خبرنگاران خطر ابتلا به کرونا در افراد دارای گروه خونی A بیشتر است

به گزارش مجله وبلاگ فروش، تهران-خبرنگاران- نتایج یک مطالعه نشان داده است که افراد دارای گروه خونی A بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند.

خبرنگاران خطر ابتلا به کرونا در افراد دارای گروه خونی A بیشتر است

به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان در این مطالعه گزارش های قبلی را مبنی بر اینکه گروه های خونی بر حساسیت فرد در ابتلا به کرونا تاثیر دارد، تجزیه و تحلیل کردند.

این مطالعه نشان داد که صرف نظر از گروه خونی، ویروس کرونا بطورمستقیم قادر به آلوده کردن گلبول های قرمز خون نیست.

با این حال، این ویروس تمایل بیشتری به آلوده کردن سلول های دیگر - مانند سلول های موجود در دستگاه تنفسی - دارد که بیانگر یک مولکول خاص نوع A به نام آنتی ژن است. این بدان معناست که سلول های گلو و بینی افرادی که گروه خونی A دارند بیشتر از سایرین در معرض عفونت با SARS-CoV-2 قرار دارند.

این مطالعه یکی از اولین مواردی است که دلیلی را برای میزان نامتناسب آلودگی مشاهده شده میان گروه های خونی مختلف ارائه می دهد.

محققان بیمارستان بریگام و زنان در بوستون پروتئین اسپایک ویروس کرونا را که از ویروس بیرون می زند و سلول ها را می رباید، تکثیر کردند. آنها به طور خاص، بر روی دامنه اتصال گیرنده (RBD)، بخشی از پروتیین اسپایک تمرکز کردند که از لحاظ فیزیکی به گیرنده های سلول انسانی متصل می گردد.

پروتیین اسپایک برای چسبیدن ویروس به سلول های بدن و آلوده کردن آنها مهم و حیاتی است. بنابراین دانستن نحوه تعامل پروتیین اسپایک با گیرنده های سلولی به محققان اجازه می دهد تا اطلاعات بیشتری در خصوص عفونت بدست آورند.

این منطقه برای آلوده کردن ویروس به سلول ها حیاتی است و درک نحوه تعامل آن با گیرنده های سلولی به محققان اجازه می دهد اطلاعات بیشتری در خصوص عفونت کسب نمایند.

تعیین شده است که پروتیین اسپایک SARS-CoV-2 می تواند گیرنده های ACE2 را روی سلول های انسانی بچسباند و آنها را از سلول ها جدا کند، اما محققان می گویند: ممکن است SARS-CoV-2 RBD با سایر مولکول های میزبان نیز تعامل داشته باشد، از جمله آنتی ژن های گروه خونی که به نوبه خود ممکن است در ابتلا به بیماری نقش داشته باشد.

نتایج نشان داد که حوزه اتصال گیرنده های کروناویروس تمایل دارند به گروه خونی A موجود در سلول های تنفسی متصل شوند، اما هیچ ترجیحی برای گلبول های قرمز گروه خونی A یا سایر گروه های خونی موجود در سلول های تنفسی یا گلبول قرمز ندارد.

اولویت حوزه اتصال گیرنده های کروناویروس برای شناسایی و اتصال به آنتی ژن گروه خونی A در ریه های افراد با گروه خونی A می تواند به فهم ارتباط بالقوه بین گروه خونی A و عفونت کووید-19 یاری کند.

به گفته محققان، جالب است که حوزه اتصال گیرنده های ویروسی فقط تمایل به آنتی ژن های گروه خونی A دارند که روی سلول های تنفسی هستند و نحوه ورود ویروس به بدن بیشتر بیماران و آلوده کردن آنان را نشان می دهد.

به گزارش خبرنگاران، ویروس کرونا عامل بیماری کووید 19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند 98 (فوریه 2020) بروز همه گیری جهانی (پاندمی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید 19 بر اساس آمار رسمی کشورها تا به امروز حدود 112 میلیون نفر را در جهان مبتلا نموده و بیش از دو میلیون و 450 هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید19 جان خود را از دست داده اند. در ایران نیز، مجموع بیماران کووید19 در کشور به یک میلیون و 698 هزار و 5 نفر و مجموع جان باختگان این بیماری به 60 هزار و 786 نفر رسید.

به تازگی نیز جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 10724

به "خبرنگاران خطر ابتلا به کرونا در افراد دارای گروه خونی A بیشتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خطر ابتلا به کرونا در افراد دارای گروه خونی A بیشتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید