ثبت جهانی ماسوله در دستور کار میراث فرهنگی گیلان نهاده شد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، کارشناس اداره کل میراث فرهنگی گیلان گفت: هم اکنون پروژه ثبت جهانی ماسوله به طور ویژه در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان قرار گرفته است.

ثبت جهانی ماسوله در دستور کار میراث فرهنگی گیلان نهاده شد

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا، راقم سطور اضافه نمود: ثبت جهانی این پروژه بزرگ با همت یک ارگان یا دستگاه اجرایی محقق نخواهد شد و با توجه به موانع بزرگی که بر سر راه ثبت جهانی وجود دارد مستلزم توجه و همت دستگاه های اجرایی استان و در راس آن استانداری گیلان است.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه تا به امروز اثری از استان گیلان به صورت اختصاصی به ثبت جهانی یونسکو نرسیده است، ثبت جهانی ماسوله به عنوان اولین اثر تاریخی می تواند موجب معرفی ماسوله و حتی گیلان به جهانیان و ورود گردشگران خارجی به استان گردد که تقویت بنیه مالی و توسعه گیلان را به ارمغان خواهد داشت.

سطور بیان نمود: با حضور گردشگران بین المللی برای بازدید از یک اثر که ثبت میراث جهانی شده، به نظر می رسد زیرساخت های مقصد نیز در ابعاد اقامتی، پذیرایی، ارتباطی و جاده ای و حمل و نقل زمینی یا هوایی بهبود یابد و کسب وکارهای کوچک و بزرگ محلی مرتبط با خدمات گردشگری به این واسطه شکل گیرد و افزایش اشتغال را به همراه داشته باشد.

این کارشناس اضافه نمود: قرار دریافت سایت ماسوله در فهرست آثار جهانی به ویژه از آن جهت حائز اهمیت است که موجب توجه هر چه بیشتر به اهمیت آن و بسترساز حفاظت بهتر از آن می گردد.

وی ادامه داد: تثبیت حاکمیت کشور میزبان بر منطقه ثبت شده، افزایش توجه و آگاهی مردم و مسئولان نسبت به حفظ اثر، افزایش درآمد بومیان و جذب یاری های بین المللی در مواقع اضطراری را می توان از دیگر مزایای ثبت جهانی بیان کرد.

سطور بیان نمود: اما نکته ای که بیش از پیش باید بدان توجه گردد محدودیت کشورها در ارائه پرونده های ثبت به سازمان یونسکو است و بر این اساس فقط پرونده های شاخص و بدون نقص کاندیدای ارائه به این سازمان ارسال خواهند شد و با توجه به اینکه بیش از 50 رقیب برای پرونده ماسوله در داخل کشور وجود دارد، نیازمند توجه بیشتر و اولویت بخشی نسبت به پرونده ثبت جهانی ماسوله در استان است تا پایانی بر این فرصت سوزی باشد.

بر اساس این گزارش، شهر تاریخی ماسوله با قدمتی 800 تا هزار ساله است که در سی ام مردادماه سال 1354 به شماره 1090 بصورت یک مجموعه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، اما برخلاف تصور بسیاری از فعالان عرصه های اجتماعی و گردشگری هنوز پیروز به ثبت در فهرست آثار جهانی نشده است و تا کنون مورد بی مهری بعضی مسئولان نهاده شده است که دغدغه ای برای ثبت جهانی این اثر فاخر نداشته اند.

این شهر تاریخی در جنوب غربی استان گیلان و در 60 کیلومتری شهر رشت واقع است که یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه آلود، تابستان های خنک و زمستان های پربرف است که بومیان آن را طیفی از اقوام وابسته به تالش ها، آذری ها، گیلک ها و بعضی مهاجران از بخش های شرقی ایران تشکیل می دهند؛ جملگی اینها خود را ماسوله ای می شناسند. موقعیت ژئواستراتژیک و قراردریافت در شاهراه ارتباطی قدیمی گیلان و آذربایجان و همچنین وجود کاروانسراهای تاریخی موید این موضوع است که پیشینه بسیاری از مردمان این سرزمین داد و ستد و صنعتگری بوده است اما در حال حاضر اقتصاد ماسوله متکی بر گردشگری است.

همچنین ثبت جهانی ماسوله از سال 1390 در دستور کار نهاده شد، اما نبود مدیریت یکپارچه شهری، نبود طرح ساماندهی گردشگری و وجود 11 ساختمان ناهمگون اداره برق، آب و فاضلاب، مخابرات، هواشناسی، تعاونی صنایع دستی، درمانگاه، 2 واحد تجاری، 2 واحد مسکونی در حریم فضای سبز از جمله موانعی است که بر سر راه جهانی شدن ماسوله وجود داشته و دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 2639

به "ثبت جهانی ماسوله در دستور کار میراث فرهنگی گیلان نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی ماسوله در دستور کار میراث فرهنگی گیلان نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید