نقشه راه همکاری های ایران و قزاقستان تدوین گردد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، نشست آنالیز ظرفیت ها و فرصت های تجاری ایران و قزاقستان به همت معاونت امور بین الملل اتاق ایران و با همکاری اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان برگزار گردید.

نقشه راه همکاری های ایران و قزاقستان تدوین گردد

در این نشست که محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران، امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان و نمایندگان اتاق های استانی، روسای تشکل ها و کمیسیون های مرتبط حضور داشتند، آخرین تحولات تجاری قزاقستان، فرصت های پیش روی همکاری ایران و قزاقستان و همچنین موانع توسعه همکاری ها بحث و آنالیز شد.

کرباسی در همین ارتباط، کشت فرا سرزمینی و حوزه خدمات فنی و مهندسی را ازجمله مهم ترین حوزه هایی عنوان نمود که ایران و قزاقستان می توانند سرمایه گذاری مشترک خود را معطوف به آن ها نمایند. معاون امور بین الملل اتاق ایران همچنین تأکید کرد که سابقه پیمانکاران و فعالان اقتصادی این دو حوزه شناخته شده و کیفیت کار ایرانی ها نیز زبانزد است.

معاون امور بین الملل اتاق ایران با تشریح مهم ترین ظرفیت های اقتصادی قزاقستان تأکید کرد که باید این کشور به عنوان یک هاب منطقه ای موردتوجه قرار گیرد تا امکان صادرات ایران به سایر کشورهای هم جوار به وسیله آن تسهیل گردد.

او با تأکید بر این نکته که بازار قزاقستان مستعد جذب کالاهای ایرانی است و از طرفی در دولت این کشور اراده برای تقویت همکاری ها وجود دارد، اضافه نمود: با رفع شدن موانع تجارت، تجار و بازرگانان ایرانی باید سبد کالاهای صادراتی خود را متنوع نمایند.

بعدازآن، امیر عابدی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان به تشریح مهم ترین اولویت های همکاری ایران و قزاقستان پرداخت و راهکارهای حضور در بازار این کشور را تشریح کرد.

چرا با قزاقستان تجارت و در آنجا سرمایه گذاری کنیم؟ در پاسخ به این سؤال، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان ثبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، محیط مناسب برای کسب وکار، موقعیت جغرافیایی خاص با تأکید بر اینکه قزاقستان یک کشور استراتژیک جدید در چهارراه اروپا و آسیاست، محیط مناسب کسب وکار طبق آخرین آمارهای بین المللی، نیروی کار ماهر، حمایت کامل قانون از سرمایه گذار، چشم انداز استراتژیک جامع، زیرساخت قدرتمند ازجمله خطوط لوله اصلی، راه آهن، مشوق های اقتصادی و غیراقتصادی دولت این کشور برای سرمایه گذاری، دسترسی به بازار منطقه و فرصت های گسترده همکاری بین بخش های مختلف را عنوان نمود.

در ادامه، مهم ترین فرصت های همکاری پیش روی ایران و قزاقستان در حوزه های مختلف ازجمله کشاورزی تشریح شد و حاضران در آن پیشنهاد دادند تا باهدف بهبود روابط اقتصادی، نقشه راه مجموعه همکاری های ایران قزاقستان تدوین گردد. همچنین با اشاره به این موضوع که این کشور در حال حاضر ریاست دوره ای اوراسیا را بر عهده دارد، پیشنهاد شد تا ظرفیت های قزاقستان در این حوزه برای سرمایه گذاری های مشترک ایران با کشورهای عضو اوراسیا موردتوجه قرار گیرد.

همکاری قزاقستان با هندی ها در توسعه بندر چابهار نیز از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد.

مسائل نقل و انتقال پول ناشی از تحریم های بین المللی، عدم شناخت دقیق بازار قزاقستان، هزینه های بالای حمل ونقل، فقدان هلدینگ های عظیم صادراتی، فقدان شرکت های مدیریت صادرات، مقیاس کوچک بنگاه ها در ایران و حضور رقبای قوی چون ترکیه و چین در این کشور به عنوان مهم ترین موانع حضور ایران در بازار قزاقستان عنوان شد.

گزارش ارایه شده با عنوان فرصت ها، چالش ها و راهکارهای حضور در بازار قزاقستان می توانید ازاینجا دانلود کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 9998

به "نقشه راه همکاری های ایران و قزاقستان تدوین گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه راه همکاری های ایران و قزاقستان تدوین گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید