تاثیر قرص های پیشگیری از بارداری بر حافظه زنان

به گزارش مجله وبلاگ فروش، زنانی که از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده می نمایند، دست کم در موقعیت های استرس زا، جزییات کم تری را به فکر می سپارند. هورمون های آن ها روی حافظه شان تاثیر می گذارد!

تاثیر قرص های پیشگیری از بارداری بر حافظه زنان

تاثیر قرص های پیشگیری از بارداری بر حافظه زنان

زنانی که از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده می نمایند، دست کم در موقعیت های استرس زا، جزییات کم تری را به فکر می سپارند. هورمون های آن ها روی حافظه شان تاثیر می گذارد! پیش از این مطالعات نشان داده اند که زن ها بیش از مردها جزییات هیجانی یک رویداد را به خاطر می سپارند. با این حال آیا ممکن است عواملی روی این تفاوت تاثیر بگذارند؟ آیا آن طور که گفته می گردد، روش های پیشگیری از بارداری می توانند روی حافظه خانم ها موثر باشند؟

دانشمندان می دانند که هورمون های درون بدن افراد روی شکل گیری خاطرات آن ها موثر است. برای مثال، هورمون هایی که در پاسخ جنگ یا گریز ما (واکنشی که اغلب بدن ما نسبت به استرس و یا ترس از خود نشان می دهد) نقش دارند، روی نحوه یادآوری یک خاطره خاص تاثیر می گذارند. به همین علت، حوادث تکان دهنده در مقایسه با فعالیت های روزمره ما خیلی تاثیر بیشتری دارند. تصور می گردد بخشی از مغز به نام آمیگدالا (بادامه) نقشی مرکزی در ایجاد و ذخیره خاطرات تازه دارد و این بخش، با گیرنده های این هورمون ها کار می نماید. معین است که قرص های پیشگیری از بارداری، به وسیله کاهش مقدار استروژن و پروژسترون در بدن زن، تخمک گذاری را محدود می نمایند. اما هنوز معین نیست که آیا این تغییر هورمونی روی نحوه یادآوری خاطرات زن ها هم اثر می گذارد یا نه.

در یک مطالعه تازه، محققان گروهی از زنانی که از قرص های خوراکی پیشگیری از بارداری استفاده می کردند را با زنانی که بدون مصرف هیچ قرص هورمونی، دوران قاعدگی طبیعی داشتند، مقایسه کردند تا ببینند آیا نحوه یادآوری رویدادها در آن ها با هم فرق دارد یا خیر. در این مطالعه، 72 زن شرکت داشتند که نیمی از قرص استفاده می کردند و نیم دیگر از قرص استفاده نمی کردند.

هر گروه، داستان پسر جوانی را که با یک خودرو تصادف می نماید، با استفاده از چند اسلاید دیدند. قبل و در حین نمایش اسلایدها، محققین از افراد نمونه بزاق گرفتند تا مقدار آلفا- آمیلاز آن را مقدار بگیرند. آلفا- آمیلاز ماده ای شیمیایی است که کاهش یا افزایش هورمون نوراپی نفرین را نشان می دهد و نوراپی نفرین همان هورمون واکنش جنگ یا گریز است که در موقعیت های استرس زا و یا اورژانسی، ضربان قلب فرد را بالا می برد.

آن ها اساسا می خواستند بدانند آیا زن ها نسبت به نمایش اسلایدها واکنش متفاوتی دارند و این که یک هفته بعد، آن چه که دیده اند را چه طور به یاد می آورند.

هفت روز بعد، از شرکت نمایندگان خواستند آن چه را دیده بودند، به یاد بیاورند. دانشمندان به این نتیجه رسیدند زنانی که قرص های پیشگیری از بارداری مصرف می کردند، اصل موضوع و نکات مهم را به خاطر دارند، اما به مقدار زنانی که از این قرص ها مصرف نکرده بودند، جزییات را به یاد نمی آوردند. به نظر می رسید زنانی که از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده نکرده بودند، جزییات خیلی بیشتری را به خاطر داشتند، مانند سایر اشیایی که در تصویر حضور داشتند، مثل لوله آتش نشانی که نزدیک به صحنه تصادف قرار داشت.

ممکن است این تفاوت، نتیجه استروژن و پروژسترون باشد، چرا که آن ها در نحوه دریافت هورمون های استرس در مغز، تداخل ایجاد می نمایند.

البته علیرغم تاثیری که استفاده از این قرص ها روی حافظه زنان دارد، دانشمندان تاکید می نمایند که این تاثیر، اصلا بدان معنا نیست که قرص های پیشگیری از بارداری حافظه افراد را ضعیف یا خراب می نماید. بلکه یافته ها نشان می دهد که در چنین شرایطی، زنان چه نکاتی را با وضوح بیشتری به حافظه خود می سپارند.

منبع:http://www.khabaronline.ir/subservice/114/

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : haj-ghodrat-allah

منبع: راسخون
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 14237

به "تاثیر قرص های پیشگیری از بارداری بر حافظه زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر قرص های پیشگیری از بارداری بر حافظه زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید