه خشتی دنیا گفت: این خانه از داشته های منحصربه فرد تاریخی استان کرمان است و به همین دلیل دور جدید مرمت این بنا با صرف اعتبار مورد احتیاج، آغازشده است.

وی به قدمت 250 ساله این بنا اشاره نمود و اضافه کرد: گذر زمان و فرسایش موجب بروز مسائلی در بناشده است که با اجرای طرح جدید مرمت این مسائل برطرف خواهد شد.

وفایی ادامه داد: این خانه در حقیقت ثروتی پنهان در دل کویر کرمان است که پس از مرمت و قرار دریافت در چرخه گردشگری فعال می تواند منبع درآمد قابل توجهی برای ایجاد ثروت در کرمان گردد.

وی گفت: این بنا به صورت کامل بازسازی و به مکانی اقامتی برای حضور گردشگران تبدیل خواهد شد و پیش بینی می کنیم در این صورت تعداد 100 شغل در این خانه تاریخی ایجاد گردد.

محمد دنیاشاهی، سرپرست گردشگری استان کرمان گفت: حاج آقا علی از بزرگ ترین تجار رفسنجان بوده است که وسعت تجارتش از هند تا چین و کشورهای غرب ایران بوده است و کاروان های وی جزو عظیم ترین کاروان های زمان خودش بوده است.

وی گفت: برای سهولت ارتباط تجاری با بندرها جنوبی از کرمان تا بندرعباس در هرچند کیلومتر یک مال تجاره داشته است ده ها بازار، کاروانسرا، خانه و آب انبار و مسجد به نام وی ساخته شده و هنوز هم این بناها پابرجاست.

دنیاشاهی با اشاره به اینکه وی بسیاری از اموالش را در خاتمه عمرش وقف نموده است گفت: این بناها در صورت مرمت و تغییر کاربری هرکدام می توانند به عنوان گنجینه ای در آثار تاریخی کرمان محسوب می شوند.

وی وجود خانه های تاریخی ازجمله خانه حاج آقا علی که می تواند به عنوان بزرگ ترین هتل سنتی استان کرمان تبدیل گردد را برای استان غنیمت دانست و اضافه کرد: این مکان ها باید با ورود بخش خصوصی و تغییر کاربری به اقامتگاه های برای گردشگران تبدیل شوند تا ضمن احیای بافت تاریخی استان کرمان شاهد گسترش گردشگری در استان بر پایه بوم گردی در مناطق مختلف استان باشیم.

کرمان طی سال های گذشته درزمینهٔ مرمت و تغییر کاربری در راستای استفاده از بناهای تاریخی دچار غفلت قابل توجهی شده است که طی دو سال گذشته با مرمت باغ فتح آباد و بازار تاریخی کرمان فصل جدید درزمینهٔ گردشگری و مرمت آثار تاریخی در این استان گگردده شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 2424

به "رونق بزرگ ترین خانه خشتی دنیا، ایجاد اقامتگاه های سنتی در کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق بزرگ ترین خانه خشتی دنیا، ایجاد اقامتگاه های سنتی در کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید