مجموعه ای کوتاه از یادداشت های آلبر کامو چاپ شد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، یادداشت هایی پراکنده از آلبر کامو با نام تابستان در قالب مجموعه پانورامای انتشارات ققنوس منتشر شد. این یادداشت ها اثر نویسنده ای است که می گویند مرگ ظاهرا تصادفی اش در 1960 برنامه سازمان اطلاعاتی شوروی بوده است.

مجموعه ای کوتاه از یادداشت های آلبر کامو چاپ شد

خبرنگاران-روناک حسینی: کتاب تابستان، تعدادی از یادداشت های آلبر کامو، نویسنده فرانسوی است که سال 1959، انتشارات گالیمار فرانسه آن ها را با عنوان عروسی ها به ضمیمه تابستان منتشر کرد. مضمون یادداشت های این کتاب اغلب شهر، آزادی، زیبایی و رنج است. کامو در این یادداشت ها، بازگشتی به زادگاهش الجزایر دارد؛ گذاری در وهران و نگاهی به تیپازا. از مینوتور می گوید، از پرومته، هلن، درخت های بادام و دریا: من در دریا بزرگ شدم و فقر همواره برایم مجلل و فاخر بود، بعد دریا را گم کردم، همه تجملات در نظرم خاکستری شدند و فقر در نظرم تحمل ناپذیر شد. از آن موقع منتظرم؛ منتظر کشتی های بازگشت، خانه آب ها و روز روشن.

کامو، برنده نوبل ادبیات در سال 1957، در این یادداشت ها، که در سال های 1939 تا 1953 نوشته شده اند، از اروپای ملال انگیز می گوید و پاریس که گاهی می تواند کنج خلوتی باشد برای روح، اما در بعضی ساعات روز، بادی سرکش و عصیانگر از بالای گورستان پرلاشز می وزد و این خلوت را پر می نماید از پرچم ها و شکوه و عظمتی شکست خورده. او چند شهر اسپانیا، فلورانس و پراگ را هم دچار چنین سرنوشتی می داند و گمانش این است که آدمی اصلا در جستجوی این تنهایی پر ازدحام است که به اروپا می آید. اما کامو، پناه می برد به بیابان های وهران، به جایی مختص هر نوع درد و رنج؛ کویری که هنوز باری از شعر بر دوش آن نگذاشته اند، فضایی بی روح و خالی از هر گونه امید و امکان. البته همان طور که کامو تاکید دارد، آنچه او وصف نموده، وهران سال 39 میلادی است، نه وهرانِ امروزیِ چشم به راه گردشگران. او از وهرانی می گوید با کافه هایی که پیشخانشان چرک و پر لکه است و صاحبانشان همواره لبخند به لب دارند و از مغازه های عکاسی که همه یک پرده خاص در پس زمینه دارند؛ نمایی از جنگل. کامو، از وهرانی می گوید که در آن بیش از هر جای دیگر در آن از مرگ، داستان می سازند و از این رو، شهر دچار وفور مقدس و روحانی مراکز برگزاری مراسم تشییع و سوگواری است.

کامو در یکی دیگر از یادداشت های این کتاب، با عنوان درخت های بادام، از غلبه روح بر شمشیر می گوید. او در این یادداشت، نخستین قدم برای این غلبه را، از دست ندادن امید می داند: نخستین قدم آن است که ناامید نشویم. بیش از حد به سخنان کسانی گوش ندهیم که فریاد به خاتمه رسیدن دنیا را سر می دهند...این حقیقت دارد که ما در دنیای غم زده زندگی می کنیم. اما بسیارند کسانی که غم را با ناامیدی اشتباه می گیرند. او از قول دی. اچ. لارنس، نویسنده و شاعر بریتانیایی نقل می نماید که تراژدی باید لگدی محکم به بدبختی و فلاکت باشد و معتقد است امروزه چیزهای زیادی هستند که شایسته این لگدند. کامو باور دارد که تحت هیچ شرایطی نباید قدرت شخصیت و هویت را در برابر عظمت جبهه مقابل از دست بدهیم: از آن قدرت هایی حرف نمی زنم که بر سکوهای انتخاباتی با اخم و تهدید همراه می شوند، بلکه از قدرتی حرف می زنم که به یاری فضیلت سفیدی و تقوای شیره نباتی، بادهایی را که از سمت دریا می وزند، تاب می آورد. این همان قدرتی است که موجب نضج و پختگی میوه می گردد، در زمستانِ دنیا. اهمیت این نگاه کامو به غلبه روح بر شمشیر و البته برای زمانه او، تانک ها و بمب افکن ها، به این است که این یادداشت را کامو در سال 1940 نوشته است؛ زیر سایه جنگ دنیای دوم و اشغال فرانسه توسط نازی ها. کامو عضو جبهه مقاومت فرانسه بود و با روزنامه زیرزمینی نبرد همکاری می کرد؛ روزنامه ای که در سال های جنگ منتشر می شد.

کامو، کارگرزاده فرانسوی-اسپانیایی زاده الجزایر، پس از خاتمه تحصیلاتش در رشته فلسفه، به روزنامه نگاری روی آورد. او پس از موفقیت رمان طاعون در سال 1947، روزنامه نگاری را رها و خود را وقف ادبیات کرد. آخرین رمان او، با عنوان مرد اول، با حادثه تصادف اتومبیل در سال 1960 و مرگ نویسنده، ناتمام ماند. مرگی که جووانی کاتلی، روزنامه نگار ایتالیایی، در کتابش با عنوان مرگ کامو از آن با عنوان توطئه سازمان جاسوسی شوروی KGB و دولت فرانسه یاد نموده است. در این تصادف، میشل گالیمار، دوست و ناشر آثار کامو هم همراهش کشته شد. میشل گالیمار، پسر ریموند گالیمار بود که به همراه برادرش گاستون، انتشارات گالیمار را بنیان گذاری کرد و میشل نیز در سال 1940 به این شرکت نشر بزرگ پیوست.

آلبر کامو و ناشرش میشل گالیمار، یونان، 1958

انتشارات گالیمار، صاحب مجموعه ای از کتاب های جیبی با عنوان €Folio 2 است که در این قالب، کتاب هایی کم حجم و ارزان قیمت شامل تک داستان ها، مجموعه داستان ها یا بخش هایی از شاهکارهای ادبی دنیا چاپ می شد. مجموعه ای که موافقانش می گویند این کتاب ها خواننده را تشویق می نمایند که به سراغ باقی آثار نویسنده ها و خواندن نسخه کامل شاهکارهای ادبی برود. هر چند که اگر این امر محقق نگردد، خواندن گزیده آثار به مراتب بهتر از نخواندن آن هاست.

  • قربانی توطئه مشترک فرانسه و شوروی | کامو با نقشه کاگ ب به قتل رسید؟

انتشارات ققنوس نیز با انتشار مجموعه پانوراما، برنامه ای مشابه دارد. این انتشاراتی امتیاز بعضی آثار مجموعه ارزان قیمت گالیمار-آثار نویسندگان معاصر فرانسه- را از ناشر گرفته است و آن ها را به علاوه کتاب های کوچک دیگری در این مجموعه منتشر می نماید که به نوعی می توانند بیانگر نوع نگاه و قدرت ادبی نویسندگان باشند و خوانندگان را به پیگیری آثار دیگر این نویسندگان ترغیب نمایند. اگر هم چنین نشد، دست کم، باب آشنایی خوانندگان با نویسندگان بزرگ، تا حدودی گگردده می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 1466

به "مجموعه ای کوتاه از یادداشت های آلبر کامو چاپ شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "مجموعه ای کوتاه از یادداشت های آلبر کامو چاپ شد" امتیاز داده است | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه ای کوتاه از یادداشت های آلبر کامو چاپ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید