اهدای خون مسئولانه، احتیاج این روزهای کشور، نوبت&zwnjدهی برای اعزام تیم&zwnjهای سیار خونگیری

به گزارش مجله وبلاگ فروش، اهدای خون مسوولانه؛ احتیاج این روزهای کشورمان است. این روزها باید همیشگی خون اهدا کنیم، نخ فقط به صورت مقطعی و هیجانی...

اهدای خون مسئولانه، احتیاج این روزهای کشور، نوبت&zwnjدهی برای اعزام تیم&zwnjهای سیار خونگیری

به گزارش مجله وبلاگ فروش به نقل از ایسنا، هر سال در مناسبت های خاص، می بینیم که جمعیت زیادی به مراکز اهدای خون مراجعه می نمایند تا حیات بخش بیماران باشند. ایرانیان دهه هاست که همراه و همدل با بیماران، اکسیر حیات بخش وجودشان را بی هیچ چشمداشت مادی و به صورت داوطلبانه در طَبَق اخلاص گذاشته و برای جان بخشیدن به بیماران خاص، صعب العلاج و یا بیمارانی که بر روی تخت بیمارستان نیازمند خون هستند، خون شان را اهدا می نمایند.

البته نباید فراموش کرد که برای کمک همیشگی و مداوم بیماران، باید مسوولانه خون بدهیم، نه هیجانی. باید بدانیم که فرآورده های خونی مانند پلاکت فقط سه روز در کیسه خون قابلیت نگهداری دارند، درحالی که نیاز به این فرآورده ها دائمی و هر روزه است. بنابراین اینکه در یک مناسبت خاص صف های طویل پشت در مراکز اهدای خون بکشیم و در روزهای دیگر این مسولیت اجتماعی را فراموش کنیم، جان بیماران به خطر می افتد.

البته سازمان انتقال خون ایران برای اهدای همیشگی خون اقداماتی مانند نوبت دهی اینترنتی را راه اندازی نموده است. به طوری که می توان با مراجعه به سایت مراکز انتقال خون نسبت به نوبت گیری برای اهدای خون اقدام کرد تا بتوان در فواصل منظم و مشخص شده خون اهدا کرد تا این مایع سرخ رنگ حیات همواره در دسترس بیماران باشد.

در عین حال گاهی می بینیم که در فضای مجازی کمپین ها و فراخوان هایی برای اهدای خون داده می گردد. باید بدانیم که بسکمک از این کمپین ها از روی نوع دوستی و به صورت هیجانی برپا می شوند. بنابراین برای اینکه خون و فراورده های آن همواره در اختیار بیماران باشد، باید تنها به فراخوان های رسمی سازمان انتقال خون توجه کرد تا بتوان اهدای خونی اگاهانه و مسوولانه داشت.

سن اهدای خون در کشور

دکتر بشیر حاجی بیگی، با اشاره به سن اهدای خون در کشور، گفت: در کشور ما در سن 18 تا 60 سالگی میتوان خون اهدا کرد. اهدانمایندگان مستمر خون که حداقل در سال دو بار پیروز به اهدای خون شده اند تا سن 65 سالگی نیز می توانند با نظر پزشک مستقر در مرکز انتقال خون و مشاور اهدانمایندگان، خون اهدا نمایند.

وی اضافه کرد: در کشور ما میزان اهدای خون در افراد 18 تا 25 سال 17 درصد، 26 تا 35 سال 38 درصد، 36 تا 45 سال 27 درصد، 46 تا 55 سال 15 درصد و 56 تا 60 سال سه درصد است.

اهدای خون 100 درصد داوطلبانه ایرانیان

وی با بیان اینکه بیشترین میزان اهدای خون در کشور متعلق به افراد 26 تا 35 سال است، گفت: ایران به عنوان اولین کشور منطقه مدیترانه شرقی توانست در سال 2007 میلادی به شاخص 100 درصد اهدای خون داوطلبانه و بدون چشم داشت دست پیدا کند.

کیفیت را فدای کمیت نکنیم

اهدای خون روزانه و همیشگی باشد

سخنگوی سازمان انتقال خون با تأکید بر اینکه در مراکز انتقال خون نباید کیفیت فدای کمیت گردد، گفت: بهترین محل برای ذخیره سازی خون در کشور در رگ های اهدانمایندگان خون است. هر زمان به خون و فرآورده های آن نیاز پیدا کردیم، مردم یار و یاور سازمان انتقال خون بودند. اهدای خون باید همیشگی و به صورت مستمر و روزانه باشد. با توجه به نیاز بیمارستان ها به پلاکت که یکی از فراورده های مشتق از خون است و در خارج از بدن و درون کیسه های خون تنها تا سه روز پایدار است و همچنین با توجه به حضور عزیزان تالاسمی در کشور که باید خون تازه تزریق نمایند و 20 درصد خون تهیه شده و اهدا شده در کشور به مصرف بیماران تالاسمی می رسد، بنابراین اهدای خون باید به صورت روزانه و همیشگی باشد.

حاجی بیگی با تاکید بر اینکه اهدای خون باید به صورت روزانه انجام گردد، ادامه داد: در حال حاضر سال هاست که اهدای خون هیجانی در کشور جای خود را به تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه داده است. باید توجه کرد که حجم هر کیسه خون اهدایی 450 سی سی یا 450 میلی لیتر است که البته 63 سی سی یا میلی لیتر آن را ماده ضد انعقاد درون کیسه های خون، تشکیل می دهد.

90 درصد اهدانمایندگان خون کشور دارای گروه خونی مثبت

وی درباره گروه خونی اهدا نمایندگان خون در کشور، گفت: در ایران 90 درصد اهدانمایندگان خون گروه خونی مثبت داشته و تنها 10 درصد اهدا نمایندگان خون دارای گروه خونی منفی هستند. به طوری که 27 درصد اهدا نمایندگان A مثبت، 22 درصد B مثبت، 34 درصد O مثبت و 7 درصد AB مثبت هستند. در حالی که تنها سه درصد A منفی، دو درصد B منفی، چهار درصد O منفی و یک درصد AB منفی هستند. بنابراین فراوان ترین گروه خونی در کشور O مثبت است.

نوبت دهی به اهدانمایندگان خون در فواصل تعیین

حاجی بیگی با اشاره به فرا رسیدن فصل سرما و زمستان، گفت: تمامی مراکز انتقال خون سراسر کشور با توجه به درخواست های فراوان از اهدای خون در حال برنامه ریزی جهت نوبت دهی اهدای خون به مردم و به صورت منظم و مرتب و با فواصل مشخص شده هستند. باید توجه کرد که به هیچ وجه در مراکز اهدای خون کیفیت، فدای کمیت نگردد. با توجه به درخواست جهت اعزام تیم های سیار انتقال خون و استقرار این تیم های خونگیری در مراکزی که مردم از ما می خواهند، در حال نوبت دهی با فواصل مرتب هستیم تا بتوانیم جوابگوی این افراد باشیم. در عین حال سازمان انتقال خون خود را موظف می داند در مراکز انتقال خون تکریم ارباب رجوع به نحو احسن انجام گردد.

شرایط اهدای خون در کشور

زنان و مردان سالانه چند بار می توانند خون اهدا نمایند؟

وی درباره شرایط اهدای خون در کشور، گفت: اهدا نمایندگان خون هنگام مراجعه جهت اهدای خون حتماً کارت ملی به همراه داشته باشند، وزن اهدانمایندگان خون باید بالای 50 کیلوگرم باشد. همچنین آقایان در سال چهار بار و خانم ها به خاطر مسائل فیزیولوژیک سه بار در سال می توانند خون اهدا نمایند. افرادی که تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفتند و زنان شیرده نیز از اهدای خون معافند. در عین حال حفظ سلامت داوطلبین اهدای خون و تکریم ارباب رجوع برای سازمان انتقال خون ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به هیچ عنوان از افرادی که شرایط اهدای خون ندارند و اهدای خون برای سلامتی شان مضر است، خون دریافت نخواهد شد. استانداردهای سازمان انتقال خون ایران به دلیل افزایش ضریب امنیت و سلامت خون اهدایی سختگیرانه است.

حاجی بیگی با بیان اینکه ضریب امنیت و سلامت خون اهدا نمایندگان مستمر بسیار بیشتر از اهدانمایندگان بار اول است، گفت: چراکه اهدانمایندگان مستمر خون اصول خود مراقبتی را به خوبی رعایت می نمایند.

حاجی بزرگی در بخش دیگری از صحبت هایش، گفت: مطابق دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت برای هر 1000 نفر جمعیت در هر کشور تعداد 20 اهدا نماینده خون مورد نیاز است تا نیازهای اساسی به انتقال خون تامین گردد که البته این نیاز نیز بستگی به عرضه و تقاضا در کشورها دارد. تقاضا برای خون در کشورهای با درآمد بالا، به دلیل جراحی ها و بیماری های قلبی بیشتر است. در ایران میانگین شاخص اهدای خون به ازای هر 1000 نفر جمعیت در ادارات کل انتقال خون کشور در سال 1398 نزدیک به 25 بوده است. این در حالی است که در برخی از استان ها این عدد بسیار بالاتر از نرم کشوری است. به عنوان مثال در استان سمنان شاخص اهدای خون به ازای هر هزار نفر 40 نفر است که بسیار بالاتر از میانگین کشوری است. همچنین این عدد در استان مازندران 38 نفر، در استان یزد 32 نفر، در استان گیلان 31 نفر، در استان فارس 30 نفر، و در استان هرمزگان 29 نفر است.

پاندمی کرونا و اهدای خون

حاجی بیگی با اشاره به شرایط اهدای خون در شرایط پاندمی کرونا، گفت: مهمترین دغدغه مراکز انتقال خون در دوران پاندمی کووید- 19 حفظ توازن میان فراوری و تقاضای خون است. تعداد اهدانمایندگان ممکن است در این شرایط کاهش پیدا کند که نرخ این کاهش در برخی از کشورها 30 درصد بوده است، اما این کاهش تا حدی در هفته های پس از آغاز پاندمی به دلیل کاهش نیاز به انتقال خون و کنسل شدن عمل های جراحی غیر اورژانسی جبران شده است. با توجه به مطالعات موجود و رفتار کرونا ویروس های قبلی احتمال انتقال این بیماری به وسیله خون نزدیک به صفر است. همچنین در مواقع کاهش ذخایر خونی در جهان ممکن است لازم باشد بیمارستان ها نیاز به خون بیماران را اولویت بندی نمایند. تشکیل کمیته های بیمارستانی جهت کاهش هدر رفت خون و محصولات خونی و مدیریت بهینه مصرف خون باید در دستور کار قرار گیرد.

کاهش هفت درصدی اهدا خون در کشور به دلیل شیوع کرونا

وی اضافه کرد: در دوران شیوع کرونا در کشور در هشت ماه سال 1399 نسبت به 8 ماهه مشابه آن در سال قبل، هفت درصد کاهش اهدای خون داشتیم. در هشت ماهه سال 1399 بیشترین میزان میزان خون اهدایی در کشور مربوط به استان های تهران با 15 درصد، فارس با 8 درصد و خراسان رضوی با هفت درصد بوده است.

رشد یک درصدی اهدای خون بانوان

وی ادامه داد: در عین حال رشد یک درصدی اهدای خون بانوان در 8 ماهه سال 99 نسبت به مدت مشابه آن در سال 98 را شاهد هستیم که بیشترین میزان رشد این شاخص در این 8 ماه در استان های چهارمحال و بختکمک، خراسان جنوبی، فارس، گلستان و هرمزگان بوده است. همچنین بیشترین میزان شاخص اهدای خون بانوان در کشور مربوط به استان های لرستان با 8 درصد، کردستان با 8 درصد و خراسان جنوبی با 8 درصد بوده است. میانگین شاخص اهدای خون بانوان در کشور در 8 ماهه سال جاری 5.2 دهم درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال 98 یک درصد افزایش را نشان می دهد.

سخنگوی سازمان انتقال خون همچنین گفت: در هشت ماهه سال جاری، یک میلیون و 591 هزار و 213 نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد یک میلیون و 257 هزار و 846 واحد خون اهدا شده است. همچنین در طی این مدت 2 میلیون و 172 هزار واحد خون و فرآورده آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما به بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور توزیع شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 8843

به "اهدای خون مسئولانه، احتیاج این روزهای کشور، نوبت&zwnjدهی برای اعزام تیم&zwnjهای سیار خونگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهدای خون مسئولانه، احتیاج این روزهای کشور، نوبت&zwnjدهی برای اعزام تیم&zwnjهای سیار خونگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید