مکان های دیدنی سوباتان ، بهشت رویایی ایران

به گزارش مجله وبلاگ فروش، اگر می خواهید در این تعطیلات نوروزی به مکان مناسبی سفر کنید پیشنهاد ما به شما سفر به خطه زیبا و دیدنی سوباتان است.

مکان های دیدنی سوباتان ، بهشت رویایی ایران

سوباتان بهشت زیبایی در استان گیلان

سوباتان بهشتی در ارتفاعات گیلان با دشت هایی وسیع و مراتعی سرسبز و در ه هایی زیبا و بی خاتمه. روستایی بدون دکل برق و آنتن های موبایل. بدون صدای ماشین،بوق، ترمز و گاز است . اگر می خواهید با مکان های دیدنی این بهشت زیبا آشنا شوید با ما همراه باشید.

مکان های دیدنی و زیبای سوباتان

سوباتان در 20 کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در استان گیلان واقع شده است.سوباتان بهشتی در ایران از شمال به رودخانه لیسارمی رسد و از شرق با جنگل های تالش هم مرز است.این منطقه از جنوب به ییلاق های آسبومار جوکندان و از غرب به دریاچه نئور متصل است.سوباتان با ییلاق های اردبیل 19 کیلومتر فاصله دارد.

این روستای تاریخی، محل سکونت خانواده های لیساری است که فقط در بهار و تابستان می تواننددر آن جا بمانند از بس که زمستان های سردی داشته و برف سنگین در این منطقه می بارد.سوباتان در ارتفاعی بین 1900 تا 2500 متر از سطح دریا قرار گرفته است برای همین زمستان هایشسرد و طاقت فرساست و حتی در تابستان هم می توان لکه های برف را در ارتفاعات دید.

برای رسیدن به سوباتان بهشتی در ایرانقدیمی ترین جهت، جاده جنگلی لیسار به سوباتان است.البته قبل از رسیدن به لیسار از هر شهری که هستید باید به رشت برسید.این جاده بیشتر از طرف گردشگران حرفه ای استقبال می شود.

محل سکونت خانواده های لیساری در سوباتان

اما اگر حرفه ای نیستید و کودک زیر هفت سال همراه تان است، این جاده را انتخاب نکنید.از رشت به هشت پر بروید و از هشت پر به سمت جاده اق اولر. البته در هشت پر بایدخودروهای شخصی تان را جایی پارک کنید و با نیسان های محلی به سمت سوباتان رفته و در بازار محلی آن پیاده شوید.

اگر می خواهید ازاردبیل به سوباتان برسید اول باید به اردبیل بروید و بعد از آنجا به خلخالو سپس جاده نئور. اگر اهل پیاده روی هستید می توانید با پیاده روی 10 ساعته و استراحت هایکوتاه بین راه به سوباتان برسید. برای سفر با اتوبوس باید از تهران به آستارا و از آنجا به هشت پر بروید و بقیه ماجرا.

دریاچه نئور، مانده از دوران باستان

دریاچه نئوردر غرب ییلاق سوباتان و در ارتفاعات قرار گرفته است. نئور مرتفع ترین دریاچهیخچالی بازمانده از دوران باستان است. نئور در زبان اوستایی به معنای دریاچه استو همین موضوع ثابت می نماید قدمت این دریاچه به قبل از اسلام برمی شود. اگر اهلماهیگیری هستید در این دریاچه که 2500 متر بالاتر از سطح دریاست ، می توانیدقزل آلاهای منحصر به فردی پیدا کنید که به قزل آلای رنگین کمانی معروف است.

دریاچه نئوردر غرب ییلاق سوباتان

این دریاچه حدود 420 هکتار است و عمق متوسط آن به سه الی هشت متر می رسد.آب دریاچه در پنج ماه از سال به قطر 80 سانتی متر یخ می زند . دریاچه نئور عظیم تریندریاچه آب شیرین دائمی منطقه است. برای رسیدن به دریاچه نئو از سوباتان حدود 20کیلومتر باید پیاده روی کنید. اگر این جهت برایتان سخت است باید از نیسان های محلی یاری بگیرید.

آبشار وِرَزان

این آبشار در روستای ورزان در شمال غربی سوباتان واقع شده و فاصله آن تا روستاحدود چهار کیلومتر است. آب رودخانه ورزان از شاخه های اصلی رودخانه لیسار استکه از چشمه های ییلاق ها سرچشمه گرفته و در جهتش هنگام ریزش از صخره هایعظیم ورزان، آبشاری حدود 30 متر ایجاد می نماید. جهت پیاده روی تا آبشار ورزان اصلاسخت نیست و با پیاده روی ساده و مشاهده دشت های اطراف می توانید زیبایی آبشار را از نزدیک ببینید

آبشار روستای ورزان در شمال غربی سوباتان

پارک جنگلی آلچالق

تا به حال بوته های آلوچه را از نزدیک دیده اید؟ اینجا سرزمین آلوچه های بوته ای استکه آلچالق نامیده می شود. قسمت غرب جنگل های لیسار روی تپه های کم ارتفاع وپوشیده از چمن بوته های آلوچه است. به دلیل سرمای بیش از حد هوا و بادهای تنددرختان آلوچه رشد قدی نمی نمایند و به صورت بوته و درختچه های کوتاه شکل می گیرند.مردم محلی این روستا و برخی از گردشگران از آلوچه ها برای غذا و البته رب و لواشک استفاده می نمایند.

سرزمین آلوچه های بوته ای در سوباتان

فصل رسیدن این آلوچه ها همواره چند نفری را می بینید که با ظرف هایی که دردست دارندمشغول چیدن آلوچه هستند. در این منطقه همچنین می توانید در ماه های آخر تابستانقارچ های سفید ویژه ای پیدا کنید. اواخر تابستان آب و هوای سوباتان سرد می شودو نم نم باران و مه و شبنم زمین را مرطوب می نماید تا با اولین تابش خورشید قارچ های سفید از زمین بیرون بیایند.

همزمان با طلوع آفتاب سرو کله این قارچ ها هم از دل خاک پیدا می شود. قارچ ها بیشتردر محل قدیمی آغل های دامداران رشد می نمایند. البته برای چیدن این قارچ ها باید از افرادمحلی یاری بگیرید که خدای ننموده قارچ سمی را به جای قارچ سالم از زمین نچینید.حواس تان به رنگ های غیر طبیعی قارچ ها باشد هر رنگ غیرطبیعی باید از طرف افراد محلی و با تجربه تایید شود.

محله های اطراف سوباتان

ماجرای سفر به روستای سوباتان بهشتی در ایران به همین جا ختم نمی شود. این منطقه ملحقات زیادی داردکه می توانید علاوه بر لذت بردن از منطقه سوباتان، سری هم به محله های اطراف آن بزنید.

قلعه بین یوردی:در این محله اهالی قلعه بین لیسار زندگی می نمایند که حدود 70 خانوار هستند. شغل اغلب آنها دامداری است.

محله اهالی قلعه در سوباتان

مِیلَه بُلاغی :اینجا محله سکونت قوم تخته ای لیسار و اهالی داوان است. حدود 50 خانواردراین مکان سرسبز زندگی می نمایند که تعداد آنها در فصل تابستان بیشتر هم می شود.

بازار:اشتباه نکنید، منظورمان بازار روز نیست. این منطقه هم یکی از محله های سوباتان است.بیشتر اهالی سوباتان در این محله سکونت دارند و این محل به ساکنین روستای خاصیاز لیسار اختصاص ندارد. حدود 300 خانوار در این شهرک ییلاقی زندگی می نمایند.

کَلَمَر:روستایی در دره پایین دست قلعه بین یوردی است. اهالی آن قشلاق نشین هستندو محل سکونت بیش از20 خانوار از دامداران لیساری در این مکان است .

قلعه سلسال مقابل قلعه خشک

این قلعه تاریخی در پایین دست سوباتان واقع شده و تنها اثر تاریخی - معماری در این محل است.قلعه خشک که قلعه ای سرسبز است در جهت مخالف قلعه سلسال بدون وجود چشمه هایجوشان قرار گرفته است که به آن اقامتگاه عظیمان نیز می گویند. قلعه سلسال را لیسار هم می نامند.سلسال در لغت به معنی آب خنک و خوشگوار است.

قلعه تاریخی در پایین دست سوباتان

در قدیم در ساخت قلعه ها، آب و آب انبار همواره به عنوان یک موضوع مهم بود به همیندلیل به نظر می رسد نامگذاری این قلعه به سلسال با نظریه ای درباره حمل آب بسیارخنک و خوشگوار این قلعه به وسیله لوله های سفالین (تنبوشه) به آب انبار مرتبط باشد.

قوری دره، گورستان هفت هزار ساله

گورهای عظیم سنگی قدمت سوباتان را به پنج الی هفت هزار سال پیش می رساند.وجود گورهای کلان سنگی در منطقه قوری دره سوباتان این واقعیت را اثبات می نمایدکه تاریخ تمدن سوباتان به قبل از اسلام برمی شود . یکی دیگر از آثار تاریخی سوباتانقبرستان زیری در سه کیلومتری شرق این منطقه است که قدمت این منطقه را به تاریخ قبل از اسلام می رساند .

گورهای عظیم سنگی در سوباتان

چمنزار بیدَه پِشت

این جا بام سوباتان بهشتی در ایران است. تصور کنید چمنزاری وسیع در ارتفاع؛ جایی که به راحتی می توانیدکل منطقه را زیر نظر بگیرید. این دشت آنقدر وسعت دارد که هواپیماهای کوچک می تواننددر آن فرود بیایند و محل مناسبی برای برگزاری جشن های بومی و ورزش های محلی است.این چمنزار وسیع و بی نظیر حوضچه کوچک آبی هم دارد که با جمع شدن آب های سطحی درست شده است.چمنزار بیده پشت همواره چراگاه گوسفندان و محل دویدن اسب های وحشی است.

بام سوباتان بهشتی در ایران

درباره ساری داش بیشتر بدانید

ساری داش به معنی سنگ زرد یکی از محلهای تفریحی سوباتان بهشتی در ایران است .این منطقه در ضلع شمالی سوباتان واقع شده است . سخره ها عظیم زرد رنگ آن در سینه کوهیعظیم که مشرف بر رودخانه خروشان لیسار و جنگلهای سرسبز است ، چشم انداز قشنگی را ایجاد نموده است .وجود دشتهای وسیع قوری دَره و دور نمای آبشار وِرَزان و دره عمیق پایین ساری داشو همچنین نمایان بودن ییلاقات خُطبه سرا به زیبایی این محل افزوده است . بدلیل راحت بودنجهت این چشم انداز همه روزه خانواده های سوباتانی حضور گرمی در این مکان دارند .

گیاهان دارویی در دشت های سوباتان

وقتی در دشت یا پای کوه یا حتی قله آن قدم می زنید آنچه می توان لذت پیاده روی شما را کامل کند، عطر گل هایی است که بین تان پیچیده و هوش از سرتان می پراند. این گیاهان علاوه بر اینکه عطر بی نظیری دارند از نظر دارویی نیز کاربردهای بی شماری دارند. با این گیاهان آشنا شوید.

یارپوز یا پونه:فقط کافی است به کناره جوی های آب در سوباتان توجه کنید. همه جا می توانید بوته های پونه را پیدا کنید. مردم سوباتان پونه را همراه ماست، ترشی، سالاد و میوه های محلی مصرف می نمایند. همواره به خصوص در فصل بهار و تابستان می توانید زنان و دختران روستایی را ببینید که کنار جوی آب مشغول چیدن پونه هستند.

بالدِرقان یا گُلپَر:این گیاه یکی از مشهورترین گیاهان دارویی سوباتان است و در بیشتر روستاهای اطراف خصوصاً کَلَمَر و گنج خانه می روید. گلپر یکی از منابع درآمد روستاییان این منطقه است. سالانه بیش از 50 تن دانه گلپر از سوباتان به بازارها استان های مجاور فرستاده می شود

بومادران :به تراس خانه های روستایی قدم بگذارید تا بوی این گل را حس کنید. به این گیاه علف هزار برگ نیز می گویند مردم سوباتان از بو مادران برای درمان بواسیر و تب استفاده می نمایند. برخی از روستایی های این منطقه در زمین های روبه روی خانه هایشان، بومادران می کارند تا یاری خرجشان باشد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

منبع: نمناک
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3704

به "مکان های دیدنی سوباتان ، بهشت رویایی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکان های دیدنی سوباتان ، بهشت رویایی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید