ساخت ابزاری که با صوت نانوذرات را مرتب می کند

به گزارش مجله وبلاگ فروش به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، آکوستیک فلویدیک در واقع تلفیق میان سامانه های سیالی و صوتی است که در آن می توان بدون استفاده از تماس مستقیم، به طور موثر و سریع مایعات و ذرات معلق را دستکاری کرد. موج صوتی اعمال شده می تواند فشاری را بر ذره معلق در کانال میکروسیالی ایجاد کند.

ساخت ابزاری که با صوت نانوذرات را مرتب می کند

با این حال، برای ذرات زیر اندازه بحرانی، نیروی کشش ویکسوز بر نیروی صوتی وارد شده رجحان دارد؛ در نتیجه، اندازه ذرات به عنوان عامل اصلی محدود کننده در استفاده از صوت برای دستکاری و مرتب سازی ذرات شناخته می شود. در غیر این صورت، این فناوری می تواند کاربردهای وسیعی در حسگر، زیستی و اپتیک داشته باشد.

دستکاری نانوذرات با فرکانس های تراهرتز و گیگاهرتز امکان پذیر است اما برای این کار لازم است که امواجی با طول موج نانومقیاس ایجاد شود که ساخت ابزار ایجاد کننده این موج ها چالش برانگیز است.

علاوه بر این، به دام اندازی نانوذره منفرد در سیالات نانواکوستیک تا به امروز انجام نشده است. بنابراین، لازم است که روشی برای به دام اندازی و دستکاری نانوذرات در میدان صوتی با استفاده از امواج مگاهرتز ارائه شود.

یک تیم تحقیقاتی میان رشته ای به رهبری دانشگاه صنعتی سنگاپور و با همکاری محققانی از دانشگاه ملبورن، فناوری اکوستیک فلویدیک جدیدی برای به دام اندازی نانوذرات منفرد در فضای نانومقیاس ارائه کردند.

در این دستگاه از امواج صوتی سطحی به عنوان منبع عملگر استفاده شده و در آن از نانوذرات دارای لایه الاستیک استفاده شده است.

امواج صوتی سطحی موجب تشکیل میدان صوتی و در نتیجه ایجاد گرادیان نیروی صوتی نانومقیاس در طول کانال می شود. این گروه تحقیقاتی با بهره گیری از این میدان منحصر به فرد، پیروز به غلبه بر حرکت براونی ذرات شدند که با این کار می توان میلیون ها نانوذره را به سمت مورد نظر هدایت کرد.

این سامانه یک ابزار به دام اندازی سریع و بدون تماس است که امکان استفاده گسترده در مرتب سازی، الگودهی و گیراندازی انتخابی نانوذرات را دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 4892

به "ساخت ابزاری که با صوت نانوذرات را مرتب می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ابزاری که با صوت نانوذرات را مرتب می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید