مهدی فتحی، بازیگر بزرگی که قدرش شناخته نشد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، شرق/ مهدی فتحی که حدود دو ماه آخر سال 1382 را در تنهایی و بی خبری گذراند و چند عکسی هم که از او با لوله هایی که در بیمارستان به او وصل بود، منتشر شد، کافی بود تا حال آدم را منقلب کند. مردی که روزگاری دور در اواخر دهه 30 از اعضای فعال و مستعد تئاتر آناهیتا به سرپرستی مصطفی اسکویی بود و بیش از 10 تئاتر صحنه ای و بیش از این تعداد تئاتر تلویزیونی را با این گروه به اجرا درآورد و در دوره های هنرکده آناهیتا نیز به دعوت اسکویی یکی از مدرسان تئاتر و خصوصا فن بیان بود. فتحی آن قدر به تئاتر علاقه مند بود که تا اواخر دهه 50 که به تبع تحولات انقلاب و سپس جنگ فعالیت های تئاتری تعطیل و کم رنگ شد، فقط در این حوزه فعال بود و در سال 66 و در آستانه 50 سالگی به پیشنهاد ابراهیم وحیدزاده که قصد داشت اولین فیلم خود را با نام تحفه ها بسازد، وارد بازیگری سینما شد. در نیمه اول دهه 60 هم به دلیل توقف فعالیت بسیاری از بازیگران قبل از انقلاب و هم مساعدنبودن شرایط تئاتر، تعدادی از بازیگران زبده تئاتر وارد سینما شدند و درخشیدند که از آن جمله می توان به هادی اسلامی، خسرو شکیبایی، داریوش ارجمند، اکبر زنجانپور، سعید پورصمیمی، پرویز پرستویی و... اشاره نمود. توفیق در فیلم تحفه ها که کمدی موقعیت شلوغی بود، باعث شد فتحی در همان قدم اول کاندیدای بازیگری در جشنواره ششم گردد.

مهدی فتحی، بازیگر بزرگی که قدرش شناخته نشد

او تا سرانجام دهه 60 حدود شش فیلم بازی کرد که از آن میان فیلم حادثه ای-تاریخی کشتی آنجلیکا/ محمد عظیم نیا/ 67 در نقش ناخدایی که به وسوسه دوستش احمدبیگ/ارجمند و به قصد یافتن محموله طلای غرق شده با کشتی راهی دریا می شوند، بازی درخشان و باورپذیری از خود به نمایش گذاشت و فیلم جاده ای دستمزد/ مجید جوانمرد/ 68 نیز به نقش دوره گردی که با دوستش مجبور به حمل جسدی می گردد، بیشتر به یاد مانده اند.

او در دهه 70 نیز حدود 10 فیلم بازی می نماید که از میان آنها اولین ساخته شهرام اسدی یعنی اوینار/ 70 و نیز فیلم مهم آدم برفی/ 73 در نقش چرچیل هتل داری هفت خط در استانبول با یک بازی، گویش و گریمی خاص و البته فیلم نامه و راهنمایی داود میرباقری، طنز موقعیت متفاوتی را در کنار مجموعه درخشان بازی های دیگر فیلم می آفریند.

مسعود کیمیایی که در ایجاد نقش و زمینه ای مناسب برای بازیگران مستعد ید طولایی دارد، برای نقش محسن خان دربندی عظیم زندان که فقط در دو سکانس گلریزان ابتدای فیلم برای آزادی امیرعلی/ ارجمند و اجازه ازدواج خواهرش در میانه فیلم حضور دارد، به سراغ فتحی می رود و او نیز الحق بازی ماندگاری ارائه می دهد. به خصوص در هنگام ادای مونولوگ گلریزون می کنیم برای کسی که آزاد میشه از این چاردیواری، که همه جهان چاردیواریه که لحن و بازی او بسیار تأثیرگذار است و نیز صحنه ای که در دالان زندان کلاه از سر برداشته و پشت به دوربین به عمق می رود، بازی ظریف فتحی و نقش خوب نوشته و راهنمایی شده ارزشی بیش از نقش اول بسیاری فیلم ها می یابد. او چندسالی را در این دهه در مجموعه ماندگار امام علی/ میرباقری به ایفای نقش می پردازد که نقش عمروعاص با نگاه ویژه میرباقری و بازی دقیق و زیرپوستی او به یکی از مؤثرترین و جذاب ترین نقش منفی های سینما و تلویزیون تبدیل می گردد. چند فیلم و سریال بعدی او تا قبل از درگذشتش چندان نظرگیر نبودند. نقش های او در چهار اثر برجسته کارنامه اش یعنی ناخدای جدی کشتی آنجلیکا، عمروعاص سیاس امام علی (ع)، هتل دار طناز و بدجنس آدم برفی و محسن دربندی عظیمِ تنهایِ زندان اعتراض نشان می دهد که اگر شرایط (کارگردان کاربلد و نقشی خوب نوشته شده) مهیا باشد، ظرفیت های متنوعی برای ایفای نقش دارد. بده بستان های ظریف او در بازیگری با داریوش ارجمند در این چهار فیلم نشان از تأثیر بازی خوبِ نقش مقابل در جلوه بیشتر بازی دارد.

این چهار اثر جز بهترین کارهای ارجمند نیز بشمار می آیند.

فتحی در اواخر عمر بار دیگر فرصت نقش آفرینی در تئاتر را می یابد و به کارگردانی بهروز غریب پور در نقش ژان والژان در تئاتر بینوایان اثر جاویدان ویکتور هوگو به روی صحنه می رود و الحق بازی به یادماندنی از خود ارائه می دهد.

او قابلیت های زیادی داشت که اگر فرصت حضور در کارهایی بهتر با کارگردانانی خوش فکر را بیشتر می یافت، از او کارنامه ای پربارتر به یادگار می ماند. هرچند افرادی مانند فتحی، شکیبایی و اسلامی زود از میان ما رفتند؛ اما اگر ظرفیت های مناسبی برای بازیگری مهیا باشد، هنوز افرادی مانند بهزاد فراهانی، سعید پورصمیمی، اکبر زنجانپور و سیاوش طهمورث می توانند بدرخشند.

منبع: همگردی
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 11268

به "مهدی فتحی، بازیگر بزرگی که قدرش شناخته نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی فتحی، بازیگر بزرگی که قدرش شناخته نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید