اندازه درب پارکینگ ماشین رو برای منازل مسکونی

به گزارش مجله وبلاگ فروش، تقریباً 80 درصد ساختمان های موجود در کشور دارای پارکینگ ماشین رو هستند. در نتیجه وقتی این مقدار زیاد از ساختمان ها دارای پارکینگ هستند، دانستن اندازه درب پارکینگ به موضوعی مهم و اساسی تبدیل می گردد. حتی هنگام خرید خانه نیز یکی از سوال های اصلی شما، در خصوص اندازه پارکینگ و مناسب بودن آن برای قرار دادن ماشین خواهد بود. برای اینکه هر ماشینی به راحتی از داخل درب پارکینگ عبور کند، باید اندازه آن مطابق استاندارد های ساختمان سازی طراحی شده باشد. در این مطلب علاوه بر شرح کامل انواع اندازه های درب پارکینگ، آلبومی از طرح های جدید و جذاب درب پارکینگ را نیز برای شما عزیزان آماده نموده ایم. لطفاً تا انتها مطلب همراه ما باشید.

اندازه درب پارکینگ ماشین رو برای منازل مسکونی

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

اندازه استاندارد درب پارکینگ

درب گاراژ و پارکینگ مانند هر چیز دیگر سایزهای مختلفی دارد. اندازه درب پارکینگ تا حدودی به احتیاج خود مالک و کاربری آن پارکینگ هم بستگی دارد، بنابراین اندازه درب می تواند کاملاً سفارشی باشد. اما به طور کلی دو اندازه استاندارد و اصلی وجود دارد که در زیر تعیین نموده ایم.

درب های یک تکه

اندازه استاندارد درب های یک تکه برابر است با 2.7 متر عرض و 2.1 متر ارتفاع. بسیاری از خانه ها از درب هایی به اندازه 2.4×2.7 متر استفاده می نمایند. این اندازه به قدری است که حتی یک کامیون هجده چرخ و تراکتور هم می تواند از آن عبور کند. برای مثال اندازه عرض و ارتفاع یک ماشین سواری شاسی بلند مثل تویوتا هایلوکس در تیپ های بلند، بسیار کمتر از اندازه درب پارکینگ است. عرض تویوتا هایلوکس کمتر از 1.8 متر و ارتفاع آن نیز کمتر از 1.9 متر است. بنابراین برای ماشین های سواری این اندازه کاملا استاندارد بوده و هر ماشین سواری از درون آن به آسانی رد خواهد شد.

درب های دو تکه

اندازه درب پارکینگ دو تکه از لحاظ ارتفاع فرقی با مدل های یک تکه ندارد اما عرض این درب ها طبیعتاً بیشتر است. عرض درب های دو تکه حدود 4.8 تا 5 متر است. به عبارت دیگر عرض درب های دو تکه تقریبا دو برابر عرض درب های یک تکه است. بنابراین همزمان دو ماشین می توانند از درون درب پارکینگ عبور نمایند. اگر درب پارکینگ را برای آپارتمان با سه یا بیشتر واحد می خواهید، بهتر است از مدل های دو تکه بهره ببرید، مسلما هر چه سایز پارکینگ عظیم تر باشد، احتیاج به درب عظیمتر هم بیشتر احساس می گردد. البته در طراحی درب های دوتکه باید حسابی حساسیت به خرج دهید چرا که تاثیر زیادی روی ظاهر و نمای ساختمان خواهند گذاشت.

اندازه استاندارد گاراژ و پارکینگ

حال که اطلاعات کاملی در خصوص اندازه درب پارکینگ داریم، بد نیست در خصوص اندازه استاندارد انواع گاراژ و پارکینگ نیز صحبت کنیم. از آنجایی که ماشین ها در پارکینگ با فاصله از یکدیگر قرار می گیرند، تعداد ماشین ها در پارکینگ فاکتور بسیار مهمی است. برای پارک یک عدد ماشین، اندازه مناسب برای پارکینگ برابر با 3.6 متر طول و 6 متر عرض می باشد. برای دو عدد ماشین این اندازه برابر با 5.4 متر طول در 6 متر عرض، برای سه عدد ماشین برابر با 8.4 متر طول در 6 متر عرض و برای چهار عدد ماشین اندازه استاندارد پارکینگ برابر با 10.8 متر طول در 6.6 متر عرض می باشد.

انواع مدل های درب گاراژ

انواع مدل های درب گاراژ بر اساس مکانیسم باز و بسته شدن به پنج مدل زیر تقسیم می گردد.

درب های کرکره ای

درب های کرکره ای پراستفاده ترین نوع درب برای پارکینگ و گاراژ هستند. این درب ها اگرچه از لحاظ ظاهری ممکن است چندان خوشایند نباشند، اما هم فضای بسیار کمی اشغال می نمایند و هم اینکه کار کردن با آنها ساده است.

درب های کشویی

درب های کشویی همانطور که از نامشان تعیین است، به جای جمع شدن، به صورت کشویی شبیه به درب خانه های ژاپنی باز می شوند. این درب ها در بعضی مدلها به فضای بیشتری احتیاج داشته ولی به طور کلی مکانیسم ساده ای دارند. اندازه درب پارکینگ برای درب های کشویی، همانند اندازه درب های دو تکه در نظر گرفته میگردد.

درب های سکشنال

درب های سکشنال در گذشته بسیار محبوب بودند، اما در حال حاضر استفاده چندانی از آنها نمی گردد. این دربها به صورت افقی تاشو روی هم جمع شده و کنار می فرایند. در آپارتمان های امروزی، درب های تاشو برقی نیز کارایی زیادی دارند.

درب های لولایی

قدیمی ترین نوع درب بوده و عموما برای خانه های قدیمی و سنتی استفاده می گردد. این درب ها مکانیسم برقی نداشته و با دست، باز و بسته می شوند.

درب های تاشو

درب های تاشو به سمت سقف مکانیسم بسیار خاصی دارند و در خانه های ایرانی بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرند. این درب های شبیه درب های سکشنال و تاشو بوده اما بجای حالت افقی، به شکل عمودی به سمت سقف جمع می شوند.

در سرانجام ذکر این نکته ضروری است که اندازه های ارائه شده در این مطلب به صورت کلی بوده و ممکن است خیلی از پارکینگ ها اندازه های دیگری داشته باشند. طبیعتاً اگر همه چیز مطابق استانداردها پیش برود، احساس بهتری نسبت به پارکینگ یا گاراژ خود خواهید داشت. این اندازه ها طوری لحاظ شده اند تا پارکینگ ها حتی در صورت پارک ماشین نیز باید فضای کافی برای افراد در اطراف ماشین فراهم نمایند.

منبع: اتاق
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 11183

به "اندازه درب پارکینگ ماشین رو برای منازل مسکونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندازه درب پارکینگ ماشین رو برای منازل مسکونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید