حواشی مراسم گلدن گلوب 2021

به گزارش مجله وبلاگ فروش، این در حالی است که گلوب برخلاف اسکار جوایز خود را به دو رده کلی دراماتیک و غیر دراماتیک تقسیم کرده و آن ها را به طور مجزا ارزش گذاری می کند و اضافه براین به مدیوم تلویزیون و بهترین های آن هم می پردازد.

حواشی مراسم گلدن گلوب 2021

وصال روحانی| دیروقت امشب به وقت امریکا و از ساعت 4 صبح دوشنبه 11 اسفند به وقت ایران مراسم اهدای هفتادوهشتمین دوره جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب برگزار می گردد.

این آیین در دو شهر نیویورک و لس آنجلس و با مجری گری تینافی و ایمی پولر به طور همزمان برپا می گردد و آنچه آن را بسیار مهم می سازد، همچون معمول شباهت چشمگیر و حداقل 70 درصدی فاتحان این جوایز بر برندگان اسکار است و بواقع گلوب همیشه مقدمه ای بر اسکار و نشانگر زودهنگام فاتحان آن به شمار آمده است.

این در حالی است که گلوب برخلاف اسکار جوایز خود را به دو رده کلی دراماتیک و غیر دراماتیک تقسیم کرده و آن ها را به طور مجزا ارزش گذاری می کند و اضافه براین به مدیوم تلویزیون و بهترین های آن هم می پردازد.

اسکار از دیرباز همه ژانر ها را در یک سبد کلی بررسی می کند و رسیدگی به کار های تلویزیونی را بر مسئولان امی سپرده است که اسکار تلویزیونی به حساب می آید. ناگفته نماند که عوارض بسط بیماری کرونا در اهدای گلوب های امسال تأخیری 50 روزه را به وجود آورده و چنین تأخیری شامل اسکار هم شده که اهدای آن به 1400 موکول شده است.

اگر فیلم منک که پیرامون هرمن جی منکیه ویچ سناریست افسانه ای و قدیمی هالیوود و ساخته دیوید فینچر معروف است با 6 مورد کاندیدایی و فیلم محاکمه شیکاگو با پنج نامزدی و پدر، سرزمین نوماد و زن جوان امید بخش هر یک با چهار کاندیدایی بیش از سایرین مورد توجه و تجلیل اتحادیه نشریات خارجی مقیم امریکا (نهاد اهدا کننده جوایز گلدن گلوب با نام اختصاری HFPA) قرار گرفته اند.

و دو بریتانیایی پر سابقه همچون آنتونی هاپکینز و گری اولدمن برای تصاحب جایزه گلوب بهترین هنرپیشه دراماتیک مرد خیز بلندی برداشته اند، در عوض داریم فیلم ها و هنرمندان متعددی را که برخلاف تصورات قبلی به جمع نامزد ها راه نیافته و اسباب حیرت شده اند کاندیدایی ویولا دیویس سیاهپوست برای بهترین بازیگر زن دراماتیک سال به خاطر بازی حرفه ای او در فیلم Ma Raineys Black Bottom و آندرادی دیگر زن هنرمند سیاهپوست برای فرو رفتن در قالب بیلی هالیدی خواننده فقید موسیقی بلوز مواردی است که از قبل محقق به نظر می رسید، اما نامزد نشدن دلروی لیندو دیگر بازیگر حرفه ای سیاهپوست ناظران را شگفت زده کرده است.

لیندو با پیشینه حدود 30 سال کار پیوسته در سینما و تئاتر امریکا در فیلم اخیر اسپایک لی (به نام Da 5 Bloods) بهترین بازی عمرش را ارائه کرده و در نقش یک کهنه سرباز اعزام شده به ویتنام که دچار بیماری روانی شده، خوش درخشیده، اما AFPA با حذف وی صدای هوادارانش را بشدت درآورده است.

البته فیلم اسپایک لی در هیچ شاخه ای کاندیدا نشده، اما چادویک بوسمن سیاهپوست برای بازی در فیلم Ma Rainys نامزد گلوب در شاخه بهترین بازیگر مرد دراماتیک شده است.

مجریان گلوب که مانند اهدا کنندگان اسکار بار ها به تبعیض جنسیتی و نادیده دریافت حقوق زنان بویژه در شاخه بهترین کارگردان متهم شده اند، امسال برای رفع این اتهام اقدامی اساسی کرده و سه زن را در جمع پنج نامزد عنوان برترین کارگردان سال قرار داده اند.

آن ها چلو ژائو چینی و 39 ساله برای فیلم سرزمین نوماد، رجینا کینگ برای فیلم یک شب در میامی و امرالدفنل برای فیلم زن جوان امید بخش هستند. بواقع طی 8 دهه توزیع جوایز گلوب این اولین بار است که این تعداد زن نامزد جایزه بهترین کارگردان سال می شوند.

پیشتر و با احتساب تمامی ادوار گلوب فقط 5 هنرمند زن نامزد این جایزه شده بودند که کاترین بیگه لو و باربارا استرایسند هریک با دو نامزدی عمده ترین آن ها بوده اند. در سال های اخیر گره تاگرویگ امریکایی و 38 ساله به رغم ارائه دو فیلم تحسین شده و اجتماعی- رمانتیک زنان کوچک و لیدی برد از دم تیغ برگزار کنندگان گلوب گذشته و لولو وانگ چینی و 38 ساله نیز سال پیش به رغم ارائه کاری شسته و رفته مانند وداع نادیده گرفته شده و به جمع نامزد های گلوب راه نیافته بود.

در جمع بازیگران زن، نادیده گرفته شدن کیت وینسلت از همه بارزتر است. او که در سال 2008 اسکار برترین بازیگر زن سال را به خاطر فیلم کتابخوان ساخته استیفن دالدرای بریتانیایی به دست آورد، امسال هم با حضور مؤثرش در فیلم آمونیت نمره قبولی گرفته بود، اما انتقاداتی که از این فیلم صورت گرفته و ضعیف تلقی شدن کیفیت سناریو و کارگردانی آن برای وینسلت هم گران تمام شد و او را به صف حذف شده های نامدار جوایز گلوب امسال اضافه کرد. این در حالی است که در جمع افراد نامزد شده برای گلوب بهترین هنرپیشه غیر دراماتیک زن حرفه ایانی مثل میشل فایفر و کیت هادسون هم دیده می شوند.

در مدیوم تلویزیون بزرگ ترین اثر حذف شده و راه نیافته به جوایز گلوب امسال بی گمان سریال بریجرتون است. این سریال ساخته شرکت انقلابی و نوجوی نتفلیکس به رغم محبوبیت بزرگش در امریکا و اروپای غربی حتی کاندیدای یک گلوب هم در قسمت دراماتیک ها نشده و در بخش غیر دراماتیک هم آنچه ما در سایه ها انجام می دهیم به همین سرنوشت دچار شده است.

دیگر شگفتی در انتخابات این مدیوم، نامزد شدن Lovecraft Country در قسمت بهترین سریال دراماتیک در عین نادیده گرفته شدن دو بازیگر اصلی اش (جاناتان میجرز و جورنی اسمولت) در شاخه بازیگری است. رکورددار کاندیدایی در میان کار های تلویزیونی سریال تاج با شش نامزدی است.

موارد فوق به نتایج و سرنوشت هفتاد و هشتمین دوره جوایز گلدن گلوب هیجان و ابهام بیشتری را بخشیده، اما هر نتیجه ای به دست آید شکی نیست که نامزد شدن نامدارانی مانند جودی فاستر و اولیویا کولمن در شاخه بهترین بازیگران مکمل زن و حضور جارد لتو و بیل موری که دومی 22 سال از لتو مسن تراست در جمع نامزد های هنرپیشه مرد نقش دوم جذابیت های زیادی را به جوایز گلوب 2021 ارزانی داشته است، جوایزی که امسال هم سهمی از ایران در آن مشاهده نمی گردد و کاندیدا های برترین فیلم غیر انگلیسی زبان آن نه خورشید مجید مجیدی بلکه آثار دیگری هستند.

و به تأسی از اسکار و البته حدود 20 سال دیرتر از مجریان اسکار برای اولین بار یک جایزه ناب و ویژه برای بهترین اثر کارتونی سال نیز در نظر گرفته شده است که شاید قسمت دوم انیمیشن Croods جدی ترین مدعی آن باشد.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 10410

به "حواشی مراسم گلدن گلوب 2021" امتیاز دهید

1 کاربر به "حواشی مراسم گلدن گلوب 2021" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حواشی مراسم گلدن گلوب 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید