زیباترین کوه های ایران را بشناسید، تصاویر

به گزارش مجله وبلاگ فروش، وقتی حرف از زیباترین کوه های ایران به میان می آید، نام ها و عکس های زیادی از هر گوشه کشور به فکر مان می آید. ما در این نوشته به چند کوه و ویژگی هایش اشاره می کنیم، شما هم از کوه هایی که از نزدیک دیده اید یا درباره شان اطلاعات دارید، برای ما بگویید.

زیباترین کوه های ایران را بشناسید، تصاویر

1. کوه دماوند

کمتر کوهی مانند دماوند در ادبیات و افسانه های ایرانی نقش پررنگ دارد. دماوند همان جایی ست که آرش کمانگیر ایستاد و همه جان و توانش را در تیری گذاشت تا مرز ایران و توران را تعیین کند. دماوند همان کوهی ست که فریدون ضحاک را به آن جا برد و برای ابد به بند کشید. دماوند کوهی ست که در عکس ها و پوسترها می آید تا نمادی از ایران و ایرانی باشد. این کوه باشکوه در استان مازندران، شهر آمل قرار گرفته است.

قدیم ترها از همه جای تهران می شد دماوند زیبا را دید. اما از زمانی که برج ها آپارتمان ها از هر گوشه شهر سربرآورده اند، راه دیدنی دماوند بسته شده. با این همه دماوند را از بخش های زیادی از تهران، ورامین و قم، می توانید ببینید.

قله دماوند، بلندترین قله آتشفشانی ایران و البته خاورمیانه است و آتشفشانی نیمه فعال به شمار میرود. قطر دهانه آتشفشان دماوند 400 متر است و سطح آن با آب منجمد پوشیده شده. این کوه در مرکز رشته کوه البرز در ناحیه البرز مرکزی قرار گرفته.

دماوند عمری طولانی دارد. عمر این کوه دست کم 38 هزار و 500 سال برآورد شده. بلندی کوه 5 هزار و 610 متر است و در جنوب دریای کاسپین قرار گرفته. این را هم بگوییم که 13 تیر روز ملی دماوند نامیده شده است. قله دماوند در لیست آثار طبیعی ایران ثبت ملی شده و در صد سال گذشته چند بار تصویرش پشت اسکناس چاپ شده است.

قله دماوند بین کوهنوردان هم محبوب است. از چهار راستا می توانید به این قله صعود کنید، جبهه شمالی که سخت ترین راستا است، جبهه شمال شرقی، جبهه غربی و جبهه جنوبی که ساده ترین راستا به شمار میرود. آبشار یخی هم در همین راستا قرار گرفته، آبشاری که فقط ظهر خیلی گرم تابستان می تواند برای ساعتی بخشی از یخش را آب کند. آبشار یخی دماوند در جهان بی نظیر است.

نشانی: آمل، بخش لاریجان

2. کوه سبلان

شک نکنید که یکی از زیباترین کوه های ایران همین جاست. سبلان کوه مقدسی ست که به ویژه بین افراد محلی ارزش و اهمیت زیادی دارد. سبلان یا آن طور که در زبان ترکی می گویند، ساوالان، سومین قله بلند ایران است که در استان اردیبل قرار گرفته است. این کوه آتشفشانی نیمه فعال است و بین اردبیل و مشکین شهر پیدایش می کنید، در 25 کیلومتر جنوب شرقی مشکین شهر و 35 کیلومتری غرب اردیبل.

سبلان سه قله معروف دارد که عظیم ترین آنها سلطان ساوالان و دو قله دیگر هرم و کسرا هستند. تخته سنگی که به شکل عقاب است و به سمت شرق قرار گرفته، نماد ساوالان به شمار میرود. این عقاب سنگی در غرب قله سلطان ساوالان قرار گرفته.

اما از نماد کوه سبلان که بگذریم، در نوشته های قدیمی آمده که این کوه محل عبادت و بعثت زرتشت پیامبر بوده. برخی ها باور دارند آرامگاه زرتشت کنار دریاچه در قله سبلان است.

دریاچه بالای قله یکی از جذابیت های کوه سبلان است، نه فقط به خاطر احتمال وجود آرامگاه زرتشت، بلکه به علت قشنگی طبیعی آن. کسانی که خودشان را به قله سبلان می رسانند، با دریاچه دیدنیی روبه رو می شوند که حدود 25 متر از لبه های مخروط آتشفشانی سبلان پایین تر است. به نظر می رسد مخروط آتشفشانی مثل مادری ست که دریاچه را در آغوش خود گرفته. آب این دریاچه از بارش برف پر می گردد و در بیشتر سال یخ زده است.

اندازه زیاد بارش برف یکی دیگر از جذابیت های این کوه است، چراکه باعث شده پیست اسکی پرطرفداری داشته باشد، یعنی پیست اسکی آلوارس.

کوهنوردان زیادی به قله سبلان صعود می نمایند و سه راستا کوهنوردی وجود دارد. اول راستا شمال شرقی که خواستار بیشتری دارد و از جنوب شهر لاهرود آغاز می گردد. دوم راستا غربی که از دریاچه قره گل جلو می رود و در آخر راستا جنوبی که جان پناه ندارد. پیست اسکی آلوارس در همین راستا قرار گرفته. اگر اهل اسکی نباشید، می توانید از چشمه آب گرم آن استفاده کنید. کوه سبلان در لیست آثار ملی طبیعی ثبت شده است.

نشانی: اردبیل، لاهرود، راستا چشمه آب گرم شابیل

3. کوه دنا

بام زاگرس جایی نیست مگر کوه دنا که با سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد مرز دارد. دنا بلندترین و البته عظیم ترین چین خوردگی در رشته کوه زاگرس است که کوهنوردان حرفه ای به آن آلپ ایران می گویند.

بلندی قله دنا 4 هزار و 448 متر است. این رشته کوه 49 قله دارد و قاش مستان یا بیژن 3 که بلندترین آنهاست. قله های مورگل، قزل قلعه و برج آسمانی یا بیژن 2 از قله های مهم دیگر این رشته کوه هستند. گل فرهاد هم کوتاه ترین قله رشته کوه دنا است که بلندی آن 4 هزار و 40 متر است.

نزدیک ترین شهر به کوه دنا شهر سی سخت است که مرکز شهرستان دنا به تعداد می رود. بخش هایی از رشته کوه دنا منطقه حفاظت شده اعلام شده که از شمال سی سخت آغاز می گردد. در این منطقه شکار ممنوع است و حتا ورود به آن مجوز لازم دارد.

دنا به بلوط های هزارساله اش می نازد، اما گونه های علفی و بوته ای متنوع دیگری هم در آن وجود دارد، مثل ارژن، گون و سرو کوهی. کبک دری، خرس قهوه ای، پلنگ، خوک وحشی، سنجاب جنگلی، راسو، گربه پالاس، سیاه گوش، گوزن زرد ایرانی و بز ازجمله حیوانات این منطقه هستند. منطقه حفاظت شده دنا از سوی یونسکو ذخیره گاه زیست کره اعلام شده است. کوه دنا چشمه ها و رودخانه های زیادی دارد که باوجود بارش برف فراوان، تعجبی هم ندارد، مثل چشمه میشی و اسپید.

نشانی: کهگیلویه و بویر احمد، سی سخت

4. کوه سهند

بی علت نیست که کوه سهند به عروس کوه های ایران معروف شده، سهند از زیباترین کوه های ایران است. به خاطر شرایط آب وهوایی منطقه، دامنه کوه خیلی سرسبز و باصفاست. چندین چشمه در دامنه کوه روان است و چشم انداز قله بسیار زیباست. کوه سهند در جنوب تبریز و شمال مراغه قرار گرفته و بلندی آن از 3 هزار متر بیشتر است.

کوه سهند آتشفشانی ست که سال هاست آرام گرفته. سهند و جان دو قله کنار هم در رشته کوه سهند هستند و بیشتر ماه های سال غرق در برف دیده می شوند.

وجود پرندگان بومی و مهاجر، چشمه های قرخ بلاغ، گوموش بلاغی، گوران بلاغی و پری و همین طور باغ ها و مرتع ها، توجه گردشگران و کوهنوردان را به خودش جلب می نماید.

نشانی: استان آذربایجان شرقی، مراغه

5. کوه های مریخی

فریب اسمش را نخورید؛ قرار نیست به فضا سفر کنید. کوه های مریخی در همین نزدیکی ها، در چابهار قرار دارند. کافی ست حدود 40 کیلومتر در جاده چابهار به بندر گواتر برانید تا در سمت چپ جاده کوه های مریخی را ببینید. آنها در حاشیه جاده هم پای شما می آیند و ادامه پیدا می نمایند. این جا بدون شک یکی از عجیب ترین و البته زیباترین کوه های ایران است.

چشم انداز کوه های مریخی درست شبیه عکس هایی ست که از مریخ دیده اید، کوه های نه چندان بلند، به رنگ سفید و طوسی با شیارهای فراوان. این کوه ها نه تنها در ایران که در جهان کم نظیرند.

چشم انداز کوه های مریخی چابهار وقتی قشنگ تر می گردد که سرتان را برگردانید و در سمت راست جاده، دریای عمان را ببینید. مریخی ها آنقدر در معرض فرسایش بوده اند که هیچ گیاهی روی آنها رشد ننموده است. به همین علت در دسته بد-بوم قرار می گیرند. اگر بخواهید مهارت های کوهنوردی تان را آزمایش کنید، حتما تجهیزات سنگ نوردی همراه داشته باشید.

جالب این که در کوه های مریخی فسیل ماهی، صدف و نهنگ پیدا می گردد. محققان حدس می زنند این کوه ها زیر دریای عمان بوده اند یا این که جزر و مد دریا به این منطقه می رسیده است.

این را هم بدانید که آسمان کوه های مریخی خیلی شفاف است و می گردد هم زمان 14 صورت فلکی را در این منطقه دیدن کرد. می توانید به مجتمع گردشگری در همان نزدیکی بروید، شب را آن جا بمانید و آسمان را دیدن کنید.

نشانی: استان سیستان و بلوچستان، کیلومتر 40 جاده چابهار به گواتر

6. زردکوه

زردکوه یکی دیگر از کوه های رشته کوه زاگرس است و بعد از دنا بلندترینِ آنها به شمار میرود. بلندی آن حدود 4 هزار و 200 متر است. زردکوه از غرب استان چهارمحال و بختیاری تا شرق و شمال شرقی استان خوزستان ادامه پیدا نموده. ویژگی برجسته زردکوه بختیاری داشتن ذخایر طبیعی آب است. سرچشمه دو رودخانه کارون و زاینده رود در همین دامنه هاست.

این کوهستان بین دو رودخانه کوهرنگ و بازفت قرار گرفته است. یخچال های چال میشان، ایل بیگ، پورسونان و خرسان از یخچال های مهم این رشته کوه هستند. این جا خیلی دیدنیی ست و دره ها و گذرگاه های عمیقی در آن شکل گرفته است.

زردکوه قله های خیلی زیادی دارد و کلونچین بلندترین قله این رشته کوه است. دامنه جنوبی کوه شیب خیلی تندی دارد و صعود از آن کار راحتی نیست. بیشتر کوهنوردان دامنه شمالی را برای صعود به قله ترجیح می دهند. کافی ست به شهر چلگرد در 88 کیلومتری شهرکرد بروید و از آن جا به دامنه شمالی زردکوه صعود کنید.

نشانی: استان چهارمحال و بختیاری، کوهرنگ

7. کوه بینالود

یکی دیگر از زیباترین کوه های ایران، رشته کوه بینالود است که در شمال نیشابور قرار گرفته است. بینالود مشهد و نیشابور را از هم جدا می نماید. بلندی این کوه حدود 3 هزار و 211 متر است و به بام خراسان معروفیت دارد. طول آن 130 کیلومتر است و به جنوب غربی قوچان می رسد.

بلندترین قله این رشته کوه، شیرباد است. این قله را در شمال شرقی نیشابور پیدا می کنید. راحت ترین راستا صعود به بینالود، راستا یال گرده است. البته این راستا در زمستان امن نیست و محل ریزش بهمن به تعداد می رود. اما تابستان ها راستا پرطرفداری بین کوهنوردهاست. از طرف دیگر، راستا سوزنی ها راستای فنی برای صعود است که تا رسیدن به قله 33 ساعت راه دارد. هم طولانی ست و فنی.

نشانی: خراسان رضوی، نیشابور

منبع: گردشبان
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 13069

به "زیباترین کوه های ایران را بشناسید، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین کوه های ایران را بشناسید، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید