چالش های درمان اعتیاد در ایران، فرمول هایى طلایى براى نجات خانواده هاى گرفتار

به گزارش مجله وبلاگ فروش، درمان اعتیاد در ایران با چالش های زیادی همراه است و این موضوع همواره یکی از دغدغه های اصلی مسئولان بوده است.

چالش های درمان اعتیاد در ایران، فرمول هایى طلایى براى نجات خانواده هاى گرفتار

مسعود جوادی از مدیران اسبق حوزه درمان و متخصص حوزه اعتیاد در گفت وگو با خبرنگار گفت: حدود پانزده سال پیش به دلیل افزایش مصرف اعتیاد به روش تزریقی و شیوع بالای بیماری ایدز (HIV) و هپاتیت B وC در معتادین تزریقی؛ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با هماهنگی ستاد مشاخصه با مواد مخدر در یک تصمیم کارشناسی، متادون و بوپره نورفین را به وسیله تاسیس مراکز درمان سوء مصرف مواد وارد چرخه درمان بیماران کرد.

وی با اشاره به تاسیس بیش از 7 هزار مرکز درمان سوء مصرف مواد اضافه کرد: این مراکز بدون شک نقش پر رنگ و قابل قبول در کنترل و درمان اعتیاد به ویژه کنترل اعتیاد تزریقی داشتند، ولی در حال حاضر پس از گذشت 15 سال علیرغم خدمات مثبت وزارت بهداشت، ستاد مشاخصه با مواد مخدر و مراکز درمان سوء مصرف مواد علاوه بر تغییر مواد مخدر سنتی به صنعتی با پدیده دیگری از اعتیاد، به صورت وابستگی به متادون و بوپره نورفین روبرو هستیم؛ که باید درکنار رویکرد های پیروز قبلی قطع وابستگی به این مواد نیز انجام گردد.

جوادی، برای دستیابی به نتایج درمان بیماران اعتیاد در شرایط کنونی، توجه به 4 مساله را قابل توجه دانست: اول اینکه پروتکل طراحی شده توسط وزارت بهداشت جوابگوی مسائل جدید نیست و بازنگری جدی در پروتکل درمانی با همکاری آن وزارت، ستاد مشاخصه با مواد مخدر و مراکز ترک اعتیاد بیش از پیش احساس می گردد. دوم اینکه ستاد مشاخصه با مواد مخدر همیشه نقش حمایتی و مثبتی در این راستا داشته است و همکاری ستاد در کنترل شرایط جدید بسیار موثر می باشد. سوم اینکه بازنگری در سرفصل های آموزش دوره های مراکز درمان سوء مصرف مواد (MMT) برای پزشکان و روان شناسان لازم است و در اخر می بایست با تاسیس و توسعه فعالیت مراکز تحقیقاتی، به سمت استفاده از روش های درمانی روز جهان به ویژه اقدامات پاراکلینیکی نوین من جمله RTMS و استفاده از ایمپلنت های ویژه مانند ایمپلنت نالتروکسان که توسط FDA نیز تایید شد، حرکت کنیم.

این متخصص حوزه اعتیاد، نتایج اقدامات گذشته در کاهش آسیب های اجتماعی از پدیده اعتیاد را قابل تحسین خواند، و اظهار کرد: البته اقدامات مناسبی انجام داده و می دهیم، اما با ورود اشکال جدید مواد مخدر به ویژه محرک ها و مخدر های صنعتی به این حوزه و قدرت تخریبی زیاد آنها، می بایست در بهره گیری از روش های جدید متناسب با احتیاج های موجود سرعت بیشتری داشته باشیم که در این زمینه ضعیف عمل می کنیم.

وی ضمن تاکید بر تاسیس مراکز تخصصی روانپزشکی و ترک اعتیاد در کنار مراکز درمان سوء مصرف اظهار کرد: در شرایط کنونی احتیاج به فعالیت مراکز ترک اعتیاد بستری لازم و لازم است. زیرا در این مراکز با رویکرد همه جانبه درمانی و بهره گیری از متخصصین روانپزشکی، نورولوژی، داخلی، بیهوشی و مسمومیت در کنار روانشناسان و نیز استفاده از آخرین روش های پاراکلینیکی شامل RTMS، نورو فیدبک و بیو فیدبک به عنوان مکمل روش های قبلی به درمان بیماران می پردازند.

جوادی، از بیماری اعتیاد بعنوان یک بیماری مالتی فاکتوریال نام برد و گفت: بیماری مالتی فاکتوریال به بیماری اطلاق می گردد که عامل ابتلا به آن چندین علت متفاوت است و عوارض متعددی را برای بیمار ایجاد می نماید. از این رو این بیماری، جنبه های مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی بیمار را مختل می نماید، به همین جهت در تدوین پروتکل های جدید باید دید وسیع تری برای کنترل اعتیاد مورد توجه قرار گیرد.

جوادی با اشاره به تعداد پایین مراکز تخصصی روانپزشکی و ترک اعتیاد در تهران، یادآورى کرد: از خصوصیات شاخص این مراکز، درمان همزمان بیماری های روان پزشکی فرد (از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال شخصیتی، وسواس) در کنار درمان وابستگی به مواد مخدر است که نقش بسیار مهمی در پیشگیری از عود بیماری دارد.

وی اضافه کرد: پایین بودن میزان سن اعتیاد در کشور، سهولت در دسترسی به مواد مخدر به ویژه مواد صنعتی، تهیه آسان متادون و بوپره نورفین، افزایش تعداد معتادان متهاجر را از مسائل و مسائل مهم در پیشگیری از عود بیماری مطرح نمود.

وی در سرانجام از خانواده ها درگیر با اینگونه بیماران توصیه کرد: به سمت برخورد های فیزیکی و سلبی نروند. آن ها را تحقیر نکنند و در فرایند درمان از بیماران حمایت های عاطفی و عملی داشته باشند. زیرا امید و داشتن روحیه یکی از شروط اصلی در درمان بیماری های مرتبط با مسائل روانپزشکی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 2246

به "چالش های درمان اعتیاد در ایران، فرمول هایى طلایى براى نجات خانواده هاى گرفتار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های درمان اعتیاد در ایران، فرمول هایى طلایى براى نجات خانواده هاى گرفتار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید