مهدی: آتش باشگاه ها را خاموش می کنیم اما از جایی دیگر بیرون می زند، با پرسپولیس و استقلال مماشات نمی کنیم

به گزارش مجله وبلاگ فروش، رئیس کمیته صدور مجوز حرفه ای سازمان لیگ فوتبال گفت: تا جایی که بتوانیم مانع حضور باشگاه های مان در مسابقات بین المللی نمی شویم، اما هیچ مماشاتی در کار نیست.

مهدی: آتش باشگاه ها را خاموش می کنیم اما از جایی دیگر بیرون می زند، با پرسپولیس و استقلال مماشات نمی کنیم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، سهیل مهدی در نشست خبری اعضای کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای ضمن بیان این مطلب گفت: در بحث استانداردسازی سطح ساختار باشگاه ها باید بالاتر برود. نهادهای بالا دستی چون AFC داریم و آنها نظرات و فشار خودشان را به ما وارد کردند تا استانداردسازی ایجاد گردد.

رئیس کمیته صدور مجوز حرفه ای باشگاه ها درباره اینکه چرا بعضی باشگاه ها بدون مجوز حرفه ای در مسابقات لیگ شرکت داده شده اند، توضیح داد: بعضی استانداردها به مرور در حال انجام شدن است. اگر به خاطر داشته باشید چند سال پیش یکی از الزامات ما افزایش نور ورزشگاه ها بود. به تدریج در بخش صندلی خبرنگاران، میکسذون و سایر بخش های رسانه ای این الزامات صورت گرفت و هنوز هم این استانداردها در حال تغییر است. به طور مثال اکنون میکسذون ورزشگاه نقش جهان تغییراتی داشته است و این تغییرات در ورزشگاه های دیگر رخ خواهد داد. ما نمی توانیم یک شبه و ناگهانی انتظار داشته باشیم که استانداردها بالا برود و لیگ سال جاری هم به دلیل استانداردهای امنیتی و ایمن سازی در ورزشگاه ها با تأخیر آغاز شد. موضوع بدهی باشگاه ها نیز در تمام پرونده ها مانند نقل و نبات است و باید بگویم ما انبوهی از استانداردها را داریم که برای دریافت مجوزهای حر فه ای ضروری است.

وی اضافه نمود: تا سالیان گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا ما را برای کمبود استانداردها تنبیه ننموده بود و ما هم به همین دلیل فشاری به باشگاه ها نیاوردیم. با این حال وقتی این موضوع جنبه تنبیهی پیدا کرد ما هم فشار را به باشگاه ها بیشتر کردیم و اکنون نیز جدول تنبیهی را تدوین کردیم که منتظر هستیم به تأیید هیئت رئیسه برسد تا آن را نهایی و به باشگاه ها و رسانه ها ابلاغ کنیم. اگر باشگاهی تخطی کند تنبیهات مختلفی برای آن باشگاه در نظر گرفته خواهد شد که کنار گذاشته شدن از لیگ یکی از این تنبیهات است. در ژاپن اگر باشگاهی سه دوره مجوز حرفه ای را دریافت نکند به طور کلی لغو امتیاز و منحل می گردد. به طور مثال باشگاه فولاد اکنون با رأی کمیته استنیاف مجوز حرفه ای دریافت نموده یا باشگاه گل گهر مجوز ملی اش را به صورت مشروط گرفته است که همین سخت گیری ها وجود خواهد داشت و سعی داریم با سرعت خوبی باشگاه ها را به سمت حرفه ای شدن ببریم.

مهدی در پاسخ به این سؤال که آیا فدراسیون فوتبال در بحث استانداردهای حرفه ای سازی در مجامع بین المللی چون AFC و FIFA نقشی دارد یا خیر، گفت: به طور کلی علی رغم اینکه همه فکر می نمایند استانداردها از سمت فیفا تدوین شده است، اما این طور نیست. در بحث استانداردسازی ابتدا یوفا بود که وارد شد و در اصل کنفدراسیون فوتبال اروپا پایه گذار اصلی است. فیفا این هسته را از یوفا گرفته و به کنفدراسیون های عضو ابلاغ نموده است و آنها نیز به کشورهای عضو خود ارائه نموده اند. ما تا به حال تغییراتی زیادی در این استانداردها نداشته ایم و دفترچه استانداردسازی باشگاه ها نیز آنقدر دقیق است که به جرأت می توانم بگویم نزدیک به 15 سال تجربه پشت آن واقع شده است.

رئیس کمیته صدور مجوز حرفه ای باشگاه ها گفت: نمی توانیم این استانداردها را تغییر دهیم یا از آن کم کنیم، اما می توانیم این استانداردها را افزایش دهیم. به طور مثال اگر در قوانین استانداردسازی AFC آمده باشد که صندلی خبرنگاران باید 50 نفر ظرفیت داشته باشد. ما می توانیم بگوییم به دلیل استقبال بالای رسانه ها این صندلی باید 70 نفره باشد و این گونه استانداردها را بالاتر ببریم یا اگر استاندارد AFC برای ورزشگاه حرفه ای ظرفیت پنج هزار نفر باشد می توانیم این استانداردها را بالاتر ببریم و بگوییم ورزشگاه های ما باید 10 هزار نفری باشد. می توانیم کف استانداردها را بالاتر بیاوریم، اما نمی توانیم از آن کم کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دارایی های باشگاه ها چه مقدار به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام شده است و آیا این مقدار واقعی بوده یا خیر گفت: ما هیچ دارایی به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام نکردیم.

مهدی در ادامه درباره اینکه چرا سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا به هفت زبان جهان ترجمه می گردد و هفت زبان جهان وجود دارد، اما این سایت زبان فارسی ندارد گفت: از این موضوع هم اطلاعی ندارم. یک زمان سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا زبان فارسی داشت اما الان نمی دانم چرا این اتفاق نیفتاده است.

وی درباره بحث مالکیت باشگاه های استقلال و پرسپولیس بر ساختمان های این باشگاه ها توضیح داد: ما در سیستم حرفه ای از باشگاه ها می خواهیم تا ساختمان ها، دفاتر، اماکن ورزشی و ورزشگاه های خانگی خود را به ما اعلام و اسنادی ارائه نمایند که مالکیت یا اجاره نامه آنها را شامل باشد. ما در قالب این آیتم تمام مدارکی را که وجود داشت، دریافت کردیم. پرسپولیس و استقلال به طور مثال برای ورزشگاه آزادی اجاره نامه آورده اند. درباره دفاتر باشگاه هم یک توافق نامه دادند که طی آن اجازه بهره برداری به آنها داده شده است. درباره مالکیت هم اگر اختلافات حقوقی وجود دارد باید حل گردد، اما همان طور که گفتم توافق نامه ای وجود دارد که به وسیله آن اکنون باشگاه ها فعالیت می نمایند.

رئیس کمیته صدور مجوز حرفه ای باشگاه ها در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این کمیته در احکام خود مدارا و مماشات نیز با باشگاه های بزرگ از جمله استقلال و پرسپولیس انجام می دهد، گفت: در سیستم مجوز حرفه ای چند آیتم داریم. نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا برای صدور مجوزهای ملی و حرفه ای در کشور هستیم، به همین خاطر همان اول به باشگاه ها اعلام کردیم مدارک خود را هر چه سریع تر برای ما ارسال نمایند، اما باشگاهی داشتیم که در دقیقه پایانی مهلت اعلام شده مدارک را برای ما ارسال نموده است. به محض اینکه مدارک دست ما می رسد، آغاز به ممیزی کردن آنها می کنیم. حقیقتاً تا جایی که بتوانیم مانع حضور باشگاه های مان در مسابقات بین المللی نمی شویم، اما هیچ مماشاتی در کار نیست. وقتی باشگاه های استقلال و پرسپولیس 110 میلیارد تومان را تسویه می نمایند، کار کوچکی نیست.

مهدی یادآور شد: یک روز آقای فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال به من گفت چه راهکاری برای تسویه بدهی های مان را پیشنهاد می کنید؟ من به او گفتم اگر میز را پر تراول پول کنید باز هم نمی توانید در این مهلت تمام بدهی ها را تسویه کنید، اما این رخ داد و باشگاه استقلال رضایت طلبکارانش را گرفت. باشگاه تراکتور با 170 نفر تسویه نموده است. این کار کمی نیست. یعنی این باشگاه با پنج تیم تسویه حساب نموده است. باشگاه گل گهر که به تازگی از لیگ یک به لیگ برتر صعود نموده، مجوز ملی دریافت نموده است. باشگاه پدیده هم برای اولین بار توانست مجوز بین المللی بگیرد. به طور کلی اتفاقات خوبی در حال رقم خوردن است. باشگاه سپاهان سال گذشته به خاطر نداشتن ورزشگاه مناسب نتوانست مجوز بین المللی دریافت کند. این اتفاق به خاطر مماشات نکردن ما بود. سال جاری هم به آنها گفتیم اگر می خواهند مجوز بین المللی دریافت نمایند، باید ورزشگاه فولادشهر را به عنوان ورزشگاه خانگی معرفی نمایند. الان هم مجوز بین المللی این باشگاه با ورزشگاه فولادشهر صادر شده است، اما خبر داریم که در حال کوشش هستند تا ورزشگاه نقش جهان را برای میزبانی آماده نمایند.

وی درباره اینکه آیا AFC درباره ثبت شهر خودرو با نام پدیده مسئله ای ندارد و آیا دو اسمه بودن این باشگاه ها مشکل قانونی ایجاد نمی نماید، توضیح داد: بگذارید در این مورد مثالی بزنم. ما سال گذشته درباره بحث مجوزهای حرفه ای جزو کشورهای خوب آسیایی بودیم و در غرب آسیا نیز نمره خوبی گرفتیم. با این شرایط حدود 130 تا 140 تذکر داده شد که یکی از این تذکرها این بود که حضور بنده را در کمیته صدور مجوز حرفه ای مردود اعلام کردند، به این دلیل که بنده در این کمیته حضور تمام وقت ندارم، اما به آنها اعلام کردم که از هشت صبح در این کمیته حاضر هستم و حتی روزهای تعطیل نیز به مسائل باشگاه ها می پردازیم، اما دلیل آنها این بود که من عضو کمیته برنامه ریزی برای توسعه لیگ، بودجه و کمیته های دیگر نیز هستم و به همین دلیل حضور من در کمیته صدور مجوز حرفه ای را تمام وقت نمی دانستند.

رئیس کمیته صدور مجوز حرفه ای باشگاه ها اضافه نمود: مثال را از خودم زدم تا بگویم که برای AFC چه جزئیاتی مهم است و تا چنین موردی را به من تذکر داده اند. با این حال ما کوشش می کنیم که مسائل را به حداقل برسانیم. AFC نیز برای اینکه موضوع استانداردسازی درست پیش برود مسائل را وزن دهی می نماید و به طور مثال از بدهی باشگاه ها به هیچ وجه کوتاه نمی آید، اما شاید یکسری جزئیات کوچک را راحت تر قبول کند. اکنون آنها موضوع فیرپلی مالی را دو سال است به ما ابلاغ نموده اند، اما هنوز اجرایی نشده است و شاید سال جاری این ابلاغیه به اجرا برسد که متأسفانه ما ساختار اجرایی شدن آن را نداریم. نمی دانیم از چه راهی باید دریافت و پرداخت باشگاه ها و بازیکنان را پیگیری کنیم و در این خصوص بن بست هایی وجود دارد.

مهدی درباره اینکه آیا AFC در خصوص ثبت شهرخودرو با نام پدیده مسئله ای ندارد و آیا دو اسمه بودن این باشگاه ها مشکل قانونی ایجاد نمی نماید توضیح داد: بگذارید در این خصوص مثالی بزنم. سال گذشته درخصوص بحث مجوزهای حرفه ای جزو کشورهای خوب آسیایی بودیم و در غرب آسیا نیز نمره خوبی گرفتیم با این شرایط حدود 130 تا 140 تذکر داده شد که یکی از این تذکرها این بود که حضور بنده را در کمیته صدور مجوز حرفه ای مردود اعلام کردند به این دلیل که در این کمیته حضور تمام وقت ندارم. به آنها اعلام کردم که از 8 صبح در این کمیته حاضر هستم و حتی روزهای تعطیل نیز به مسائل باشگاه ها می پردازیم اما دلیل آنها این بود که من عضو کمیته برنامه ریزی برای توسعه لیگ، بودجه و کمیته های دیگر نیز هستم و به همین دلیل حضورم در کمیته صدور مجوز حرفه ای را تمام وقت نمی دانستند.

وی اضافه نمود: مثال را از خودم زدم تا بگویم که برای AFC چه جزئیاتی مهم است و تا چنین موردی را به من تذکر داده اند! با این حال ما کوشش می کنیم که مسائل را به حداقل برسانیم. AFC نیز برای اینکه موضوع استانداردسازی درست پیش برود مسائل را وزن دهی می نماید و به طور مثال از بدهی باشگاه ها به هیچ وجه کوتاه نمی آید اما شاید یکسری جزئیات کوچک را راحت تر قبول کند. آنها موضوع فیرپلی مالی را دو سال است به ما ابلاغ نموده اند اما هنوز اجرایی نشده است و شاید سال جاری این ابلاغیه به اجرا برسد که متاسفانه ما ساختار اجرایی شدن آن را نداریم. نمی دانیم از چه راهی باید دریافت و پرداخت باشگاه ها و بازیکنان را پیگیری کنیم و در این خصوص بن بست هایی وجود دارد که مربوط به همان مسائل مالی و مالکیت باشگاه ها می گردد. تمام این مسائل آتش زیر خاکستر هستند که ما در تمام این سال ها آتش نشان هایی بوده ایم که آتش را خاموش می کنیم اما دوباره آتش از جای دیگری بیرون می زند. خودمان هم هنوز با مسائلی روبه رو هستیم و شاید یکسری مسائل داخلی وجود داشته باشد که بتوانیم آنها را حل و فصل کنیم اما یکسری مسائل بیرون است که کنترل آن از دست ما خارج است.

وی تاکید نمود: بار دیگر تاکید می کنم که ورزش ما از لحاظ قانونی و از طرف قانونگذار حرفه ای نیست بلکه به عنوان ورزش قهرمانی تعریف شده است وقتی تعریف قانونگذار از ورزش، ورزش قهرمانی باشد، راهکاری نمی توان داشت که ورزش را به سمت حرفه ای بردن سوق داد. در جهان می بینیم که حتی رشته های دومیدانی و شطرنج نیز حرفه ای هستند و مطمئنا اگر ما هم قوانین حرفه ای داشته باشیم، دیگر شاهد این نخواهیم بود که تیمی چون ملوان در سراشیبی سقوط قرار بگیرد و باشگاه های دیگری هم هستند که در این زمینه دچار مشکل خواهند شد. متاسفانه باید بگویم باشگاه های رده پایین تر که می توانند جوان هایی را در آموزشگاه ها و باشگاه های خود پرورش بدهند تا به عنوان بنزین سبز فوتبال ما فعالیت نمایند در حال حاضر این توانایی را ندارند چرا که یا آموزشگاه آنها مریض است یا اصلا آموزشگاه وجود ندارد. من از وزارت ورزش و قانونگذار بار دیگر تقاضا دارم که در خصوص ورزش حرفه ای فکر درستی داشته باشند چرا که ابزار موجود به درد ورزش حرفه ای ما نمی خورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 36

به "مهدی: آتش باشگاه ها را خاموش می کنیم اما از جایی دیگر بیرون می زند، با پرسپولیس و استقلال مماشات نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی: آتش باشگاه ها را خاموش می کنیم اما از جایی دیگر بیرون می زند، با پرسپولیس و استقلال مماشات نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید