راه حل برطرف دو ابهام شورای نگهبان ، نظر خودروسازان درباره واردات خودرو

به گزارش مجله وبلاگ فروش، یک نماینده مجلس با بیان راه حل برطرف دو ابهام شورای نگهبان درباره ساماندهی بازار خودرو و طرح واردات، نظر خودروسازان درباره واردات خودرو را بیان کرد.

راه حل برطرف دو ابهام شورای نگهبان ، نظر خودروسازان درباره واردات خودرو

خبرنگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از موافقت خودروسازان با واردات خودرو اطلاع داد و گفت: در نخستین فرصت، برطرف ابهامات شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستور کار کمیسیون صنایع مجلس قرار می گیرد.

مصوبه مجلس برای واردات خودرو در قالب طرح ساماندهی خودرو از سوی نهادهای مختلف در حال آنالیز است و در آخرین اظهارنظرها شاهد اعلام بعضی ایرادات شکلی از سوی شورای نگهبان نسبت به این مصوبه بودیم و حالا قرار است موضوع واردات خودرو به وسیله نمایندگان مجلس مورد آنالیز بیشتر قرار گیرد تا با برطرف ایرادات شورای نگهبان، مجددا در دستور کار مجلس و رأی گیری برای تصویب دوباره قرار گیرد.

حجت اله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این مورد با بیان اینکه در نخستین فرصت برطرف ابهامات شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستور کار کمیسیون صنایع و معادن قرار می گیرد و شرحات لازم ارائه خواهد شد، گفت: شورای نگهبان تنها دو ابهام به این مصوبه وارد کرد و ایرادی مبنی بر مغایرت آن با قانون اساسی و شرع از این مصوبه گرفته نشد.

وی اضافه کرد: یکی از این ابهاماتی که شورای نگهبان به مصوبه مجلس درباره واردات مشروط خودرو وارد دانست، در خصوص جمله تصویب سایر مقررات بر عهده وزارت صمت است بود که این ابهام به جا و درست است. باید به جای عبارت مذکور، در متن مصوبه ذکر می شد که آئین نامه اجرایی این بند به وسیله دولت تهیه می گردد.

فیروزی ادامه داد: در ابهام دیگر، شورای نگهبان خواهان شفاف سازی نحوه انتقال ارز برای واردات خودرو شده که این موضوع هم باید اصلاح گردد و کمیسیون صنایع و معادن مجلس کوشش می نماید این ابهامات را برطرف کند.

نزولی شدن قیمت خودرو در بازار با مصوبه مجلس

وی اضافه کرد: ساز و کار پیش بینی شده برای واردات خودرو در مصوبه مجلس موجب تنظیم بازار، ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا، یاری به فراوری داخلی، ایجاد رقابت سالم و ارتقای کیفیت خودروهای داخلی می گردد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بعلاوه درباره تاثیر مصوبه مجلس مبنی بر واردات مدیریت شده خودرو بر بازار، شرح داد: بازار واکنش مثبتی به مصوبه مجلس داشت به گونه ای که قیمت ها در روزهای اخیر نزولی شد. این مصوبه بر قیمت خودروهای خارجی تاثیر بسیار داشت و خودروهای داخلی هم با کاهش قیمت روبه رو شدند.

به گزارش فارس، وی با بیان اینکه با اصلاح این مصوبه در کمیسیون صنایع و معادن و تایید آن به وسیله شورای نگهبان شاهد کاهش بیشتر قیمت خودروها خواهیم بود، توضیح داد: خودروسازان در نشست های مختلف کمیسیون صنایع و معادن هم با واردات خودرو اعلام موافق نموده اند، زیرا نسبت به کمبودهای بازار و بیشتر بودن تقاضا نسبت به فراوری مطلع هستند.

منبع: بیت ران
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 14349

به "راه حل برطرف دو ابهام شورای نگهبان ، نظر خودروسازان درباره واردات خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل برطرف دو ابهام شورای نگهبان ، نظر خودروسازان درباره واردات خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید