کابوس مصدومیت مدال های المپیک توکیو را کمرنگ می کند

به گزارش مجله وبلاگ فروش، مصدومیت چهار نفر از ستاره های ورزش ایران کمتر از هفت ماه مانده به آغاز رقابت های المپیک 2020 توکیو به یکی از اصلی ترین دل مشغولی های ورزش کشور تبدیل شده است.

کابوس مصدومیت مدال های المپیک توکیو را کمرنگ می کند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، برخی ستاره های ورزش ایران که از شانس کسب مدال در المپیک 2020 توکیو برخوردارند و بعضا در دوره قبلی المپیک در برزیل پیروز به کسب مدال شده بودند، کمتر از هفت ماه مانده به سی ودومین دوره المپیک با مصدومیت دست و پنجه نرم می کنند؛ مصدومیت هایی که با نگرانی و دغدغه ورزش دوستان و اهالی ورزش به منظور حضور قدرتمندتر کاروان ایران در المپیک توکیو همراه شده است و در چنین شرایطی فدراسیون پزشکی ورزش به عنوان فدراسیون مسئول در حوزه سلامت ورزشکاران وظیفه سنگین تری را عهده دار خواهد بود؛ فدراسیونی که بیش از یک ماه است تحت سرپرستی اداره می شود و سرنوشت انتخابات ریاست آن در هاله ای از ابهام واقع شده است.

با این حال چهار نفر از ستاره های ورزش ایران شامل حسن یزدانی، سهراب مرادی، کیمیا علیزاده و علیرضا کریمی در آستانه المپیک 2020 توکیو با مصدومیت روبرو شده اند که در ادامه به بررسی آخرین شرایط آن ها پرداخته ایم.

حسن یزدانی

حسن یزدانی به عنوان قهرمان المپیک 2016 ریو، دارنده 2 مدال طلا از مسابقات قهرمانی جهان 2017 و 2019، صاحب مدال نقره قهرمانی جهان 2015 و نیز برنز قهرمانی جهان 2018 است که در سال 2017 نیز از سوی فدراسیون جهانی کشتی به عنوان بهترین کشتی گیر مرد جهان برگزیده شد و مصدومیت او در آستانه المپیک به عنوان یک شوک به ورزش ایران تلقی می شود، هرچند که به نظر می رسد او تا 2 ماه دیگر می تواند به تمرینات بازشود و ظرف حدود پنج ماه مانده به آغاز رقابت های المپیک شرایط مطلوبش را به دست آورد.

دوم دی ماه سال جاری بود که حسن یزدانی با پیروزیت تحت عمل جراحی آرتروسکپی قرار گرفت و به گفته دکتر سهراب کیهانی پزشک معالجش، شرایط زانوی او مناسب است و طبق پروتوکلی که ارائه شده بود پس از 6 هفته می تواند به انجام فعالیت های ورزشی بازشود و در المپیک حضور یابد.

وی همچنین در خصوص نگرانی های به وجود آمده در خصوص رباط صلیبی ای سی ال این کشتی گیر نیز، اعلام کرد که ای سی ال این قهرمان ملی کاملا سالم است و مصدومیت به وجود آمده مربوط به مینیسک خارجی یزدانی بود که خداراشکر با پیروزیت تحت عمل جراحی قرار گرفت.

سهراب مرادی

سهراب مرادی که قهرمانی المپیک 2016 ریو و قهرمانی جهان 2017 آناهیم و 2018 عشق آباد و بازی های آسیایی 2018 جاکارتا را در کارنامه دارد، خردادماه سال جاری بود که در تمرینات و هنگام زدن وزنه 200 کیلوگرمی از ناحیه کتف و آرنج دچار مصدومیت شد و در نهایت اواخر مردادماه این قهرمان وزنه برداری المپیک و جهان پس از انجام یک دوره درمانی در آلمان تحت عمل جراحی قرار گرفت. پزشکان در آلمان به این نتیجه رسیدند که اگر شانه سهراب مرادی جراحی شود بهتر است، چرا که با تزریق آمپولی که از آمریکا رسیده بود نیز نتوانستند به نتیجه لازم برسند.

در خصوص مرادی پس از انجام عمل جراحی باید ترمیم و تقویت عضله اش تکمیل و همچنین دوره نقاهت عمل جراحی طی می شد که این مسئله نزدیک به 2 ماه زمان نیاز داشت که انتها اواسط مهرماه سال جاری دست به وزنه شد.

با این وجود سهراب مرادی در مسابقات وزنه برداری سوییس که گزینشی المپیک 2020 بود و پنجم آبان ماه برگزار گشت شرکت کرد در این مسابقات که سطح آن برنز بود، 90 امتیاز گرفت. پس از این مسابقات نیز مرادی در مسابقات وزنه برداری ترکیه که گزینشی المپیک 2020 بود در دسته 109 کیلوگرم نیز وزن کشی کرد اما وزنه نزد.

کیمیا علیزاده

علیزاده تکواندوکار زن ایرانی است که در بازی های المپیک ریو 2016 در وزن 57 کیلوگرم زنان برنده مدال برنز شد و به عنوان نخستین و تنها زن ایرانی در تاریخ ورزش ایران که در بازی های المپیک پیروز به کسب مدال شده است نام گرفت.

علیزاده که قرار بود در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا به روی شیاپ چانگ برود 14 مردادماه سال گذشته به دلیل مصدومیت(پارگی رباط صلیبی پای چپ) این رقابت ها را از دست داد و علی رغم پشت سر گذاشتن دوران نقاهت پس از جراحی، نتوانست در رقابت های قهرمانی جهان 2019 منچستر هم مبارزه کند.

این تکواندوکار اواسط شهریورماه سال گذشته برای دومین بار طی یکسال پای خود را به تیغ جراحان سپرد و پیش از این نیز مهرماه سال 96 از ناحیه مچ پا تحت عمل جراحی قرار گرفته بود.

در بین ورزشکاران ایرانی که از شانس کسب مدال برخوردار بودند، شرایط علیزاده از سایرین پیچیده تر است و هرچند که تیرماه سال جاری از سوی سرمربی تیم ملی تکواندو دانشجویان ایران اعلام شد که این ورزشکار دو ماه است تمرینات فشرده خود را آغاز کرده است، با این وجود شرایط کسب سهمیه و میزان آمادگی علیزاده به منظور شرکت در رقابت های المپیک 2020 توکیو چندان خوب نیست و احتمال اینکه او به مسابقات گزینشی المپیک نرسد، فعلا ناتعیین است.

علیرضا کریمی

علیرضا کریمی دارنده یک مدال نقره و دو مدال برنز در مسابقات قهرمانی جهان و سه مدال طلای آسیا و قهرمانی مسابقات کشتی آزاد در بازی های آسیایی است که همانند حسن یزدانی به تازگی در مسابقات باشگاه های جهان دچار آسیب دیدگی شده است. در معایناتی که از کریمی به عمل آمد تعیین شد رباط صلیبی قدامی علیرضا کریمی پاره شده است، هرچند که این پارگی کامل نیست.

به گفته دکتر سهراب کیهانی-عضو کمیته پزشکی فدراسیون کشتی تکلیف حضور قطعی علیرضا کریمی کشتی گیر آزاد کار ایران در المپیک 2020 توکیو، سه تا چهار ماه دیگر تعیین خواهد شد و تصمیم بر این است که مرحله به مرحله فرایند درمانی او پیش رود و به ورزشکار فرصت و شانس حضور در المپیک داده شود.

در خصوص این کشتی گیر تزریق داخل زانو انجام شده است و از امروز(یکشنبه) فیزیوتراپی و از 2 هفته دیگر نیز تمرینات بدنسازی اش آغاز می شود و در هر مرحله شرایط کریمی بررسی خواهد شود و هر دو هفته ارزیابی مجدد صورت می گیرد.

کیهانی در ارتباط با شرایط این کشتی گیر اعلام کرد که رسیدن علیرضا کریمی به المپیک قطعی نیست و قرار است او در المپیک یک وزن بالاتر کشتی بگیرد و به طور قطع در جام تختی حضور نخواهد داشت و شش هفته دیگر در خصوص اینکه او در چه سطحی تمریناتش را آغاز کند تصمیم گیری خواهد شد و سه تا چهار ماه دیگر نیز تعیین می شود که امکان حضور در المپیک میسر خواهد بود یا خیر.

  • حسن یزدانی به المپیک می رسد

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 2158

به "کابوس مصدومیت مدال های المپیک توکیو را کمرنگ می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس مصدومیت مدال های المپیک توکیو را کمرنگ می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید