فرمانده نیروهای آمریکا در جنگ ویتنام قصد داشت از بمب اتم استفاده کند

به گزارش مجله وبلاگ فروش، اسناد و مدارک افشا شده نشان می دهد که فرمانده نیروهای آمریکایی در جریان جنگ ویتنام یک برنامه محرمانه را برای استفاده از کلاهک های اتمی علیه کمونیست ها در شمال این کشور طراحی نموده بود که توسط لیندون جانسون، رئیس جمهور وقت آمریکا متوقف شد.

فرمانده نیروهای آمریکا در جنگ ویتنام قصد داشت از بمب اتم استفاده کند

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از اسناد و مدارک افشا شده گزارش داد: ژنرال ویلیام وستمورلند که عملیات نظامی آمریکا در جنگ ویتنام از سال 1964 تا 1968 میلادی را فرماندهی نموده بود، اجازه انتقال تسلیحات اتمی به این کشور جنوب شرق آسیا را صادر نموده بود که به دنبال اقدام والت روستو، مشاور امنیت ملی وقت آمریکا برای اطلاع رسانی به موقع به کاخ سفید، لیندون جانسون رئیس جمهور وقت آمریکا فورا این استقرار محرمانه تسلیحات را که ممکن بود منجر به جنگ جهانی سوم گردد، لغو کرد.

ژنرال وستمورلند که نیروهای آمریکایی را در بن بستی علیه ارتش ویتنام شمالی در بحبوحه جنگ چندین ماهه خه سان یافته بود، یک برنامه جنجالی و محرمانه برای استفاده از تسلیحات اتمی در صورتی که نیروهای آمریکایی از سوی دشمنشان مورد حمله قرار گیرند، طراحی نموده بود. این برنامه محرمانه تاکید می کرد که تسلیحات اتمی آمریکا باید توسط فرماندهی اقیانوس آرام آمریکا تحت رهبری آدمیرال اولیسز سیمسون گرنت شارپ از اوکیناوا در ژاپن به جنوب ویتنام منتقل گردد. بر اساس یادداشت فرستاده شده از وستمورلند به شارپ مورخ 10 فوریه 1968 میلادی، این عملیات که به صورت محرمانه برنامه ریزی شده بود قرار بود اجرا گردد.

جانسون رئیس جمهور وقت آمریکا توسط روستو مشاور امنیت ملی اش در یک یادداشتی که تنها باید توسط رئیس جمهور خوانده می شد، از این برنامه آگاه شد و رئیس جمهور فورا مانع این عملیات شد.

تام جانسون یکی از معاونین ویژه رئیس جمهور در آن موقع، به روزنامه نیویورک تایمز گفت: هنگامی که رئیس جمهور آگاه شد که این برنامه قرار است اجرا گردد، بسیار ناراحت شد و فورا به وسیله روستو نامه ای به وستمورلند صادر کرد و به او دستور داد تا این عملیات را متوقف کند.

به گفته تام جانسون، رئیس جمهور علی رغم اینکه ژنرال های آمریکایی را برای پیروزی در جنگ خه سان تحت فشار گذاشته بود، ولی به شدت نگران بود که اگر درگیری ها شدت بگیرند، یک جنگ عظیم تر با چین روی دهد.

براساس اسناد و مدارک محرمانه مورخ 12 فوریه 1968، هنگامی که اطلاعات در رابطه با این برنامه محرمانه به کاخ سفید رسید به آدمیرال شارپ فورا دستور داده شد تا تمامی برنامه ریزی ها در مورد این برنامه محرمانه را متوقف کند. شارپ همچنین به نیروهایش دستور داد تا تمامی ابزار برنامه ریزی از جمله پیغام ها و گزارشات مربوط به آن را تحت تدابیر امنیتی قرار دهند و تاکید نمود که اطلاعات در رابطه با این عملیات محرمانه باید سری باقی بماند.

تام جانسون گفت: رئیس جمهور جانسون هرگز به طور کامل به ژنرال هایش اعتماد نداشت. اگرچه او ژنرال وستمورلند را به شدت تحسین می کرد اما نمی خواست ژنرال هایش وارد جنگی بزرگ شوند.

درگیری های خه سان یکی از درگیری های حماسی بین نیروهای آمریکایی و سربازان کمونیست ویتنام شمالی در جریان جنگ ویتنام بود. در ابتدا حدود 6 هزار تفنگدار آمریکایی و سرباز ارتش ویتنام جنوبی با 20 هزار نیرو از ارتش ویتنام شمالی وارد جنگ شدند. در نهایت بیش از 45 هزار سرباز آمریکایی و 100 هزار نیروی ویتنام شمالی در این جنگ 77 روزه شرکت کردند که هر دو طرف ادعای پیروزی در آن را داشته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 50

به "فرمانده نیروهای آمریکا در جنگ ویتنام قصد داشت از بمب اتم استفاده کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمانده نیروهای آمریکا در جنگ ویتنام قصد داشت از بمب اتم استفاده کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید