قاب های موبایل در برابر ابرباکتری ها مقاوم می شوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، یک ماده آنتی باکتریال جدید ابداع شده که می توان با یاری آن قاب های موبایل را ساخت و از گسترش ابرباکتری های مرگبار جلوگیری کرد.

قاب های موبایل در برابر ابرباکتری ها مقاوم می شوند

محققان انگلیسی قطعاتی با پرینتر سه بعدی ساخته اند که باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را از بین می برد. می توان این ماده را در بخش هایی از بیمارستان، دسته های در، اسباب بازی بچه ها، دندان مصنوعی و محصولاتی که مصرف روزانه دارند، استفاده کرد.

طبق ادعای محققان ماده مذکور از شیوع بیماری های خطرناک در بخش های بیمارستانی و خانه های سالمندان جلوگیری می نماید و احتمالا جان بسیاری از بیماران را نجات می دهد.

کندیس ماجسکی یک مهندس مکانیک در دانشگاه شفیلد می گوید: مدیریت گسترش باکتری های خطرناک، عفونت و افزایش مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها یک نگرانی جهانی است. بیشتر محصولاتی که اکنون با پرینتر سه بعدی ساخته می شوند، خصوصیات افزوده ای ندارند. اما ایجاد مصونیت آنتی باکتریایی در محصولات و دستگاه های مختلف نکته بسیار مهمی در زمینه مبارزه با شیوع عفونت های باکتریایی خطرناک است.

در این پژوهش شیوه مقابله با ابرباکتری ها در حقیقت ترکیب کردن پرینت سه بعدی با ماده ای آنتی باکتریال و حاوی نقره است. محققان یک ماده افزودنی ضد میکروبی تجاری (Biocote B65003) را با یک پودر مخصوص لیزر (پلی آمید 12 ، EOS PA2200) ترکیب کردند تا یک ماده آنتی میکروبی مناسب بسازند که کاربردهای وسیعی دارد.

نتایج آزمایش ها نشان داد این ماده شیمیایی را می توان به طور موفقیت آمیز در مواد به کاربرد که در پرینترهای سه بعدی استفاده می شوند. تحت شرایط خاص می توان با یاری این ماده قطعاتی ساخت که در برابر باکتری های خطرناک مقاوم هستند.

همچنین این ماده روی سلول های انسانی کشت شده در آزمایشگاه نیز به کار رفت تا معین گردد هیچ گونه تاثیرات سمی ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 19 اسفند 1398 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 2472

به "قاب های موبایل در برابر ابرباکتری ها مقاوم می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاب های موبایل در برابر ابرباکتری ها مقاوم می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید