اپیدمی رشد کرونا براساس مدل ریاضی

به گزارش مجله وبلاگ فروش، مسدود کردن مرز ها و جلوگیری از ورود اتباع خارجی تنها وقتی سودمند است که میزان گسترش اپیدمی در کشور پایین باشد، وگرنه تأثیر زیادی ندارد که چند نفر بیشتر وارد کشور شوند.

اپیدمی رشد کرونا براساس مدل ریاضی

اپیدمی رشدی کمابیش منطقی دارد و با ریاضیات می توان چندوچون سیر آن را رصد کرد. یک ریاضیدان به ما می گوید تا اینجا از ویروس چه می دانیم و باید منتظر چه چیز ها باشیم. به نظر او پیش از غلبه بر بیماری، وضع بدتری در پیش داریم.

اشتفان فلاشه، ریاضیدان است و کارشناس محاسبه اپیدمی های عفونی. او از دو ماه پیش در مدرسه تندرستی و بهداشت لندن روی ویروس کرونا مطالعه می نماید. او می گوید که با آنالیز ویژگی ها و گسترش ویروس کووید19 و همچنین میزان مرگ و میر می توان به فرایند رشد ویروس پی برد.

به گفته او به ویژه با مطالعه شرایط کشتی تفریحی دایموند پرنسس که در ماه فوریه دو ماه در بندر یوکوهامای ژاپن در قرنطینه بود، اطلاعات ارزشمندی به دست آمد، زیرا از تمام سرنشینان کشتی در مدتی کوتاه تست گرفته شد.

در این مطالعه روشن شد که به طور کلی حدود یک درصد از مبتلایان به کام مرگ می فرایند. البته به نسبت افزایش سن خطر بالا می رود، به ویژه از 50 سالگی و از آن بیشتر از 60 سالگی.

به کمک عددی که نرخ بازفراوری را در هر منطقه نشان می دهد، می توان به میزان مرگ افراد پی برد. مثلا هر جا که این رقم بالای یک باشد، هر بیماری می تواند یک نفر دیگر را مبتلا کند. در شروع گسترش ویروس کرونا این رقم بالا بود، یعنی هر نفر می توانست به دو تا دو نفر و نیم سرایت کند.

رقم نرخ بازفراوری را نمی توان به دقت محاسبه کرد، زیرا افرادی هستند مبتلا به ویروس که علایم بیماری را نشان نمی دهند، اما می توانند آن را به دیگران سرایت دهند. یافتن این گونه افراد کار آسانی نیست. تحقیق نشان می دهد که 10 تا 30 درصد سرایت بیماری از افرادی ناشی می گردد که در خود آن ها علایم بیماری مشهود نیست.

این مهمترین چالش در برابر علم پزشکی است، زیرا همه به شکل طبیعی بر کسانی تمرکز می نمایند که علایم بیماری را نشان می دهند.

مرگ و میر بالا در ایتالیا

شرایط بحرانی در ایتالیا از آنجا ناشی شد که کارشناسان دیر به شیوع ویروس پی بردند. در هر کشوری که اولین نفر بمیرد، باید نتیجه گرفت که طی دو هفته قبل از آن حدود صد نفر به بیماری دچار شده، اما علایم ابتلا به آن را نشان نداده اند، تا این که یک نفر می میرد.

طی آن دو هفته که کسی متوجه ویروس نبوده، هر یک از آن صد نفر ویروس را به دستکم دو نفر منتقل می نماید؛ بنابراین موقعی که با اولین مورد مرگ روبرو می شویم باید بدانیم که قبل از آن دستکم هزار نفر مبتلا شده اند.

تجربه جالب چین و کره جنوبی

در چین و کره جنوبی که ویروس کرونا زودتر از اروپا شایع شد، آمار تلفات پایین رفته و این نشان می دهد که می توان از تجربه این دو کشور برای مهار ویروس کووید19 استفاده کرد. مهمترین شگرد آن ها قطع تماس میان مردم و برقراری قرنطینه شدید بود. به این ترتیب آن ها با خانه نشین کردن مردم و عفونت زدایی گسترده فرصت سرایت را از ویروس گرفتند.

مهمترین هدف هر کشوری باید پایین نگه داشتن نرخ سرایت به ویروس باشد، با این عمل هم ظرفیت نظام پزشکی برای درمان بیماری در حد معقولی باقی می ماند و هم کارشناسان فرصت کافی دارند تا واکسن ویروس را فراوری و عرضه نمایند.

به نظر اشتفان فلاشه با کاهش موارد ابتلا به ویروس نباید زیاده خشنود بود، زیرا چنانچه شرایط قرنطینه برداشته گردد و مردم به زندگی عادی برگردند، خطر گسترش ویروس دوباره بالا می رود، زیرا ویروس پنهان و سیستم ایمنی بیشتر مردم همچنان ضعیف است.

می بینیم که با ایجاد محدودیت های فراوان در زندگی روزمره، فشار های اجتماعی و مالی سنگینی به جامعه وارد می آید، اما خطر گسترش ویروس همچنان باقی می ماند.

یکی از مهم ترین چالش ها در برابر هر دولتی مشخص موقع دقیق ایجاد محدودیت در زندگی روزمره، مثلا تعطیل کردن مدارس است. دولت ها باید به دقت محاسبه نمایند که چه زمانی برای تعطیلی زندگی عمومی تا ایجاد قرنطینه مناسب تر است و تأثیر بیشتری دارد.

به گفته آقای فلاشه مسدود کردن مرز ها و جلوگیری از ورود اتباع خارجی تنها وقتی سودمند است که میزان گسترش اپیدمی در کشور پایین باشد، وگرنه تأثیر زیادی ندارد که چند نفر بیشتر وارد کشور شوند.

او تأکید می نماید که باید از تمام راه ها برای جلوگیری از گسترش اپیدمی استفاده کرد، هرچند متأسفانه در حال حاضر متوقف کردن سرایت ویروس ناممکن است. پیش از آن که بتوانیم بر کرونا چیره شویم، دورانی سخت تر در پیش داریم.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3432

به "اپیدمی رشد کرونا براساس مدل ریاضی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپیدمی رشد کرونا براساس مدل ریاضی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید