ساب وی(Subway) چگونه به یکی از معروفترین فست فودهای جهان تبدیل شد؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، ساب وی (Subway) بیش از 44 هزار شعبه در بیشتر نقاط جهان دارد. رستوران های وابسته به این برند انواع ساندویچ های ساب مارین، سالاد و همچنین اسنک و نوشیدنی را ارائه می دهند.

ساب وی(Subway) چگونه به یکی از معروفترین فست فودهای جهان تبدیل شد؟

ساب وی به نوعی پرچم دار فست فودهای مدرن است و این یعنی ساب وی ساندویچ مخصوص خود را دارد و همبرگر، پیتزا یا جوجه سوخاری عرضه نمی کند.

در ادامه نیم نگاهی به پیشینه برند و رستوران ساب وی می اندازیم و خواهیم دید چطور یک ساندویچ فروشی کوچک به یکی از بزرگ ترین رستوران های زنجیره ای جهان تبدیل شد.

تاریخچه ساب وی

داستان بازگشایی ساب وی به سال 1965 باز می شود؛ وقتی که فرِد دلوکای هفده ساله (Fred DeLuca) عزم خود را جزم کرد تا به رویای پزشک شدن خود جامه عمل بپوشاند.

وقتی فرِد به دنبال راهی می گشت تا از پس هزینه تحصیلی خود برآید، یک دوست خانوادگی به نام پیتر باک (Fred DeLuca) به او پیشنهاد کرد که یک فروشگاه عرضه کننده ساندویچ ساب مارین باز کند.

ساب مارین نوعی ساندویچ دراز است که بر روی نان باگت فرانسوی تهیه می شود. پیتر همچنین سرمایه اولیه را، در حدود 1000 دلار، برای این کار تامین کرد و به این ترتیب رابطه کاری میان فرد و پیتر شکل گرفت که چشم انداز صنعت فست فود و زندگی هزاران نفر را متحول کرد.

اولین رستوران فرد و پیتر در شهر بریجپورت (Bridgeport) در ایالت کانکتیکت (Connecticut) بازگشایی شد؛ جایی که این دو شریک ساندویچ های ارزان و تازه ای در اختیار مشتریان خود قرار می دادند.

آن ها یک سال بعد، شعبه دوم خود را افتتاح کردند و طولی نکشید که به فکر باز کردن شعبه سوم افتادند. شعبه سوم با پیروزیت زیادی روبرو شد و همچنان تا به امروز در حال سرویس دهی است.

باک و دلوکا نام فروشگاه را از پیتس سابس (Petes Subs) به ساب وی تغییر دادند و لوگوی زردرنگ روشنی هم برای فروشگاه خود انتخاب کردند (در حال حاضر لوگوی ساب وی به رنگ های سبز و زرد است) .

آن ها همچنین از طریق اعطای حق انتشار یا به اصطلاح فرانچایز، شعبه های ساب وی را افزایش دادند. فرانچایز در حقیقت اجازه فروش محصولات از سوی یک برند معتبر به دیگران است.

اولین شعبه فرانچایز ساب وی در سال 1974 در شهر والینگ فورد (Wallingford) بازگشایی شد. افزایش شمار رستوران های زنجیره ای به شیوه فرانچایز به خوبی جواب داد و برند ساب وی به سرعت گسترش یافت.

در سال 1983 رستوران های ساب وی شروع به پخت نان در فروشگاه ها کردند؛ نقطه قوتی که به عامل اصلی محبوبیت ساب وی تبدیل شد. بخش های پخت نان در پشت پیشخوان، درست در تیرس دید مشتریان واقع شده است.

فرهای پخت نان یکی از عوامل کلیدی پیشرفت برند ساب وی در دهه 1980 و 1990 به شمار می رفتند. در سال 2002 ساب وی به پیروزیت بزرگی دست یافت. این برند توانست به عنوان بزرگ ترین رستوران زنجیره ای آمریکا از مک دونالد پیشی بگیرد.

محبوبیت برند و ساندویچ های ساب وی طی دهه ها افزایش پیدا کرد اما چیزی که همیشه ثابت باقی ماند، ارزش ها و اصول محوری این برند بود. ارزش های زیر، اصول زیربنایی تمام شعبه های ساب وی در سرتاسر جهان را تشکیل می دهند:

 • همیشه خدمات استثنایی به مهمانان ارزشمند خود ارائه دهید.
 • آیتم های منو را باکیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه کنید تا همه اشخاص بتوانند از عهده هزینه آن برآیند و از خوردن غذا لذت ببرند.
 • هزینه کار را پایین نگه دارید و درعین حال مطمئن شوید که از سیستمی کارآمد استفاده می کنید و هرگز دست از بهبود آن نکشید.

محصولات ساب وی

منوی ساب وی در ایالات متحده شامل ساندویچ مخصوص، ساندویچ های کلاسیک، سالاد، دست پیچ (wraps)، شیرینی، ساندویچ ساب مارین مخصوص مهمانی، نوشیدنی، بسته غذایی مخصوص کودک و همچنین هفت نوع ساندویچ با چربی زیر 6 گرم (7-under-6) می شوند.

به طورمعمول محتویات ساندویچ ساب مارین 6 اینچی دارای گوشت، پیاز، کاهو، گوجه فرنگی، خیار شور، فلفل سبز و زیتون روی نان تازه است.

علاوه بر این ها سابوی ساندویچ مخصوص گیاهخواران وجی دلایت (Veggie Delite)، ژامبون، روست بیف، ساندویچ کلاب ساب وی که از سه ورق نان تست تهیه می شود، سینه مرغ، سینه بوقلمون و ژامبون با سینه بوقلمون هم سرو می کند.

محصولات کلاسیک ساب وی ساندویچ هایی مثل کولد کات تری (the Cold Cut Tri) نوعی ساندویچ کالباس تهیه شده از سه ورقه گوشت متفاوت، بی. ام. تی ایتالیایی (Italian B.M.T) ترکیبی از کالباس پپرونی و گوشت، ساندویچ ماهی تن، غذاهای دریایی و خرچنگ را در بر می گیرد.

دست پیچ ها یکی دیگر از محصولات محبوب ساب وی هستند. این نوع ساندویچ ها که از پیچیدن نان نازک تهیه می شوند، دارای مخلفاتی مثل سس آسیاگو سزار (Asiago Caesar)، جوجه، استیک و پنیر به همراه گوشت و سینه بوقلمون هستند.

شیوه کار ساب وی

ساب وی منحصراً یک شرکت فرانچایز (فرانشیز) است. رستوران های زنجیره ای ساب وی بر اساس واگذاری حق انتشار فروش به صاحبان مستقل فروشگاه ها شکل گرفته است.

فروشگاه های ساب وی برای دریافت حق کنندگی باید در نواحی پرتردد مثل مراکز خرید یا بازارهای فضای باز بنا شده باشند. سادگی این ایده و اعتبار برند ساب وی سنگ بنای پیروزیت این شرکت را تشکیل می دهند.

برای بازگشایی شعبه های این برند فقط به فضای کوچک و آشپزی مختصری نیاز است. چنین امتیازاتی به شعبه ها و فست فودهای ساب وی اجازه می دهد تا به راحتی در نواحی شلوغ فعالیت کنند؛ نواحی که رستوران های بزرگ به ناچار از آن ها اجتناب می کنند.

سابوی اعتبار خود را مدیون کیفیت، خدمات خوب، راحتی و رعایت بهداشت است. سادگی ایده ساب وی حتی منوی این برند را هم تحت تاثیر قرار داده است.

منوی ساب وی شامل آیتم های ساده ای مثل ساندویچ های ساب مارین با نشان تجاری ساب وی و همچنین سالاد و ساندویچ دلی (deli) یا ساندویچ سرد می شود.

حقایقی درباره ساب وی

 • مالکان: رستوران های ساب وی نوعی کسب وکار فرنچایز است که توسط شرکت داکترز اسوسیتس (Doctors Associates) راه اندازی شد. این شرکت متعلق به فرد لوکا و پیتر باک است.
 • موسس: فرد دلوکا
 • رقبای اصلی: ساب وی رقیب فست فودهای زنجیره ای ازجمله بلیمپی (Blimpie)، برگر کینگ ، پیتزا دومینو، لیتل سزار (Little Caesar)، مک دونالد، پاپا جان (Papa John)، تاکو بل، تابی (Tubbys) و وندی (Wendys) است.
 • شکایت علیه ساب وی: پیتر باک و فرد لوکا موسسان شرکت داکترز اسوسیتس و شرکت وابسته آن یعنی شرکت زنجیره ای ساب وی، طی اختلافی با یکی از صاحبان ملک فروشگاه در دادگاه فدرال گناهکار شناخته شدند. هیئت منصفه پس از شنیدن صحبت های وکیل ساب وی متوجه شد که شرکت داکترز اسوسیتس از شرکت ساب وی به عنوان پوششی برای فرار از پرداخت تعهدات و بدهی ها استفاده می کند. یک سال بعد گروهی از شعبه های فرنچایز با تنظیم شکایت علیه ساب وی، این شرکت را متهم به سو استفاده از صندوق تبلیغاتی کردند. آن ها مدعی بودند که مالکان این شرکت با سو استفاده از اعتبار صندوق تبلیغاتی برای بازگشایی شعبه های بیشتر آگهی می دهند و شعبه های متخلف را به بهانه های واهی می بندند. شعبه های ساب وی در آن زمان 2.5 درصد از فروش خود را به این صندوق می پرداختند. درحال حاضر این مبلغ به 3.5 درصد افزایش یافته است.
 • درصد بالای حق انتشار: درحالی که شرکت های فرنچایز آمریکایی معمولاً 4 یا 5 درصد از فروش ناخالص را از صاحبان شعبه دریافت می کنند؛ شعبه های ساب وی موظف هستند 8 درصد از فروش ناخالص خود را بابت حق انتشار به این شرکت بپردازند. این مقدار، بالاترین درصد در میان شرکت های غذایی محسوب می شود. پرداخت چنین درصد بالایی هیچ مزیت یا قدرت بیشتری نسبت به سایر برندها به شعبه های ساب وی نمی دهد.
 • هزینه اولیه راه اندازی: هزینه اولیه راه اندازی شعبه ساب وی در مقایسه با شرکت های رقیب بسیار پایین است و به همین خاطر بازگشایی شعبه های این برند برای مهاجران به یک انتخاب ایده ال تبدیل شده است.

رویدادهای مهم ساب وی

1965: فرد دلوکا ساندویچ فروشی پیتس سوپر ساب مارین (Petes Super Submarine) را بازگشایی کرد.

1966: نام فروشگاه از پیتس سوپر به ساب وی تغییر یافت.

1974: اولین شعبه ساب وی تاسیس شد.

1983: شعبه های ساب وی شروع به پخت نان مورجهانز خود در رستوران کردند.

1984: اولین شعبه بین المللی ساب وی در بحرین شروع به کار کرد.

1992: ساب وی ایده برندسازی مشترک را برای همکاری با سوپرمارکت ها و فروشگاه های دانشکده ها معرفی کرد.

1997: ساب وی توافق نامه ای را با فروشگاه نیوی اکسچِینج نیروی دریایی (Navy Exchange) امضا کرد تا رستوران های ساب وی بتوانند در پایگاه های نیروی دریایی فعالیت کنند.

2000: ساب وی به اولین فست فود زنجیره ای تانزانیا تبدیل شد.

2001: ساب وی تا سال 2001 حدود 15 هزار رستوران در سرتاسر جهان ازجمله 100 شعبه در پورتوریکو، 300 شعبه در استرالیا ، 50 شعبه در ونزوئلا و انگلیس بازگشایی کرد. در همین سال اولین رستوران خود را در فرانسه ، عمان و کرواسی نیز افتتاح کرد.

2002: ساب وی به عنوان بزرگ ترین رستوران زنجیره ای ایالات متحده از شرکت مک دونالد پیشی گرفت.

تبلیغات ساب وی

ساب وی در اواخر دهه 1990 تلاش کرد تا تغذیه کم چرب را با ارتقای ساندویچ های همیشگی خود ترویج دهد. مشتریان می توانستند با حذف چاشنی ها و برخی آیتم های غذایی از یک غذای کم چرب لذت ببرند؛ البته در کنار این ها، ساب وی به عرضه ساندویچ های سنتی و پرچرب خود هم ادامه داد.

این برند به دنبال ترویج غذاهای کم چرب، داستان جارد فوگل (Jared Fogle) مردی 192 کیلوگرمی را تبلیغ کرد. گفته می شد جارِد از طریق آنچه او رژیم ساب وی می نامید، پیروز به کم کردن وزن شده بود.

رژیم او شامل یک ساندویچ بوقلمون برای ناهار و یک ساندویچ گیاهخواری یک فوتی برای شام بود. فوگل با محدود کردن رژیم خود به نوشیدنی های غیرالکلی و یک بسته کوچک چیپس توانست تنها 1000 کالری در روز مصرف کند.

ساب وی این رژیم را هرگز تایید نکرد؛ با این وجود پیروزیت فوگل را در بوق و کرنا اعلام کرد و فروش خود را بالا برد. این شرکت همچنین فوگل را به عنوان سخنگوی خود انتخاب کرد اما بعدها در پی برملا شدن رسوایی اخلاقی فوگل رابطه کاری خود را با وی پایان داد.

امور خیرخواهانه

شرکت داکترز اسوسیتس صاحب امتیاز رستوران های ساب وی طیف گسترده ای از سازمان های خیریه ازجمله جامعه سرطان آمریکا، انجمن بیماری دیستروفی ماهیچه ای و موسسه اعانه یونایتد وِی (United Way) را حمایت می کند.

مالکین این شرکت همچنین جوامعی را که در آن ها مشغول فعالیت هستند، مورد حمایت خود قرار می دهند. در کنار این ها، ساب وی شرکت عام المنفعه دیگری را هم تاسیس کرده است. این شرکت به افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار هستند، وام می دهد.

آیا می دانستید ...

 • تقریباً دو میلیون ترکیبات مختلف ساندویچ در منوی ساب وی وجود دارد.
 • مشتریان ساب وی هرساله، حدود 27 میلیون کیلو کالباس مصرف می کنند.
 • رستوران ساب وی در فیلم های زیادی ازجمله سریال سلاح مرگبار، فیلم باج و گیلمور شاد به نمایش درآمده است.
 • ساب وی باوجود 44 هزار شعبه در سراسر جهان بزرگ ترین ساندویچ فروشی زنجیره ای جهان محسوب می شود.
 • هزینه اولیه بازگشایی شعبه ساب وی با مبلغ 10 هزار دلار کمتر از برگر کینگ با مبلغ 40 هزار دلار، کنتاکی و وندی با مبلغ 25 هزار دلار و مک دونالد و تاکوبل با مبلغ 45 هزار دلار است.
 • فرد دلوکا در ابتدا چیزی درباره درست کردن ساندویچ و صنعت غذایی نمی دانست اما در اولین روز بازگشایی ساندویچی خود 312 ساندویچ فروخت.
 • 30 تا 50 درصد دریافت کنندگان امتیاز این شرکت را مهاجران تشکیل می دهند. این افراد انگیزه بالایی دارند و دوست دارند در جستجوی رویای آمریکایی سهیم شوند اما به طورکلی هیچ یک از آن ها از تجربه کافی برای ارزیابی قرارداد برخوردار نیستند.
 • بنا بر تحقیقی که خود شرکت ساب وی انجام داده است، تنها 10 درصد از دریافت کنندگان حق انتشار، متن قرارداد را می خوانند و به همین دلیل برخی از صاحبان کنندگی وقتی می فهمند که باید درصدی از فروش را به شرکت بپردازند، تعجب می کنند.
 • 35 درصد از دریافت کنندگان حق انتشار در آزمون مهارت انگلیسی و ریاضی ساب وی در سال 1997 رد شدند.
منبع: گردشبان
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 10511

به "ساب وی(Subway) چگونه به یکی از معروفترین فست فودهای جهان تبدیل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساب وی(Subway) چگونه به یکی از معروفترین فست فودهای جهان تبدیل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید