چرا باید خون اهدا کنیم؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، خبرنگاران/قم شاید با تبلیغات گسترده و گوناگون به این فکر افتاده باشید که چرا باید خون اهدا کنید و خونی که اهدا می کنید تا چه میزان اهمیت می تواند داشته باشد...

چرا باید خون اهدا کنیم؟

علیرضا کبیری معاون فنی اداره کل انتقال خون استان قم در یادداشتی که در اختیار خبرنگاران قرارداده به ضرورت اهدای خون و نیاز همیشگی به خون پرداخته است: خون سالم، نجات دهنده زندگی است، همه روزه در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر مردم جهان، یک نفر در طول زندگی نیاز به تزریق خون و فرآورده های خونی پیدا می نماید.

بارزترین مثال برای موقعیت هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می شود عبارتند از زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی، همچنین خانم های باردار در حین زایمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند، نیازمند به خون هستند.

از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف نمایندگان خون و فرآورده های خون هستند؛ بسیاری از بیماران مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی نسبتاً طبیعی برای تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت نمایند.

در سراسر جهان هرسال 600 هزار مادر در اثر پیامدهای حاصل از حاملگی جان خودرا از دست می دهند، حدود 25 الی 30 در صد از این مرگ ها به خاطر از دست دادن خون است و بسیاری از این زنان اگر خون سالم در اختیارشان قرار می گرفت زنده می ماندند، جالب توجه این که در هر ثانیه یک نفر از ساکنان کره زمین از همه سنین و تمام نژادها برای ادامه حیات به انتقال خون نیاز دارند.

دلایل نیاز برای انتقال خون متفاوت بوده، اما نیاز به خون و فرآورده های خون به صورت مداوم وجود داشته و به طور مرتب هم در حال افزایش است، همانطور که کشورهای در حال توسعه امکانات تشخیصی و درمانی خود را در خصوص درمان بیماری های گوناگون، مانند انواع سرطان ها گسترش می دهند، بیشتر به تزریق خون نیاز پیدا می نمایند و این نیاز هم به طور مستمر افزایش می یابد. همین طور پیشرفت های فناوری در کشورهای صنعتی و پیشرفته باعث می شود که اقدامات درمانی جدید ابداع شده، به تبع آن نیاز به خون و فرآورده های خون بیشتر شود.

در حال حاضر، با وجود پیشرفت های چشمگیر در زمینه علم پزشکی هنوز هیچ گونه جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده است و فقط خونی که توسط انسان های نیکوکار اهدا می شود، می تواند جان انسان های دیگر را از مرگ نجات بخشد. عدم وجود جایگزین مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگهداری خون و فرآورده های خونی و همیشگی بودن نیاز به خون و فرآورده های خون سبب شده تا اهدای خون از اهمیت و صندلی ویژه ای برخوردار شود.

معمولا به دنبال بروز خونریزی، دستگاه خون ساز فعال شده و آغاز به جایگزین کردن خون از دست رفته می نماید، اما در مواردی که خونریزی خیلی شدید باشد یا در بعضی بیماری هایی که دستگاه خون ساز بدن را درگیر می نمایند، سیستم خون سازی قادر به جایگزینی خون از دست رفته نیست، در چنین شرایطی، تنها اهدای خون توسط یک داوطلب سالم و تزریق خون او می تواند در لحظات مرگ و زندگی، نجات بخش یک انسان نیازمند باشد.

شما ممکن است در تعطیلات نوروزی، تعطیلات تابستانی و یا در دوران تحصیل آنقدر مشغول برنامه ریزی برای اوقات فراغت خود و ترتیب دادن مسافرت ها و برنامه های تفریحی و یا کسب علم و دانش شوید که در آن روزهای خاص از اهدای خون غافل شوید، اما هیچ گاه از قلم نیاندازید که بیماری، سوانح و تصادفات هرگز تعطیل پذیر نیستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 470

به "چرا باید خون اهدا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید خون اهدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید