کیت ایرانی کرونا 3 ژن از ویروس نو را به طور همزمان تشخیص می دهد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، یک شرکت دانش بنیان، کیت تشخیص ویروس کرونای نو بر پایه شناسایی همزمان 3 ژن از ویروس نو را طراحی و تولید کرد.

کیت ایرانی کرونا 3 ژن از ویروس نو را به طور همزمان تشخیص می دهد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تلاش شرکتی دانش بنیان، کیت تشخیص ویروس کرونای تازه بر پایه شناسایی همزمان 3 ژن از ویروس تازه طراحی و تولید شد.

این کیت که بر پایه شناسایی همزمان 3 ژن از ویروس کرونای تازه با قابلیت افتراق واریانت های انگلیسی، برزیلی، آفریقای جنوبی و هندی طراحی و تولید شده نخستین کیت تولید شده با این مشخصات در خاورمیانه است. دانشی که ایران را در زمره محدود کشور های تولید کننده کیت های تشخیص کرونا با این قابلیت قرار داده است. با این قابلیت با سرعت و هزینه کمتر می توان ورود واریانت های تازه را تشخیص داد.

کیت تشخیص ویروس کرونای تازه ایران ساخت با حساسیت نزدیک به 100 درصد در افتراق واریانت انگلیسی از واریانت کلاسیک به تایید سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در مقایسه با کیت های موجود در بازار دارای مقدار موارد منفی کاذب و از نظر تشخیص ویروس کرونای تازه دارای حساسیت 10 برابری است.

در حال حاضر کرونا با انواع مختلف و جهش یافته خود در دنیا یکه تازی می کند و همه کشور ها را به خود درگیر کرده است. بیماری از خانواده کرونا که از سال 98 با شدت واگیری بیشتر دنیا را با نگرانی بزرگی روبرو و همه معادلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور ها را مختل کرد. اما ان ویروس های جهش یافته چه می کنند؟

کرونای انگلیسی

آمار ها گواه این است که موارد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا موسوم به کرونای انگلیسی روز به روز در حال افزایش است. آنچه این ویروس را مهم کرده قدرت سرایت بالای آن و در عین حال شدت علائمی است که این ویروس ایجاد می کند.

برخی متخصصان معتقدند درکنار قدرت سرایت بالا و شدت علائم، مقدار مرگ و میر این نوع ویروس هم در مقایسه با کرونای معمولی حداقل 35 درصد بیشتر است. با توجه به این مسئله ضرورت تشخیص به موقع این نوع بیماری و انجام قرنطینه خانگی برای پیشگیری از سرایت آن اهمیت دوچندان می یابد. این واریانت در حال حاضر واریانت غالب کشور است.

کرونای آفریقایی جنوبی

ویروس کرونای آفریقایی اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد و پس از آن به چند کشور دیگر مثل انگلیس و فرانسه منتقل شد. تحقیقات نشان داده قابلیت انتشار بسیار بالا و عفونت زایی بیشتر از جمله ویژگی های این گونه تازه است. کرونا جهش یافته آفریقایی در بدن حدود نیمی از افراد مبتلا آنتی بادی تولید نمی کند. به همین دلیل احتمال ابتلای چندباره به این ویروس وجود دارد. قابل ذکر است اولین مورد کرونای افریقای جنوبی از طریق کیت تازه شرکت بن دا فرآور شناسایی شد.

کرونای برزیلی

گونه ویروس کرونای برزیلی هم عفونی تر است و در بیشتر استان های این کشور غالب شده است و هیچ نشانه ای از کند شدن فرایند شیوع آن وجود ندارد. تصور می شود این گونه ویروس کرونا، 1.4 تا 2.2 برابر بیشتر از انواع قدیمی تر قابل انتقال است و افرادی را که قبلا در برزیل به COVID-19 مبتلا شده بودند، دوباره آلوده کرده است.

کرونای هندی

نوع ویژه ای از کرونا هم کشور هند یافت شده است و احتمال سرایت آن شدیدتر و قابلیت مبتلا شدن به بیماری در صورت دریافت این ویروس بیشتر گزارش شده و سریعتر منتقل می شود. هم اکنون شناسایی اولیه موارد اولیه آن از طریق کیت تازه مذکور در کشور اجرا شده است و دانش فنی ایرانی در خدمت برنامه ریزی دقیق تر و بهتر برای برنامه های پیشگیری از این ویروس قرار گرفته است.

زیست بوم فناوری و نوآوری ایران چه کرد؟

از ابتدایی ترین روز های شیوع کرونا، محققان و فناوران کشورمان به تکاپو افتادند تا کشور در روز های اوج تحریم ها و بسته شدن مرز های دنیای به رویمان، توانستند با اتکا به توان داخلی تجهیزات مورد نیاز کشور را تولید و تامین کنند تا فقط درد بیماری باشد و بس و گشت در های بسته بازار دنیای نمانیم. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با حمایت از شرکت های دانش بنیان و خلاق، سرعت این تلاش ها را بیشتر و تجاری سازی محصولات را تضمین کرد.

در ادامه این تلاش های به همت شرکت دانش بنیان بن دافرآور که یکی از بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری حوزه در زیستی است که توانسته به حوزه طراحی و تولید کیت تشخیص ویروس کرونای تازه بر پایه شناسایی همزمان 3 ژن از ویروس تازه ورود کند و ایران را به یکی از کشور های دارای این توانمندی و فناوری بیافزاید. این کیت در حال حاضر در کشور به تولید رسیده است و با تایید سازمان غذا و دارو وارد بازار مصرف شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 13100

به "کیت ایرانی کرونا 3 ژن از ویروس نو را به طور همزمان تشخیص می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیت ایرانی کرونا 3 ژن از ویروس نو را به طور همزمان تشخیص می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید