سهام عدالت مهمترین بازیگر بازار سرمایه است

به گزارش مجله وبلاگ فروش، فهیمی با اشاره به تصمیمات روز گذشته شورای عالی بورس توضیح داد: این شورا، در مورد سهام عدالت به عنوان یک بازیگر مهم در بازار سرمایه، تصمیماتی گرفته است؛ همچنین تسهیلاتی هم برای بانک ها و کارگزاری ها در نظر گرفته شده تا از این طریق به ماندگاری سرمایه گذاران به طور بلندمدت در این بازار یاری گردد.

سهام عدالت مهمترین بازیگر بازار سرمایه است

به گزارش گروه اقتصادی مجله وبلاگ فروش، فهیمی با اشاره به تصمیمات روز گذشته شورای عالی بورس توضیح داد: این شورا، در خصوص سهام عدالت به عنوان یک بازیگر مهم در بازار سرمایه، تصمیماتی گرفته است؛ همچنین تسهیلاتی هم برای بانک ها و کارگزاری ها در نظر گرفته شده تا از این طریق به ماندگاری سرمایه گذاران به طور بلند مدت در این بازار یاری گردد. اقداماتی مانند افزایش اعتبار، اجازه به بانک ها برای ورود به خریدهای مقطعی و فروش بر اساس نماد، بعضی از این موارد است.

حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در خصوص این سهام شامل، مزیت انجام معاملات آن به طور بلوکی، شرایط اعطای وام به مشمولان و شرایط تسویه، معافیت اقتصادیات بر ارث وراث سهام عدالت و … شرحاتی ارائه داد. وی در ارتباط با تعداد افرادی که تا به امروز سهام عدالت را به فروش رسانده اند، گفت: حدود 11 درصد از هم وطنان که مشمول سهام عدالت بوده اند، تصمیم گرفتند تا بخشی از سهام خود را بفروشند؛ براین اساس، می توان گفت که اکثریت قریب به اتفاق سهامداران سهام عدالت، به ارزندگی سهم خود پی برده و ترجیح داده اند که از آن نگهداری نمایند.

وی اضافه نمود: از 10 خرداد تا به امروز که آزادسازی سهام عدالت و امکان فروش آن فراهم شده است، بیش از 7 هزار و 600 میلیارد تومان دارایی سهام عدالت در بازار فروش رفته است و وجوه آن در سطح مشمولان سهام عدالت با کد ملی و شماره شبایی که در اختیار ما قرار داده اند، تسویه و پول آن واریز شده است.

معامله سهام عدالت به شکل بلوکی

فهیمی فروش و واریز وجوه حاصل از آن را به طور تدریجی عنوان نمود و گفت: شورای عالی بورس تصمیم بسیار مهمی را در خصوص مشمولان سهام عدالت و در راستای حفاظت از دارایی های و فروش بهینه آن ها اتخاذ کرد. به این نحو که این امکان به سازمان بورس داده شده است تا با توجه به شرایط بازار بتواند، بخش از سهامی را که مشمولان سهام عدالت قصد فروش آن را دارند، در کل کارگزاری ها به شکل تجمیعی و یک جا (بلوکی) بفروش برساند.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت ادامه داد: پیش از این چنین امکانی به لحاظ مقرراتی در سطح یک کارگزار وجود داشت، اما در حال حاضر این امکان فراهم شده که کل فروش سهام عدالت به طور یک جا در بازار، بازاریابی گردد و به طور عمده یا بلوک به روش های مختلف فروخته گردد. طبیعی است که در این روش تعداد مشتریان حرفه ای بیشتر خواهد بود.

مزیت معامله بلوکی

وی در رابطه با مزیت این روش شرح داد: همان طور که اشاره شد در معامله بلوکی افراد حرفه ای تری دخیل هستند. در این روش ممکن است حتی قیمت های بالاتر از تابلو فروخته گردد که به نفع سهامداران است. همچنین در نظر داشته باشید که یک دارایی در یک نماد به طور مثال بین 50 کارگزاری توزیع می گردد، دیگر امکان تجمیع آن وجود نداشت، بلکه سفارش ها در یک کارگزاری تکمیل می شد؛ اما اکنون این امکان فراهم شده است که مجموع فروش ها در یک نماد در تمامی کارگزاری ها به طور یکجا تجمیع و به شکل بلوکی یا عمده فروخته گردد.

اعتباردهی به مشمولان سهام عدالت

فهیمی در خصوص اعطای اعتبار برای دریافت وام به مشمولان سهام عدالت توضیح داد: بانک ملی دریافت تقاضا در این خصوص را شروع نموده است؛ این بانک میخواهد بر اساس شرایط منابعی که دارد بین 50 تا 80 درصد به مشمولان سهام عدالت و با توجه به سهام آن ها وام بدهد؛ البته بقیه بانک ها نیز درصدد انجام این کار هستند که زیرساخت های فنی برایشان در نظر گرفته شده است.

شرایط تسویه وام مشمولان

وی در خصوص تسویه این وام گفت: اگر دریافت نمایندگان وام تا یک ماه آن را تسویه نمایند، هیچ هزینه اقتصادی به آن ها تعلق نمی گیرد (مانند وام قرض الحسنه)، اما اگر تسویه آن بیشتر از یک ماه طول بکشد، تبدیل به یک وام سه ساله 18 درصدی می گردد. علاقمندان می تواند از این وام و تسهیلات، بدون اینکه تضمین خاصی ارائه نمایند و صرفا با پشتوانه سهام عدالت از آن استفاده نمایند.

ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بازار فراهم است

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت، شرکت های سرمایه گذاری استانهای ایلام و قم را نیز به جز استان خراسان جنوبی آماده بورسی شدن و انجام معاملاتشان در بازار سرمایه عنوان نمود و اضافه نمود: اکنون این موضوع در اختیار شرکت بورس است که بر اساس شرایط بازار، یکی یکی نمادهای شرکت های سرمایه گذاری استانی را مورد گشایش قرار می دهد تا امکان انجام معامله برایشان فراهم گردد. در حال حاضر هیچ مشکل فنی در این خصوص وجود ندارد، فقط تعدادی از آن ها صورت های اقتصادی خود را ارائه نداده اند که به محض ارائه، گشایش نماد هم انجام خواهد شد.

حذف مراجعه حضوری، مهمترین استراتژی

وی اظهار کرد: تمامی اقداماتی که راجع به سهام عدالت است، به ویژه بحث امور شرکتی، فوت شده ها، افرادی که احتیاج به اصلاح مشخصات دارند و آن هایی که قصد توسعه سهام خود را دارند، در نظر داریم که هیچ کار دستی و هیچ مراجعه حضوری در این فرآیندها وجود نداشته باشد. این مهم ترین تصمیم و استراتژی در خصوص سهام عدالت است.

کدام وراث سهام عدالت از اقتصادیات بر ارث معاف می شوند؟

فهیمی اعلام کرد: در خصوص فوت شدگان هم باید یک ارتباط مکانیزه ای بین قوه قضائیه و شرکت سپرده گذاری مرکزی ایجاد گردد که البته بخش عمده کارهای آن صورت گرفته است. در حال حضور حدود 2/5 میلیون نفر که از مشمولان سهام عدالت فوت نموده اند که نزدیک به 10 میلیون نفر وارث دارند و این سهام باید به آن ها منتقل گردد. هم وطنان باید منتظر باشند که این زیرساخت به طور کامل انجام گردد.

وی گفت: به محض اینکه امکان مکانیزه بین شرکت سپرده گذاری مرکزی و قوه قضائیه انجام گردد، اعلام عمومی خواهد شد. توصیه می گردد تا آن موقع و دراین فاصله، وراث به دادگاه صالحه مراجعه و گواهی کسب وراثت اخذ نمایند.

فهیمی اضافه نمود: شورای عالی بورس تصمیم بسیار مهمی هم در این زمینه اتخاذ نموده است و آن هم اینکه مشمولان سهام عدالت که تا تاریخ اول مردادماه 99 اطلاعات خود را به شرکت سپرده گذاری مرکزی داده اند، اگر چنانچه فوت نموده باشند، وراث آن ها از اقتصادیات بر ارث معاف هستند. این اقدام، قدم بزرگی بود زیرا از این طریق، مراجعه وراث به دارایی و پرداخت اقتصادیات بر ارث توسط شورای عالی بورس حذف شد.

کارگزاری محل فروش، بهترین محل جوابگویی مسائل

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در خصوص شماره تلفن های موجود برای اعلام مسائل سهامداران سهام عدالت شرح داد: موکدا به مشمولان سهام عدالت عرض می کنم، نخستین، مهم ترین و قابل اتکاترین محل برای جوابگویی به پرسش های مشتریان همان کارگزاری (دفتر کارگزاری، سایت و مرکز پیغام کارگزاری) است که به آن مراجعه نموده و سفارش فروش داده اند.

وی افزود: اگر چنانچه مشمولان به هر دلیل جواب نگیرند، تنها مرکز پیغامی که به سامانه های مختلف دسترسی دارد و می تواند جوابگو باشد، تلفن 1569 است که روزانه حدود 60 هزار نفر با آن تماس می گیرند. از این میزان بیش از 40 هزار نفر به طور مکانیزه و ماشینی پاسخ داده شده و مابقی آنها هم توسط همکاران ما در مرکز تماس جوابگویی می شوند.

فهیمی اعلام کرد: این مرکز 24 ساعته و بدون پیش شماره است که می توان از تمام نقاط کشور با آن تماس گرفت. اگر چنانچه با این مرکز تماس می گیرید، حتما اطلاعات اولیه مربوط به سفارش فروش خود را باید داشته باشید که به کدام کارگزاری مراجعه نموده و برای پیگیری چه جوابی از آن جا شنیده اید تا بعد به طور تکمیلی مابقی گزارش را از این مرکز دریافت کنید.

چرا با وجود برگه سهم، نامِ مان در سامانه نیست

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در پاسخ به اینکه چرا بعضی مشمولان سهام عدالت با وجود داشتن برگه سهم اسمشان در سامانه نیست، گفت: حدود یک میلیون 800 هزار نفر برگه سهام در اختیار دارند ولی سهام به آن ها تعلق نگرفته است؛ به این دلیل که مراحل مشمول شدن آنها کامل طی نشده است، این عده از عزیزان باید منتظر نهایی شدن تصمیم مجلس در این خصوص باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 6667

به "سهام عدالت مهمترین بازیگر بازار سرمایه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام عدالت مهمترین بازیگر بازار سرمایه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید