خبرنگاران قرایی مقدم: شخصیت بنیادی تاثیر زیادی در ناهنجاری های ورزشی دارد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، تهران- خبرنگاران- رفتارشناس حوزه اجتماعی با تاکید بر خواستگاه افراد در رفتار گفت: خشونت در فوتبال با توجه به ذات آن امری گریزناپذیر است اما بعضی از رفتارها به شخصیت بنیادی فرد و گذشته او باز خواهد گشت.

خبرنگاران قرایی مقدم: شخصیت بنیادی تاثیر زیادی در ناهنجاری های ورزشی دارد

به گزارش خبرنگاران، اعتراضات مکرر بازیکنان سرخآبی به داور و درگیری بازیکنان در خاتمه بازی موجب شد تا در شهرآورد 95 شاهد اتفاق سیاه در مستطیل سبز فوتبال ایران باشیم. اتفاقی که ادامه بعضی از ناهنجاری های فوتبالی است که از زمین فوتبال به سکوها و در نهایت به کف خیابان ها سرایت پیدا کند.

امان الله قرایی مقدم جامعه شناس و کارشناس حوزه رفتارشناسی با واکاوی رفتار بازیکنان در زمین فوتبال روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: برای آنالیز یک رفتار باید به گذشته بازگردیم، گذشته ای که شاکله اصلی شخصیت فرد در آن شکل خواهد گرفت. این شخصیت در بعضی از مواقع موجب شکل گیری رفتارهایی خواهد شد که منجر به ناهنجاری ورزشی می گردد. همانگونه که گفتم برای تبیین این رفتار باید نگاهی به گذشته، صندلی و موقعیتی کنشگران داشته باشیم. بعضی از بازیکنان در یک شرایط سخت پرورش یافته و اکنون در سطح بالایی از رفاه هستند و این موجب دوگانگی شخصیتی خواهد شد. البته رفاه زیاد نمی تواند شخصیت بنیادی فرد را برای همواره تحت تاثیر قرار دهد بلکه بن مایه های شخصیتی افراد در بدترین حالت ظهور و بروز پیدا می نماید.

این رفتارشناس حوزه اجتماعی ادامه داد: البته شخصیت بازیکن به تنهایی در رفتارهای وی تاثیرگذار نخواهد بود، بلکه فوتبال یک ورزش گروهی است که هیجان آن نیز بر رفتار افراد تاثیر زیادی خواهد داشت. عِرق تیم، کوشش برای رسیدن به پیروزی و گریز از شکست از دیگر دلایلی است که موجب خواهد شد تا شاهد بعضی درگیری ها در زمین فوتبال باشیم و این تنها به ایران مربوط نیست بلکه در کشورهای صاحب فوتبال نیز شاهد آن هستیم.

قرایی مقدم با اشاره به اعتراض مکرر بازیکنان به داور نیز گفت: بعضی تصور می نمایند که با داد و بیداد یا اعمال خشونت بر تصمیم قاضی تاثیر خواهند گذاشت و این یک رفتار ناپسند است که ریشه در بعضی اتفاقات جامعه دارد. بازیکنان ما نیز از بستر این جامعه برخواستند اما واقعیتی که وجود دارد آن است که قانون مداری بهترین روش برای ایجاد نظم است و نظم موجود در زمین فوتبال از الزامات رسیدن به نتیجه به شمار می رود.

مدرس جامعه شناسی در ادامه صحبت های خود گذری بر فرهنگ سازی زد و اضافه کرد: فرهنگ اقیانوسی بی خاتمه است که باید آن را در بخش های مختلف مورد واکاوی قرار دهیم. نمی توانیم بگوییم فرهنگ سازی و اقدام عملی انجام ندهیم. اقدام عملی در حوزه فرهنگ سازی در ورزش می تواند به بسیاری از ناهنجاری ها خاتمه دهد اما چگونه این اقدامات را پیاده کنیم مهم است. برای ایجاد نظم در محیط ورزشی کارگروه هایی ضروری است که بتواند ابتدا ریشه این مسائل را بیان کند، بعد برای درمان آن نسخه بپیچد. ناهنجاری های ورزشی را نمی گردد با شعار حل کرد.

شهرآورد تهران روز آدینه (24 اردیبهشت) برگزار و تیم فوتبال پرسپولیس تهران پیروز شد با تک گل عیسی آل کثیر استقلال را شکست دهد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: ایرنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 11860

به "خبرنگاران قرایی مقدم: شخصیت بنیادی تاثیر زیادی در ناهنجاری های ورزشی دارد" امتیاز دهید

1 کاربر به "خبرنگاران قرایی مقدم: شخصیت بنیادی تاثیر زیادی در ناهنجاری های ورزشی دارد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قرایی مقدم: شخصیت بنیادی تاثیر زیادی در ناهنجاری های ورزشی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید