قطع پرداخت اقتصادی از سوی آمریکا به سازمان های بین المللی بی سابقه نیست

به گزارش مجله وبلاگ فروش، یک وکیل دادگستری گفت: آمریکا از تاخیر در پرداخت یا قطع پرداخت حق عضویت به عنوان یک ابزار فشار استفاده می نماید.

قطع پرداخت اقتصادی از سوی آمریکا به سازمان های بین المللی بی سابقه نیست

داریوش اشرافی در گفت وگو با خبرنگاران، در رابطه با اقدام اخیر ترامپ در ممنوعیت پرداخت مالی به سازمان دنیای بهداشت، اظهار کرد: موضوع تاخیر در پرداخت حق عضویت آمریکا در سازمان های بین المللی و یا قطع پرداخت آن موضوع جدیدی نیست و در گذشته نیز رخ داده است.

وی اضافه نمود: طبیعتا با توجه به توان مالی آمریکا در گذشته حتی تا چهل درصد بودجه بعضی از سازمان های بین المللی توسط آمریکا تامین می شد که در مقابل آمریکا انتظار داشت در تصمیم گیری سازمان ها تاثیر بگذارد و از حق عضویت به عنوان یک اهرم برای به کرسی نشاندن نظرات خویش سود جوید، کما اینکه آمریکا در زمان ریاست جمهوری ریگان در پرداخت حق عضویت به سازمان ملل تعلل کرد که باعث مشکلاتی در فعالیت سازمان ملل خصوصا در زمینه یاری های بشردوستانه گشت که نهایتا پس از روی کار آمدن دموکرات ها بدهی آمریکا تسویه شد.

این وکیل دادگستری در ادامه اعلام نمود: موضوع دیگری که در این ارتباط شایسته امعان توجه است، این است که به دلایل مختلف در سال های اخیر نقش و تاثیرگذاری کشورهای دنیا سوم در سازمان های بین المللی اضافه نموده شده و طبیعتا سبب در دست دریافت مدیریت بعضی از سازمان های بین المللی توسط اتباع کشورهای در حال توسعه شده که ممکن است سیاست های اتخاذی کشورهای در حال توسعه که دارای رای اکثریت در سازمان ها هستند و یا سیاست های مدیریتی چنین سازمان هایی تماما مقبول آمریکا نباشد.

اشرافی بگفت: آمریکا از تاخیر در پرداخت یا قطع پرداخت حق عضویت به عنوان یک ابزار فشار استفاده می نماید، کما اینکه قبلا دو بار در ارتباط با یونسکو نیز رخ داده، لکن با توجه به نقش بسیار موثر سازمان های بین المللی در اداره امور بین المللی و روابط بین الملل و یا تغییر رییس جمهوری در آمریکا دوباره شرایط به حالت قبل برگشته است.

وی در ارتباط با قطع یاری های آمریکا به سازمان بهداشت دنیای، گفت: در این خصوص نیز رویه ابزار فشار اتخاذ شده است و شاید انحراف اذهان جامعه آمریکا از ناکارآمدی دستگاه اجرایی در مقابله و کاهش اثرات کرونا، سبب این تصمیم شده باشد و بعید نیست که این سیاست در آینده تغییر یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 4062

به "قطع پرداخت اقتصادی از سوی آمریکا به سازمان های بین المللی بی سابقه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطع پرداخت اقتصادی از سوی آمریکا به سازمان های بین المللی بی سابقه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید