راهکارهای سریع و آسان برای یادگیری هر چیز

به گزارش مجله وبلاگ فروش، در هر جایگاهی که باشیم، چنانچه به دنبال پیشرفت و موفقیت هستیم، باید بسیار بیاموزیم؛ از مهارت های مختلف و اگاهی از داده های مربوط به کسب و کار، تا درس ها و شیوه هایی برای پیشرفت شخصی. باوجود مسوولیت های بسیار در محل کار و مشغله های زندگی شخصی، یادگیری مباحث تازه سخت به نظر میرسد . این کار شاید سخت باشد ولی محال نیست.

راهکارهای سریع و آسان برای یادگیری هر چیز

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته ،دراین مطلب شما را با راههای یادگیری سریع و اسان اشنا می کنیم که در یادگیری هر چیزی به ما کمک میکنند .

1. چرخ رو از اول اختراع نکن

به چه دلیل باید چیزی که قبلا درست شده رو مجدداً اختراع کنی؟ ما هنگامی که چیز جدیدی یاد می گیریم، معمولاً تمایل داریم تنها به اون مسئله مسلط بشیم و نگاه نمی کنیم که با راهنمایی دریافت از آدم هایی که قبلا اون چیز رو یاد گرفته اند، چه قدر می توانیم در وقت و انرژی الزامی صرفه جویی کنیم.

به زمانی فکر کن که برای بار اول داشتی یاد می گرفتی زبان جدیدی صحبت کنی یا کار جدیدی یاد بگیری. احتمالا در اول کار یه منحنی یادگیری سریع و سربالا داشتی، ولی پس از چند سال یا حتی چند ماه تجربه و اشتباه، اکنون می توانی راه میان بری جلوی دوستت بگذاری که از آن خطا های تو دوری کنه.

برای این که سریعتر به تسلط برسیم، با بهترین بازیکنهای میدان حرف بزنیم ، و راهمان رو براساس الگوی کسانی برویم که راه را برای ما فرش نموده اند. خیلی از رهبران بزرگ ثابت نموده اند که سریعترین راه برای تسلط به هر مهارت، راهبرد یا هدفی در زندگی این است که پا جای پای کسانی بگذاریم که قبل از ما این راه را رفته اند و ساخته اند. چنانچه بتوانی کسی رو پیدا کنی که به نتیجهٔ مورد نظرت رسیده و تو هم همان کارهایی را بکنی که ان نموده، تو هم می توانی به همان نتیجه دست پیدا کنی.

مهم نیست چند سالته، پیش زمینه ات چیه، یا مردی یا زنی. الگوبرداری به تو این توانایی رو می دهد که سریع به طرف رویات بروی و در زمان کوتاه تری به جای خیلی بهتری برسی. در این دوره و زمانه، این امکان دارد که در بین کتاب ها و بلاگ ها و ویدیوهای اموزشی و مشاوره و اشخاص اشنا و خیلی جاهای دیگه، تقریبا هر راه حل موجود را جایی پیدا کرد.

پیکاسوی بزرگ هم حتی میگفت : هنرمند خوب کپی می کنه. هنرمند بزرگ می دزده.

2. از افردی که با موضوع آشنایی دارند، کمک بگیرید

به مهارت یا موضوعی که خودتان از شروع به تنهایی فرا گرفته اید، بیندیشید. ما در موقع یادگیری احیانا خطاهای زیادی داشته ایم. در مقابل، اکنون ترفندها و میان بُرهای گوناگونی بلدیم که اگر از شروع می دانستیم، زمان زیادی صرفه جویی نموده بودیم. حتی برای یادگیری فنی ترین و پیچیده ترین موضوع ها هم میان بُرهایی وجود دارد . این میان بُرها را کسانی میدانند که روی آن موضوعِ خاص شناخت دارند. پس در گام اول به سراغ کسانی بروید که قبل از شما موضوع را یاد گرفته اند و از آن ها راهنمایی بگیرید.

3. کنترل محیط یادگیری

موقع یادگیری مطلبی تازه، گاهی همه چیز خوب پیش میرود و بسیار راحت مطلب را درک می کنیم، ولی زمان هایی وجود دارند که گویی حافظه ما قفل میشود و سرعت یادگیری بسیار پائین می آید؛ تمامی ما این مسأله را تجربه نموده ایم. ساختار بدن ما برای خواب، دمای بدن و حتی قابلیت ذهنی، ریتم و الگوی بیولوژیکی معینی دارد.

زمان هایی را که هشکمک و اگاهی شما در بالاترین حد ممکن قرار گرفته است، شناسایی کنید و در این زمان ها به یادگیری مطالب تازه بپردازید. محیط های بی نظم ، پر استرس و ناامن قدرت ابتکار و هشکمک شما را کاهش می دهند . برای این که در بهترین شرایط یادگیری باشید، یک محیط منظم و مرتب، امن و راحت را برای این کار انتخاب کنید. برای ارامش و تمرکز، نفس عمیق بکشید.

پژوهش های علمی این را نشان میدهد که حتی دمای محیط هم روی قدرت یادگیری ما تأثیر دارد. برای بهبود مهارت های یادگیری دمای محیط باید بین 22 تا 27 درجه باشد.

4. تکرار، تکرار، تکرار

جایی که بیش تر ما مشکل داریم، و چیزی که خیلی از ما دوست نداریم بشنویم، این قاعده است که تسلط سریع به هر مهارتی احتیاج به تمرین دارد.

یادگیری احتیاج به پشتکار و اراده و استمرار در انجام ان مهارت دارد، بارها و بارها، تا سرانجام بتوانی ناخواسته و بدون فکر کردن هم انجامش بدی.

بهترین های هر کاری در جهان، به خوبی این راز یادگیری سریعتر و بهترین بودن را درک می کنند، ولی به ندرت درباره اهمیتش حرف زده می شود زیرا اصلاً جذاب نیست.

عملکردی در سطح بهترین ها، معمولاً نتیجهٔ تمرین در سطح بهترین ها است نه استعداد ذاتی. مردم اعتقاد دارند که چون عملکرد بهترین ها از نظر کیفی فاصلهٔ زیادی با عملکرد عادی داره، پس بهترین ها حتماً خصوصیت کیفی متفاوتی با آدم های معمولی دارند. این نگاه باعث شده است که به مهمترین عامل پیروزیت انها، یعنی تمرین زیاد، بی توجهی بشود.

5. یادداشت برداری کنید

تحقیقات ثابت نموده اند ، تأثیر یادداشت برداری به کمک نوشتن با دست، بیش تر از تایپ با کیبورد در میزان یادگیری نقش دارد. سرعت نوشتن در مقایسه با تایپ کم تر است و همین مسأله، سبب تمرکز بیش تر روی اطلاعاتی میشود که درحال شنیدن آنها هستیم. موقع تایپ با کیبورد معمولاً به معنای کلی اطلاعات توجه نمی کنیم و روی کلمات متمرکز می شویم.

برای افزایش سرعت و قدرت یادگیری، مهارت یادداشت برداری به کمک نوشتن را در خود تقویت کنید.

می توانید از نرم افزارهای مفیدی مانند evernote برای همگام سازی یادداشت های خود روی دستگاه های گوناگون(لپ تاپ، موبایل و…) استفاده کنید. این نرم افزار میتواند نوشته های دستی را اسکن کند و بخواند.

6. روی یادگیری تمرکز کنید

احتمالا میدانید که چندوظیفگی خوب نیست! هنگامی که مغزمان تلاش میکند چند کار را بطور همزمان (و خودآگاه) انجام دهد، اصلاً کاری به خوبی انجام نخواهد شد. درصورتی که می خواهیم چیز جدیدی یاد بگیریم، باید به تمامی بر فرآیند یادگیری تمرکز کنیم. چنانچه مهارتی را فرامی گیرید، کتاب می خوانید یا ویدئو تماشا می کنید، دست از هر کار دیگری بکشید و تنها روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید. گوشی تان را در شرایط بی صدا بگذارید و عوامل حواس پرتی را دور کنید. اینگونه یادگیری سریع و آسان تری را تجربه خواهید کرد.

7. راهی برای خوداصلاحی پیدا کنید

حافظه ما هنگامی که بازخورد فوری می گیرد، در یادگیری بهتر عمل میکند . چنانچه تمرینی را درست حل کردیم، باید تشویق شویم؛ اگر خطا کردیم باید سریع به ما گوشزد شود. اینگونه از تمرین و تکرار خطا جلوگیری میشود . ارائۀ بازخورد امکان دارد احتیاجمند به کمک سایرین باشد. می توانیم از منابع و کتاب هایی که شامل جواب و راه حل هستند هم کمک بگیریم. در نرم افزارها و اپلیکیشن های مختلف قابلیت دریافت بازخورد فوری وجود دارد .

8. استقامت به خرج بده

متأسفانه بیش تر ما قبل یا وسط چیزی که سث گودین اسمش رو گذاشته چاله تسلیم می شیم. گودین می گه که هرچند خیلی مهم است که بدانی چه موقع کار را رها کنی، ولی خیلی از برنده های احتمالی هم به این خاطر به پیروزیت نمی رسند که پیش از چاله کار را رها می کنند. گودین می گوید پنج علت وجود داره که ممکن است نگذارد تو در جهان اول بشی:

1. وقت تمام کنی(و تسلیم بشی)

2. پول تمام کنی(و تسلیم بشی)

3. بترسی(و تسلیم بشی)

4. جدّی نباشی(و تسلیم بشی)

5. شوقت را از دست بدهی(و تسلیم بشی)

روان شناس ها هم روی چیزی موسوم به چرخهٔ گذار پژوهش نموده اند. این یک چرخهٔ توسعه یافته که هر وقت تغییر یا چیز جدیدی را تجربه می کنیم، این گردش را از سر می گذرنیم، به عنوان مثال یه اتفاق بد یا فرصت یاد دریافت یک چیز جدید. همهٔ ما هنگامی که چیز جدیدی را شروع می کنیم حس رضایت و خوش حالی داریم. به همین خاطر است که معتاد نوتیفیکیشن های شبکه های اجتماعی می شویم، زیرا هر بار در مغز ما دوپامین ترشح می شود.

هنگامی که این ماه عسل تموم بشه، ما چاله را تجربه می کنیم و شیب پیشرفت ما شروع به یکنواخت شدن و محو شدن می کند. همین جا است که بیش تر ما دست از ادامهٔ راه می کشیم. اهمیت این مسئله در انجا است که چنانچه وقتی داری چیز جدیدی یاد می گیری، پیش بینی اش رو بکنی که یه چاله سر راهت در می اید، برایت راحت تر خواهد بود که ازآن عبور کنی. از ان مهم تر، چاله به این خاطر وجود دارد که افردی که مقاومت می کنند و ادامه می دهند، بتوانند سوار موج پیشرفتی بشوند که پس از چاله میاد.

9. سبک یادگیری خود را کشف کنید

دو مربی داستان، سه کودک که هر کدام برای کریسمس یک دوچرخه کادو دریافتد را نقل میکنند . این دوچرخه ها مونتاژ نشده بودند و والدین این بچه ها باید آن ها را مونتاژ می کردند. پدرم تیم قبل از این که دست بکار شود اول دستورالعمل را به دقت مطالعه کرد. پدر مری قطعات را روی زمین چید و دستور العمل را به مادر مری داد و بعد از بررسی قطعات گفت:این را برای من بخوان مادر جورج بطور فطری شروع به سر هم بندی قطعات کرد. فقط هنگامی که جایی با مسئله ای روبرو میشد به دستورالعمل نگاهی می انداخت. در سرانجام روز هر سه دوچرخه مونتاژ شدند ولی هر کدام با شیوه گوناگون.

آن ها با وجود این که متوجه نبودند هر کدام با سبک مخصوص بخود کار نموده بودند. روشهای ما در برابر مطالب نا اشنا منحصر به فرد و مخصوص به خودمان است و کلید یادگیری تشخیص و تطبیق روش است که برای ما مناسبتر است.

روش های یادگیری میتوانند بطور شگرفی تغییر کنند. یک روان شناس 21 اصل اثر گذار در شیوه یادگیری را معین نموده است . این عوامل شامل میزان سروصدا، نور، میزان نظارت مورد احتیاج و حتی ساعات روز نیز است.

سبک شما چیست؟ خود را روانکاوی کنید. به عنوان مثال سبک شما در سر هم بندی افرادی در هم ریخته چیست ؟ صبح بیش تر تمرکزدارید یا عصر ؟ در محیط شلوغ بیش تر تمرکز نموده اید یا در محیط آرام ؟ لیستی از تمام نقاط مثبت و منفی معین شده خود تهیه کنید. از این فهرست استفاده کنید تا بتوانید محیطی ایجاد کنید که برای یادگیری تان بهترین باشد. کدام سبک در مورد شما صادق است ؟ خبر خوب این است که شما میتوانید گنجایش یادگیری خود را افزایش دهید و این میتواند زندگی شما را کامل تر و بهتر کند.

10. نگذارید علاقه تان فروکش کند

ممکن است بعد از چند وقتی میل و علاقه مان را به یادگیری از دست بدهیم یا از فرایند یادگیری مان راضی نباشیم؛ احتمالا مسئله مانند قبل به نظرمان ابتکاری و جذاب نباشد؛ احتمالا هم خسته شویم و نیرویی برای مان نماند. دلیلش هرچه باشد، با متوقف شدن یادگیری، مهلت گران بهائی را برای یادگیری و خبرگی در مهارت یا موضوعی خاص از دست می دهیم.

می توانیم با پاداش دادن به خودمان، میل و علاقه مان را حفظ کنیم. خوب است برای رسیدن به مراتب و درجات مختلف، پاداش معین کنیم. همچنین می توانیم روشها و ابزارهای مختلف یادگیری را امتحان کنیم.

11. تند خوانی

مطالعه یکی از عادت های مهم بنیان گذاران شرکتهای پیروز است. مثلا ، وارن بافت، سرمایه دار آمریکایی، عادت دارد که در روز چند ساعت را به مطالعه و خواندن اختصاص دهد.

یک خواننده عادی بطور متوسط میتواند 200 تا 400 کلمه در دقیقه بخواند، این در حالیست که یک خواننده حاذق میتواند 1000 تا 1700 کلمه در دقیقه می خواند. بی تردید مهارت خواندن تند و مؤثر، برای یادگیری سریع، بسیار با ارزش است.

مهارت تند خوانی شامل مهارت های زیر است:

مهارت های خواندن کلمات بصورت گروهی(بصورت عبارت و جمله بجای مطالعه کلمه به کلمه) ؛

عدم تکرار کلمات زمان خواندن متن در ذهن؛

سطحی خواندن(مطالعه پاراگراف با هدف درک معنای کلی بجای مطالعه ریزبینانه)

استفاده از ابزار راهنما(استفاده از یک مداد و اتوماتیک برای دنبال کردن کلمات و سطرها زمان خواندن)

تند خوانی احتیاج به تمرین دارد، ولی زمانیکه این مهارت به یک عادت در حافظه شما تبدیل شود، میتوانید حجم انبوهی از اطلاعات را در بازه زمانی کوتاه مطالعه کنید.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 7926

به "راهکارهای سریع و آسان برای یادگیری هر چیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای سریع و آسان برای یادگیری هر چیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید