توصیه سخنگوی سازمان انتقال خونه به بهبودیافتگان کرونا

به گزارش مجله وبلاگ فروش، بشیر حاجی بیگی گفت: بهبودیافتگان کرونا به شکرانه سلامتی در روز عرفه پلاسمای خون خود را اهدا نمایند.

توصیه سخنگوی سازمان انتقال خونه به بهبودیافتگان کرونا

به گزارش گروه اجتماعی مجله وبلاگ فروش، بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران به مناسبت روز انتقال خون در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران گفت: با توجه به اینکه سال جاری روزدنیای انتقال خون با روز عرفه مصادف شده است از بهبودیافتگان کرونا درخواست می کنیم به شکرانه سلامتی به مراکز انتقال خون مراجعه نموده و پلاسمای خود را اهدا نمایند.

وی درباره اهدا پلاسما توسط بیماران بهبود یافته کرونا گفت: طی چهار ماه اول سال، 4566 نفر از بهبود یافتگان، جهت انتقال پلاسما به مراکز انتقال خون کشور مراجعه نموده اند و حدود 3595 واحد پلاسما اهدا شده است. بیشترین میزان مراجعه در استان های تهران، خوزستان، کرمانشاه، خراسان رضوی و اصفهان بوده است. افرادی که از بیماری کرونا بهبود پیدا نموده اند و 28 روز از زمان بهبودی شان گذشته است، می توانند جهت اهدا پلاسما برای درمان بیماران به مراکز انتقال خون مراجعه نمایند.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه سال جاری 9 مرداد برابر شده با روزدنیای انتقال خون و از طرفی مصادف شده با 9 ذی الحجه و روز عرفه که افراد بسیاری با انجام فریضه های دینی و معنوی سعی در نزدیکتر شدن به خداوند دارند، افراد واجد شرایط می توانند به شکرانه برخورداری از سلامتی مجدد، به مراکز انتقال خون مراجعه نموده و پلاسما خود را به عنوان نذر سلامتی اهدا نمایند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران درباره اهداء پلاسما و انتقال ویروس کرونا در مراکز انتقال خون اضافه نمود: اهدا پلاسما بصورت رایگان صورت می گیرد. مراکز انتقال خون، مانند مراکز بیمارستانی نیست. این محیط کاملا بهداشتی و پاکیزه است و تمامی وسایل یک بار مصرف هستند. همچنین شایان ذکر است که ویروس کرونا به واسطه اهدا خون منتقل نمی گردد.

حاجی بیگی از شرایط ذخایر خونی در کشور گفت: در بسیاری از کشور ها شاهد 70 درصد کاهش آمار اهدا نمایندگان خون را هستیم. در ایران و در اسفند ماه این آمار 35 درصد بوده و این رقم تا اردیبهشت ماه ادامه داشته است و هم اکنون به 13 درصد رسیده است. خوشبختانه توانسته ایم این شرایط را مدیریت کنیم و تا به امروز هیچ بیماری دچار کمبود خون نشده است. در استان های گلستان، مازنداران، گیلان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان به واسطه حضور زیاد بیماران تالاسمی 20 درصد از ذخایر خون کشور به این بیماران خاص اختصاص دارد.

وی در رابطه با کمبود پلاسما اضافه نمود: پلاسما در دو صورت رندوم و هایپر ایمیون وجود دارد که پلاسمای نوع دوم تنها در بیماران بهبود یافته از کرونا یافت می گردد. با توجه به بالا رفتن میزان مصرف این پلاسما و درخواست مکرر پزشکان برای دریافت پلاسما، همچنان احتیاج به اهدا نمایندگان بیشتری داریم.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران درباره واردات و صادرات خون گفت: واردات و صادرات خون و فرآورده های آن به دلیل شرایط اپیدمیولوژیکی خاص هر کشور در تمامی نقاط دنیا ممنوع و غیرقانونی است.

حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در سرانجام این مصاحبه از تمامی اهدانمایندگان پلاسما به بیماران کرونایی تشکر کرد و به تمامی فعالان عرصه سلامت و رسانه خدا قوت گفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 6132

به "توصیه سخنگوی سازمان انتقال خونه به بهبودیافتگان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه سخنگوی سازمان انتقال خونه به بهبودیافتگان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید