فیدل؛ یک زندگی در عکس ها و نقل قول ها

به گزارش مجله وبلاگ فروش، فیدل کاسترو رهبر انقلابی کوبا، در حالی که از سال 2006 به شدت بیمار بود و در سال 2008 رهبری حکومت را به برادرش منتقل کرده بود، امروز درگذشت.

فیدل؛ یک زندگی در عکس ها و نقل قول ها

کوبایی که حاصل انقلاب او بود، از نظر سوادآموزی و امکانات بهداشتی در حد بهترین کشورهای دنیا واقع شده است؛ هرچند مردمش هنوز امنیت غذایی ندارند، ماشین های دهه 50 میلادی سوار می شوند و مهم ترین محصول صادراتی شان سیگار برگ هاوانایی است.

اوضاع کوبا البته چند سالی است که تغییر کرده است، بعد از این که فیدل، حکومت را به برادرش رائول واگذار کرد، اصلاحات اقتصادی آغاز شد، حالا کوبا شاهد رشد چشم گیر تجارت های خانگی است، نظارت دولت بر فروش خودرو برداشته شده است و از آنجا که هیچ رابطه ای تا ابد، شکرآب نمی ماند، کوبا تاکید بر تلاش های بی شمار آمریکا برای دخالت در امور داخلی این کشور و ترور رهبران انقلابی را کنار گذاشته و دو کشور سفیران یکدیگر را پذیرفته اند. حالا علاوه بر دلارهایی که کوبایی های ساکن کالیفرنیا برای خانواده هایشان می فرستند، گردشگران آمریکای شاقتصادی هم می توانند برای تعطیلات در کوبا برنامه ریزی کنند که به اقتصاد این کشور کمک می کند.

رهبر کاریزماتیک انقلاب کوبا که در تمام آمریکای جنوبی محبوب بود، به گفته خانواده اش قرار است سوزانده شود. بعضی از بهترین نقل قول های کاسترو که گاه در جریان سخنرانی های مشهور چند ساعته اش بیان شده، هنوز در خاطرات باقی مانده است.

1959

من یک انقلاب را با 82 مرد آغاز کردم. اگر قرار باشد دوباره این کار را انجام دهم، با 10 یا 15 نفر این کار را خواهم کرد. برای این که وقتی لازم است بجنگید و یک برنامه برای این کار دارید، دیگر مهم نیست تعداد شما چقدر کم باشد.

1959، سی روز بعد از انقلاب:

به ریش زدن فکر نمی کنم؛ نه تنها به این دلیل که به آن عادت دارم، بلکه به این دلیل که ریش من معنی زیادی برای کشورم دارد، ریشم را تنها زمانی خواهم زد که وعده استقرار یک دولت خوب محقق شده باشد.

1959

انقلاب بستری از گل های رز نیست؛ انقلاب مبارزه بین گذشته و آینده است.

1985 زمانی که کاسترو اعلام کرد می خواهد سیگار کشیدن را ترک کند:

من به این نتیجه رسیده ام که یکی از مهم ترین گام ها برای سلامت عمومی در کوبا ترک سیگار است، البته واقعا برای هیچ چیز این قدر دلم تنگ نمی شود.

1985

من هرگز بین ایده های خودم و ایده های آن شمایل مقدس ، حضرت مسیح، تضادی ندیده ام.

1991

ما حالا یک حقیقت راستین داریم؛ به عبارت ساده، اردوگاه سوسیالیسم سقوط کرده است.

1998

تغییرات، گردشگری دنیای، سرمایه گذاری خارجی، کسب و کارهای خانوادگی و تجارت های کوچک، هزینه های اجتماعی خودشان را دارند، ما در حال حاضر زیر یک پوشش شیشه ای، در محیطی ضدعفونی شده زندگی می کنیم؛ در حالی که با ویروس ها و باکتری ها احاطه شده ایم، تا حواسمان را از خودپرستی ایجادشده توسط سیستم تولید سرمایه داری پرت کنند.

2004، نقل قولی برای آغاز یک مستند دیگر با عنوان گشتن به دنبال کاسترو:

متوجه شدم که سرنوشت واقعی من این است که به جنگ با ایالات متحده به پا خیزم.

2005

این جمع بندی است که من بعد از سال ها به آن دست پیدا کرده ام: در میان تمام خطاهایی که ممکن است انجام داده باشیم، بزرگ ترینشان شاید این بوده است که ما باور داشتیم کسی باید سوسیالیسم را بسازد ... هر وقتی کسی می گفت فرمول این است فکر می کردیم او کسی است که می داند؛ دقیقا مثل متخصصان فیزیک.

2006، در مجمع سالانه رییسان جمهور آمریکای جنوبی:

من بسیار خوشحالم که 80 ساله شده ام، هیچ وقت انتظار نداشتم به این سن برسم. نه تنها بزرگ ترین همسایه های ما، بلکه بزرگ ترین قدرت های دنیا هر روز تلاش کرده اند من را بکشند!

2008، در یک ستون روزانه در روزنامه:

ما یک کشور با رژیم سرمایه داری و توسعه یافته درگیر در بحران نیستیم که رهبران دیوانه آن به دنبال راهکار هایی برای درمان افسردگی، تورم، نبود بازار کار و بیکاری باشند، ما یک کشور سوسیالیستی هستیم و باید سوسیالیست باقی بمانیم.

فیدل کاستروی نوجوان در حال خوردن آب نبات چوبی، در دوران مدرسه اش. کوبا 1940 عکس از AFP

کاسترو با همسر اولش میرتا و پسرش، اوایل دهه 1950 عکس از TS

بازپرسی از کاسترو توسط پلیس و نیروهای نظامی در زندان ویواک در سانتیاگو. اولین اقدام نظامی در راستای انقلاب کوبا در 1953 . عکس از AFP

کاسترو در کنار نیروهای چریک در جشن پیروزی انقلاب

سخنرانی کاسترو از از بالکن مشرف به تظاهرات هاوانا در 1959

کاسترو روزنامه ای آمریکایی را که در مورد ترور او گزارش نوشته است در دست دارد. وقتی در طول سفرش به نیویورک از او در مورد احتمال ترورش پرسیدند گفت : کسانی که می خواهند من را ترور کنند در کوبا تانک و هواپیما دارند اما هیچ کاری نتوانسته اند انجام دهند، حالا این جا می خواهند چه کنند؟ من خوب می خوابم و اصلا هم نگران نیستم. 1959

کاسترو در حال پایین آمدن از یک تانک در اپریل 1962 در جریان نبرد گیرن در خلیج خوک ها؛ یک مرحله بحرانی از روابط کوبا و آمریکا، زمانی که سازمان سیا یک گروه آموزش دیده مسلح را برای خراب کاری به کوبا فرستاده بود.

کاسترو در طول یک مصاحبه در کاخ ریاست جمهوری سیگار برگ می کشد.

کاسترو و خروشچوف رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی در طول یک دیدار رسمی چهار هفته ای از مسکو. 1963

کاسترو بیرون هتلی در نیویورک

کاسترو در حال برداشت نیشکر در کوبا. 1970

امتحان کردن اسلحه در طول یک دیدار رسمی از ویتنام شاقتصادی، در طول جنگ ویتنام. 1973

کاسترو و نلسون ماندلا در موتانزاس،1991

کاسترو و رییس جمهور سابق آمریکا جیمی کارتر در طول یک دیدار تشریفاتی بیسبال بین دو تیم کوبایی در 2002

فیدل در کنار برادرش رائول، رهبر فعلی کوبا

کاسترو و پاپ، در طول دیدار پاپ فرانسیس از قاره آمریکا در 2015

کاسترو در مهمانی که هوگو چاوز رییس جمهور وقت ونزوئلا به افتخار او بعد از دریافت جایزه یونسکو برای دستاوردهای کوبا در آموزش عمومی ترتیب داده بود. 2006

خبرنگاران-فاطمه کریمخان

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 438

به "فیدل؛ یک زندگی در عکس ها و نقل قول ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیدل؛ یک زندگی در عکس ها و نقل قول ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید