6 دانشجوی دانشگاه تهران بر اثر ابتلا به کرونا فوت شدند خبرنگاران

به گزارش مجله وبلاگ فروش، معاون دانشجویی دانشگاه تهران از فوت شش دانشجوی این دانشگاه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا اطلاع داد و گفت: حدود 30 درصد دانشجویان و یا خانواده های آن ها به بیماری کرونا مبتلا شدند.

6 دانشجوی دانشگاه تهران بر اثر ابتلا به کرونا فوت شدند خبرنگاران

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به نقل از دانشگاه تهران، سعید حبیبا به تشریح فعالیت های دانشجویی دانشگاه تهران در دوران شیوع کرونا پرداخت و گفت: این ویروس به نوعی تمام بشریت را تحت الشعاع خود قرار داد و ما مجبور به تغییر روش زندگی فردی و اجتماعی خود هستیم. با توجه به اینکه کرونا تمامی حوزه آموزشی، شخصی و خانوادگی را تحت الشعاع قرار داده، دانشجویان را نیز با مسائل عدیده ای روبرو نموده و حتی در عرصه حوزه دانشجویی متأسفانه شش نفر از دانشجویانمان را از دست داده ایم، اما مسائل ایجاد شده باعث نشد ما پیشرفت و توسعه در عرصه علم و دانش را متوقف کنیم. همچنان که در عرصه کرونا مسائل حیاتی تعطیل نشد، آموزش و پژوهش هم تعطیل نشد.

وی ارزیابی سلامت و صدور گواهی سلامت برای تمامی دانشجویان متقاضی خوابگاه را از جمله کار های اجرا شده در مرکز بهداشت مطرح کرد و اضافه کرد: کار مناسب دیگر انجام تست اختصاصی کرونا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در آزمایشگاه تشخیص طبی دانشگاه تهران و تهیه و استفاده از کیت های تشخیص سریع کرونا است که هم اکنون در حال اجرا است.

معاون دانشجویی دانشگاه تهران به بیان اقدامات اجرا شده در حوزه بهداشت پرداخت و اضافه کرد: در عرصه بهداشت و درمان که حوزه وسیع و گسترده ای است یکی از مهم ترین اقداماتی که از ابتدای شیوع ویروس کرونا توسط این حوزه صورت گرفت رصد کردن مسافرت دانشگاهیان به دانشگاه های مختلف جهان و نیز دانشجویان خارجی بود که از کشور های مختلف جهان به ایران می آمدند.

وی در بحث اطلاع رسانی با هدف کنترل شیوع کرونا گفت: واحد بهداشت دانشگاه ده ها بنر در اماکن مهم و پرتردد دانشکده ها و پردیس ها نصب کرد و صد ها پوستر و بروشور آموزشی در خوابگاه ها و ساختمان های مرکزی توزیع و پیغام های متعددی به وسیله اتوماسیون و ایمیل برای همکاران ارسال شد.

حبیبا تأکید کرد: با برگزاری نشست های تخصصی با کارشناسان، مدیران، مسئولان درمانگاهی و پزشکان برای تدوین پروتکل ها و رویه های پیشنهادی توانستیم پروتکل های بهداشتی مربوط به کرونا را در سطح دانشگاه تدوین کنیم که مورد استقبال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز نهاده شد. با آغاز پاندمی کرونا در حد توان مواد ضدعفونی کننده و تب سنج تهیه و در اختیار واحد های پرتردد دانشگاه قرار دادیم تا بتوانیم در آغاز کرونا فضای روانی را تا حدودی تعدیل کنیم.

به گفته وی، تشکیل تیمی متشکل از 40 نفر رابط بهداشتی واحدها، مدیریت ها و دانشکده های دانشگاه برای اطمینان از انجام اقدامات و امور مرتبط با کرونا، انجام سه دوره کامل بازدید های بهداشتی از کلیه اماکن خوابگاهی، اداری و آموزشی، نظارت بر عملیات گندزدایی در دانشگاه و نظارت و بازرسی در عرصه های مختلف آزمون های سراسری، کارشناسی ارشد، دکتری و آزمون های زبان انگلیسی و بسندگی زبان عربی که با رعایت پروتکل ها به درستی برگزار گردید، از دیگر اقدامات اجرا شده در یک سال کرونایی توسط معاونت دانشجویی است.

حبیبا در بحث تشخیصی، درمانی و پیگیری شرایط درمانی و بهبودی مبتلایان به بیماری در دانشگاه، شرح داد: این مهم با راه اندازی امکان ثبت اطلاعات دانشگاهیان مبتلا در سایت مرکز بهداشت و حضور تیم های سیار مرکز بهداشت (پزشک و پرستار) در دانشگاه به منظور کنترل شرایط سلامت همکاران و راه اندازی تست سرولوژی تشخیص کرونا با انجام 700 مورد آزمایش و راه اندازی نمونه گیری تست پی سی آر با همکاری علوم پزشکی تهران، امکان پذیر شد.

معاون دانشجویی دانشگاه تهران به اقدامات اجرا شده در حوزه آموزش دانشجویان این دانشگاه اشاره نمود و اضافه کرد: کرونا علاوه بر جسم، سلامت روان بسیاری از دانشجویان و کارمندان را هم تحت الشعاع قرار داد، لذا مرکز مشاوره برای حفظ کارکرد های آموزشی دانشجویانی که امکان تهیه تجهیزات یاری آموزشی هوشمند برای آموزش مجازی را نداشتند و این مسئله منجر به محرومیت از استفاده کلاس های مجازی این دانشجویان شده بود، دست به کار شد و توانست مسائل آن ها را بهبود بخشد، لذا حفظ کارکرد های آموزشی دانشجویان به ویژه دانشجویان کم بضاعت وظیفه دیگری بود که توانستیم به خوبی به انجام برسانیم که از محور های این اقدامات می توان به تهیه و توزیع 189 تبلت در بین دانشجویان بازمانده از آموزش مجازی اشاره کنیم.

وی یکی از اقدامات بسیار مؤثر در ترم کرونایی را توسعه مشاوره برخط و تلفنی در ترم کرونایی مطرح کرد و گفت: با توجه به ترم مجازی و عدم دسترسی بسیاری از دانشجویان به خدمات حضوری، فعالیت های واحد مشاوره تلفنی گسترش پیدا کرد به گونه ای که دانشجویان قادر به بهره گیری از خدمات مشاوره تلفنی روزانه از ساعت 9 صبح تا 21 هستند، همچنین فعالیت های مشاوره برخط گسترش پیدا کرد، به نحوی که دانشجویان روزانه قادر به بهره گیری از خدمات مشاوره برخط نیز هستند که این روش با استقبال دانشجویان روبرو شده است.

وی اظهار کرد: ارتقای سواد سلامت روان دانشجویان با برگزاری وبینار های سلامت روان از اقدامات مرکز مشاوره است که دانشجویان سراسر کشور می توانند ساعت 16 تا 18 به وسیله لینک مستقیم و گزینه مهمان در وبینار ها شرکت کنند، تا به امروز 107 وبینار تخصصی برگزارشده و تعداد شرکت کنندگان 85600 نفر به ساعت است.

حبیبا به نتایج به دست آمده از طرح همدلی در دانشگاه تهران اشاره نمود و گفت: فوت 6 دانشجو بر اثر بیماری کرونا و ابتلای حدود 30 درصد دانشجویان و یا خانواده های آن ها به بیماری کرونا و نیز بیش از 31 درصد دانشجویان از ابتلای خود و یا خانواده به بیماری کرونا ابراز نگرانی شدید کردند. بیش از 20 درصد از دانشجویان به دلیل شرایط ناشی از کرونا و مسائل شدید مالی ناشی از آن دچار غمگینی شدید شده اند که این مسأله مسئولیت ما و خانواده ها را مضاعف می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 10552

به "6 دانشجوی دانشگاه تهران بر اثر ابتلا به کرونا فوت شدند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 دانشجوی دانشگاه تهران بر اثر ابتلا به کرونا فوت شدند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید