از ترس سوسیالیست ها،بایدن خواب آلود رای ها را درو کرد!، غول های دموکرات یک تنه به جنگ سندرز رفتند

به گزارش مجله وبلاگ فروش، برنی سندرز چگونه در کمتر از دو هفته حریف لابی ها و سیاستمداران آمریکایی نشد؟

از ترس سوسیالیست ها،بایدن خواب آلود رای ها را درو کرد!، غول های دموکرات یک تنه به جنگ سندرز رفتند

مهسا مژدهی: هغته ای که گذشت، هفته پرسروصدایی برای دموکرات ها به حساب می آمد. سه شنبه عظیم همه کاندیداهای دموکرات ریاست جمهوری 2020 را علیه کاندیدای سوسیالیست این حزب متحد کرد و یکی از ضعیف ترین نامزد های این دوره تبدیل به یک چهره شد. کسی فکرش را نمی کرد جو بایدن که در تبلیغات و سخنرانی ها و مناظرات، ضعیف تر از کاندیداهای دیگر حاضر شده و در حاشیه قرار داشت، در عرض ده روز تبدیل به چهره اصلی حزب دموکرات گردد و کسانی که خود را برای ایستادن مقابل ترامپ اماده می کردند، از دور کنار رفته و یا تضعیف شوند. اما سیاست در ایالات متحده و به ویژه انتخابات در این کشور، قابل پیشبینی نیست و معمولا پر از سورپرایزهای عجیب است.

دموکرات ها چطور علیه سندرز دست به یکی کردند؟

چهار روز مانده به انتخابات مقدماتی نامزدهای دموکرات در ایالت کارولینای جنوبی، یک مناظره با حضور هفت نامزد پیشتاز برگزار گردید؛ مناظره ای که می توان آن را اینطور خلاصه کرد: هجمه همه نامزدهای دموکرات به برنی سندرز. خبرگزاری رویترز درباره مناظره نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کارولینای جنوبی گزارشی تحت این عنوان منتشر کرد: در یک مناظره داغ و بی نظم، رقبای دموکرات سندرز هشدار دادند که نامزدی نهایی او برای حزب فاجعه بار خواهد بود.مناظره دموکرات ها در کارولینای جنوبی با حضور برنی سندرز، مایکل بلومبرگ، پیت بوته جج، الیزابت وارن، جو بایدن، ایمی کلوباچار و تام استیر برگزار گردید. در این مناظره هنوز هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی دست از رقابت نکشیده بودند و هنوز به نظر می رسید که سندرز پیشتاز است.

به باور رویترز، سندرز به رغم دریافت حملات از سوی دیگر نامزدهای دموکرات تا حد زیادی توانست موضع خود را حفظ کند. او ضمن دفاع از برنامه مالی و اجتماعی خود، دستیابی به خدمات درمانی برای همه آمریکایی ها را به عنوان بخشی از حقوق بشر آنها دانست. رویترز در همین گزارش پیروزی بایدن در کارولینای جنوبی اشاره نمود و طبق یک پیشبینی نوشت:معاون رئیس جمهور سابق (باراک اوباما) به حمایت سنتی و قوی رای دهندگان سیاه پوست که حدود 60 درصد رای دهندگان ایالت کارولینای جنوبی را تشکیل می دهند حساب باز نموده است اما طبق آخرین نظرسنجی رویترز و ایپسوس نشان داده که سندرز از منظر جلب حمایت در این ایالت از بایدن پیشی گرفته است.

بایدن در این مناظره به حاضران و بینندگان تلویزیونی مناظره گفت: من اینجا هستم که پیروزی را به دست بیاورم البته من قصد پیروزی در کارولینای جنوبی دارم و آرای آمریکایی های آفریقایی تبار در کارولینای جنوبی را کسب خواهم کرد.پیشبینی رویترز بالاخره درست از آب در آمد و بایدن در همان ایالتی که فکرش را می کرد به یک پیروزی خوب و دلگرم نماینده دست پیدا کرد.

جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا که در سه انتخابات انجمن های درون حزبی دموکرات ها عملکرد چندان خوبی نداشت، در نهایت در انتخابات درون حزبی ایالت کارولینای جنوبی پیروز شد. بنا به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی میل، بایدن در سخنرانی پیروزی خود در جمع طرفداران خود در کلمبیا ایالت کارولینای جنوبی گفت: همین چند روز پیش بود که رسانه ها و صاحب نظران، نامزدی مرا منتفی می دانستند اما هم اکنون به لطف شما-قلب حزب دموکرات-ما پیروز شدیم و با فاصله زیاد هم پیروز شدیم. بایدن با کسب 48.4 درصد از آراء صندلی اول را به خود اختصاص داد. سندرز نیز با کسب 19.9 درصد از آراء در صندلی دوم و تام استیر با 11.3 درصد و پیت بوته جج با کسب 8.2 درصد آراء در صندلیهای سوم و چهارم نهاده شدند.

این انتخابات در کارولینای جنوبی، پیت بوته جج رو که در ابتدای کار خوش درخشیده بود، ناامید کرد. ابتدا گزارش منتشرشده در یک رسانه آمریکا حدس هایی را درباره نقش آفرینی دو چهره مطرح حزب دموکرات در کناره گیری یکی از نامزدهای مهم این حزب از رقابت های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش کشید. بعضی گزارش هاهم از احتمال نقش آفرینی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا و جو بایدن، یکی از نامزدهای مرحله درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری 2020 در کناره گیری پیت بوته جج، یکی دیگر از نامزدهای این رقابت خبر می دادند. روزنامه نیویورک تایمز هم در گزارشی درباره کناره گیری بوته جج به گفت وگوی تلفنی اوباما و بایدن با بوته جج و همچنین انتقاد تلویحی او از برنی سندرز در بیانیه اش اشاره نمود. این پیشگویی ها درست از آب در آمد و اندکی بعد جوانترین کاندیدای حزب دموکرات، یا پادرمیانی های اوباما خود را از رقابت های انتخاباتی کنار کشید.

پیروزی بایدن در کارولینای جنوبی یک انصراف دیگر را هم همراه خود داشت. تام استیر، کارشناس میلیاردر محیط زیست پس از کسب نتایج ضعیف در رقابت های انتخاباتی ایالت کارولینای جنوبی از ادامه حضور در رقابت ها انصراف داد.

خشم ترامپ از اتحاد دموکرات ها

روز سیزدهم اسفندماه ترامپ خشم خود را به سمت دموکرات ها سرازیر کرد. دونالد ترامپ با اشاره به کناره گیری پیت بوته جج و ایمی کلوباچار از مبارزات مقدماتی نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاکید نمود: دارند علیه برنی سندرز کودتا می نمایند. به نوشته دیلی میل، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دموکرات ها را به انجام کودتا علیه برنی سندرز متهم و ادعا کرد، آنها به ایمی کلوباچار و پیت بوته جج برای خروج از مبارزات نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و حمایت از جو بایدن وعده سپردن مناصب داده اند. رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری با مخاطب قرار دادن سران حزب دموکرات نوشت: آنها دارند یک کودتا علیه برنی (سندرز) می چینند.دونالد ترامپ حین خروج از کاخ سفید به مقصد شارلوت در ایالت کارولینای شمالی درباره این توئیت توضیحاتی بیشتری داد و باز هم این مساله را تکرار کرد.رئیس جمهور آمریکا به خبرنگاران حاضر در کاخ سفید گفت: به نظر من، (انتخابات درون حزبی دموکرات ها) متقلبانه و علیه برنی (سندرز) است.

در همان روز هیلاری کلینتون نامزد شکست خورده انتخابات 2016 آمریکا وعده های انتخاباتی برنی سندرز رقیب هم حزبی سابقش را چرند خواند و گفت سندرز باید درچارچوب (حزب دموکرات) پیش رود. تارنمای خبری آمریکایی ریلکلیر پالتیکس با انتشار این خبر گزارش داد: هیلاری کلینتون در برآورد خود از کوران انتخابات 2020 آمریکا وعده های انتخاباتی سندرز را چرند خواند. بنابراین گزارش کلینتون 13 اسفند و درجریان مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی نیوز و درپاسخ به این پرسش که سندرز گفت چنانچه بیشترین آرا هیات انتخاباتی را بدست آورد باید در همایش دموکرات ها بعنوان نامزد این حزب انتخاب گردد، گفت : او باید در چارچوب (حزب دموکرات) و بنابر قاعده و قوانین پیش رود.

در سه شنبه عظیم چه گذشت؟

نتایج اولیه انتخابات درون حزبی دموکرات ها در 14 ایالت مهم آمریکا نشان می داد که جو بایدن با کسب 49 درصد آراء و 401 موکل انتخاباتی، پیشتاز است برنی سندرز با پیشتازی در کالیفرنیا در حال نزدیک شدن به بایدن است.

نتایج انتخابات درون حزبی دموکرات ها در 14 ایالت آمریکا در روز موسوم به سه شنبه عظیم حاکی از آن بود که جو بایدن با کسب 47 درصد آراء و 566 موکل انتخاباتی در صدر نامزدهای دموکرات نهاده شد. حتی پیش از اعلام نتایج اخر این ایالات معین بود که بایدن جای پای خود را محکم نموده و برنده سه شنبه عظیم است. روز سه شنبه هفته گذشته، انتخابات درون حزبی دموکرات ها به طور همزمان در 14 ایالت آلاباما، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، مین، ماساچوست، مینه سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهما، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمونت و ویرجینیا برگزار گردید.

بنا به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، نتایج کلی انتخابات درون حزبی دموکرات ها در روز موسوم به سه شنبه عظیم حاکی از آن است که جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا با کسب 47 درصد آراء و 566 موکل انتخاباتی پیروز به پیروزی در این انتخابات شد. برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت آمریکا با کسب 41 درصد آراء و 501 موکل انتخاباتی در صندلی دوم و الیزابت وارن با کسب پنج درصد آراء و 61 موکل انتخاباتی صندلی سوم رقابت های نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا را به خود اختصاص داد.

پیش از آنکه نتایج اخر این انتخابات درون حزبی معین گردد، مایکل بلومبرگ نامزد ثروتمند دموکرات هم استعفا داد. مایکل بلومبرگ به عنوان دومین داوطلب میلیاردر دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از ادامه رقابت ها خارج شد. روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد: این تصمیم پس از آن گرفته شد که صرف صدها میلیون دلار برای تبلیغات نتوانست در سه شنبه عظیم انتخابات مقدماتی، دستاوردی برای شهردار پیشین نیویورک داشته باشد. او در انتخابات مقدماتی آیوا، نیوهمپشایر و 14 ایالت دیگر هیچ پیروزی نداشت و تنها در منطقه ساموآ اکثریت را از آن خود کرد. این در حالی است که دو کاندید دموکرات دیگر در پس از انتخابات درون حزبی که مهمترین انها بوته جج بود به نفع جوزف بایدن کنار کشیده اند.

رئیس جمهور آمریکا در واکنش خود به نتایج انتخابات سه شنبه عظیم نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، بر کوشش دسته جمعی هسته مرکزی حزب دموکرات برای سرکوب کردن برنی سندرز تاکید نمود. دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: هسته مرکزی حزب دموکرات دور هم جمع شدند و دوباره برنی سندرز را سرکوب کردند. البته این واقعیت است که باقی ماندن الیزابت وارن در رقابت انتخابات ریاست جمهوری برای برنی سندرز ویرانگر بود و به جو بایدن خواب آلود اجازه داد که ماساچوست را ببرد؛ چیزی که حتی فکرش را هم نمی کرد. این یک طوفان کامل بود و باعث شد که بسیاری از ایالت ها برای جو بایدن باقی بمانند.

با اعلام نتایج سه شنبه عظیم، یکی دیگر از دموکرات ها هم کنار کشید. الیزابت وارن از ادامه رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا انصراف داد. پس از انصراف بلومبرگ و بوته جج از حزب دموکرات، الیزابت وارن نیز نماینده مجلس سنای آمریکا از مرحله درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا استعفا داد. پس از کناره گیری نامزدهای دموکرات به نفع بایدن روزنامه وشنگتن پست یک تنه به جنگ سندرز رفت. روزنامه واشنگتن پست در شانزده ساعت شانزده مقاله علیه سندرز منتشرکرد. جف بزوس مالک اصلی روزنامه است. بروس مالک آمازون این روزنامه، رادر سال 2013، 250 میلیون دلار خرید. سندرز بارها گفته که بزوس یک پاپاسی هم در امریکا مالیات نمی دهد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، انتخاب بایدن به عنوان کسی که دموکرات ها بر روی او سرمایه گزاری نموده اند، آنها را بیش از پیش در معرض شکست در انتخابات سال 2020 قرار می دهد. او نه تنها کاریزمایی برای مقابله با ترامپ ندارد که به دلیل پرونده پسرش، حواس پرتی ها و رفتارهایش چندان محبوب نیست. اما ترس دموکرات ها از بالا امدن یک سوسیالیست باعث شده تا ریسک نموده و پشت بایدن بایستند. بعضی از همین حالا پیروز انتخابات را ترامپ می دانندو بعضی دیگر اما هنوز معتقدند که انتخابات در ایالات متحده به شدت پیشبینی ناپذیر است .

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3155

به "از ترس سوسیالیست ها،بایدن خواب آلود رای ها را درو کرد!، غول های دموکرات یک تنه به جنگ سندرز رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ترس سوسیالیست ها،بایدن خواب آلود رای ها را درو کرد!، غول های دموکرات یک تنه به جنگ سندرز رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید