ساخت اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست در کشور

به گزارش مجله وبلاگ فروش، محققان دانشگاه تهران پیروز به طراحی و ساخت اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست بر پایه الگوریتم های یادگیری عمیق شدند.

ساخت اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست در کشور

به گزارش خبرنگاران، ضد عفونی دست یکی از راه های مهم و مطمئن در پیشگیری از انتقال میکروب ها، باکتری ها و ویروس هاست که با شیوع بیماری کرونا بیش از پیش حائز اهمیت شده و مورد توجه همگان قرار گرفته است. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل خاصی برای شستشو و ضدعفونی صحیح دست ارائه داده است.

با عنایت به این موضوع، آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با همکاری یک شرکت فناور اولین نمونه دستگاه هوشمند جهت تسهیل در تشخیص فرآیند شستشو و ضدعفونی صحیح و اصولی دست ها را طراحی و اجرا نموده است.

این دستگاه که به سرپرستی دکتر مهدی طالع ماسوله و با همکاری دکتر احمد کلهر اساتید و اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران طراحی و ساخته شده است، تمامی مراحل صحیح و اصولی ضدعفونی دست را مطابق با دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی به کاربر نمایش داده و با پیگیری و آنالیز حرکات دست کاربر به وسیله دوربین و الگوریتم های یادگیری عمیق، کیفیت عملکرد او را سنجیده و در صورت اجرای صحیح مراحل به کاربر بازخورد می دهد.

گرچه این دستگاه نمونه های مشابه خارجی داشته، اما پس از بومی سازی در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات، اکنون در ایران نیز اولین نمونه آن با موفقیت طراحی و ساخته شده است.

به نقل از دانشگاه تهران، این پروژه ماحصل فعالیت های دانشجویان کارشناسی از جمله فاطمه غفارپور و مبینا شاه بنده و کارشناسی ارشد از جمله سینا ولی و محمدامین حق پناه از دانشگاه تهران بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 17492

به "ساخت اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید