باگان؛ شهر هزار معبد در میانمار

به گزارش مجله وبلاگ فروش، شهر باگان از مشهورترین شهرهای باستانی دنیاست که قدمت آن به سال ها پیش برمی شود. شهر باگان که خیلی ها آن را به اسم پاگان هم می شناسند، به خاطر وجود بیش از 2000 معبد و آثار باستانی به عنوان یکی از عجایب معماری دنیای باستان ساخته می شود؛ نکته جالب اینجاست که هنوز چگونگی ساخت این معبدها در هزاران سال پیش بدون جواب مانده و باستان شناسان زیادی برای رسیدن به جواب این معما در این شهر مشغول کاوش هستند.

باگان؛ شهر هزار معبد در میانمار

شهر باستانی باگان، در میانمار یا همان برمه و در شرق آسیا قرار گرفته است. این شهر تاریخی در افسانه های محلی با اسامی دیگری هم شناخته می گردد از تامبادیپا به معنی شهر مس گرفته تا تاسادسا به معنی شهر سوخته، چرا که در گذشته معادن مس زیادی در این شهر و اطراف آن وجود داشت و بیشتر مردم با کار در همین معادن امرار معاش می کردند.

شهر باستانی باگان تا به حال با حوادث زیادی روبه رو شده و بارها تا مرحله نابودی هم پیش رفته و به همین خاطر با نام شهر سوخته هم شناخته می گردد. با این حال معابد زیبا و قدیمی این شهر گردشگران زیادی را به میانمار می کشاند. به عقیده بیشتر گردشگر ها، تماشای طلوع و غروب آفتاب از این معابد از جذاب ترین مناظر موجود است که چهره زیبایی به شهر داده است. این معابد هم اکنون به موزه هایی با تاریخ هزاران ساله تبدیل شده اند.

ویرانه های این شهر مساحتی در حدود 25 کیلومتر مربع را تشکیل می دهند. قدمت بیشتر این مکان های تاریخی به 1000 تا1200 سال پیش برمی گردد یعنی زمان اولین امپراتوری برمه. باگان تا قبل از اینکه شاه پینبیا آن را به عنوان پایتخت خود انتخاب کند، شهر بی اهمیتی بود ولی پس از آن به شهری بزرگ و مهم در برمه تبدیل شد. اما بعدها در یک دوره و تا زمان سلطنت آناوارتا، باگان رونق گرفته و رنگ و بوی شهر را به خود گرفت.

نکته جالب اینجاست که باگان با وجود 2000 معبد به عنوان یکی از مشهورترین شهرهای مذهبی دنیا هم شناخته می گردد. در این شهر و از میان ویرانه های بعضی از معابد، عتیقه های بسیاری از این معابد به دست صاحب منصبان و متمولان دوران پادشاهی باگان ساخته شده بودند که می خواستند برای خود معبدی اختصاصی و خانوادگی داشته باشند. آنها این معابد را به وسیله برده هایشان بنا می کردند. این برده ها باید در ازای یک غذای بسیار کم و بدون استراحت، این معابد را در کم ترین زمان ممکن می ساختند. به خاطر ثروت زیاد سازندگان این بناها بسیاری از تندیس های قرار گرفته در این معابد، از طلا ساخته شده یا با روکشی از طلا پوشیده شده اند.

معابد مشهور شهر باگان

بسیاری از معابد شهر باگان شبیه به هرم و درست به ابعاد اهرام ثلاثه مصر ساخته شده اند. با این تفاوت که اهرام ثلاثه به طور کلی یکرنگ بوده ولی این معابد در رنگ های مختلف درست شبیه به یک کیک چند طبقه عروسی به نظر می آیند. در میان معابد باستانی باگان، بوپایا پاگودا از همه قدیمی تر است و گفته می گردد که این معبد در قرن سوم و به دست شاه پاگان پیوساوی ساخته شده که در بین سال های 168 تا 243 بعد از میلاد بر این سرزمین حکومت می کرد. البته نظرهای دیگری هم وجود دارند که قدمت این معبد را بین قرن 9 تا 11 میلادی تخمین می زنند.

پاگودا مشهورترین معبد شهر بوده و ارتفاعی در حدود 6 متر دارد. جالب ترین بخش آن سنگ بزرگی است که در بالاترین قسمت آن قرار گرفته و با روکشی نازک از طلا پوشیده شده است. طبق افسانه ها این سنگ به وسیله موی یک بودا به حالت تعادل نگه داشته شده و هیچ چیزی برای تثبیت آن به کار برده نشده است. تماشای غروب آفتاب در حالی که به نظر می رسد خورشید در پشت این صخره پنهان می گردد، بسیار تماشایی بوده و یکی از پرطرفدارترین قسمت های بازدید برای ترویست هاست.

معبد مشهور دیگر این شهر با نام آناندا شناخته می گردد و در سال 1090 و به دستور شاه کیان زیتا ساخته شده است. این معبد شبیه به غار افسانه ای ناندامولا در رشته کوه های هیمالیا ساخته شده. گفته می گردد این غارها به عابدانی تعلق داشت که بیشتر عمر خود را برای عبادت در آنجا گذراندند. ارتفاع معبد به 51 متر می رسد و مهم ترین بخش آن گنبدی از جنس طلاست که در سال 1990 و در جشن 900 سالگی آن ساخته و در بالای معبد نصب شد. همچنین 4 مجسمه بسیار بزرگ بودا هم در این معبد قرار گرفته که هر کدام به یک سو اشاره دارند.

کاکوساندا به شمال، کاناگاما به شرق، کاساپا به جنوب و گوآتاما به غرب، هر کدام از این تندیس ها مربوط به یک نسل هستند که از میان آنها گواتاما جدیدترین تندیس ساخته شده است. معبد گاوداپالین هم در قرن 12 و به دستور شاه ناراپاتیسیتو ساخته شد. ارتفاع این معبد 60 متر بوده و به دلیل معماری نادرست، در زلزله سال 1975 به شدت آسیب دید ولی دوباره بازسازی شد.

اما دایامانگی بزرگ ترین معبد باگان است که در بین سال های 1167 تا 1170 ساخته شد. این معبد علاوه بر بزرگی، شامل عتیقه ها و تندیس های با ارزش و تنومندی است که در عصرهای مختلف به معبد اضافه شده اند. پس از پاگودا، این معبد یکی از مشهورترین و پربازدید کننده ترین معابد به حساب می آید.

یکی دیگر از مشهورترین معابد باگان معبد شوسانداواست که در سال 1057 و به دستور شاه آنواتا ساخته شد. در ساخت گنبد این معبد از موی بودای مشهور آن زمان استفاده شده است. در آن زمان آنها تصور می کردند که با این کار می توانند معبد را پاک نگه دارند و طبق عقایدی با این کار معبد را تقدیس می کردند. در گذشته نام این معبد گانش بود. 5 تندیس از سر فیل نیز در 5 گوشه از این معبد قرار گرفته اند که با توجه به قدمت هزاران ساله شان ارزشی بسیار دارند.

ماهابودهی یکی از معابدی است که در ساخت آن دقت بسیاری اجرا شده و دقیق ترین معبد شهر لقب گرفته و نسخه دومی از معبد مشهور گایا در هندوستان است. این معبد در بین سال های 1210 تا 1234 و به دستور شاه ناتوگمیا به هندوستان سفر کرده و معبد گایا را دیده بود، ساخته شد. در تمام قسمت های این معبد حفره ها و عقب نشینی هایی در دیوار وجود دارند که تندیس هایی از بودا در حالت های مختلف در آنها قرار داده شده اند.

اما معبد شوزیگون معبد دیگری است که به خاطر تعداد عتیقه هایی که در آنجا قرار گرفته معروف شده است، تا حدی که این معبد با نام محفظه عتیقه ها هم شناخته می گردد. شوزیگون به دستور شاه آنوارتا ساخته شده ولی نیمه کاره رها شد تا اینکه بالاخره در سال 1089 به دستور شاه کیان زیتا تکمیل شد. در این معبد تعداد بسیار زیادی از استخوان ها و موهای بوداهای عصرهای مختلف نگهداری می شوند.

شهر باگان با وجود 2000 معبد به عنوان یکی از مشهورترین شهرهای مذهبی دنیا شناخته می گردد

معابدی در شهر باگان که تخریب نشدند

بیشتر قسمت های شهر باگان در زلزله ویرانگر سال 1975 به شدت تخریب شد اما نکته جالب اینجاست که بسیاری از معابد از این حادثه جان سالم به در برده و هیچ کدام آسیب جدی ندیدند. البته قسمتی از معبد پاگودا شکست و داخل رودخانه ای که در نزدیکی آن قرار داشت، سقوط کرد. با این حال پس از مدت کوتاهی تمامی معابد و آثار باستانی درست به شکل اولیه ولی با مصالح جدید ساخته شدند. با اینکه زلزله بسیار شدید بود و حتی به معبد پاگودا آسیب رساند اما سنگ بالای آن هیچ آسیبی ندید و راز تعادل آن همچنان سر به مهر باقی ماند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: گردشبان
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 10277

به "باگان؛ شهر هزار معبد در میانمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باگان؛ شهر هزار معبد در میانمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید