هرآنچه در مورد فک پلاک باید بدانید

به گزارش مجله وبلاگ فروش، فک پلاک که همان تعویض پلاک است، بدین معنا است که پلاک قبلی از خودرویی که فروخته شده است، جدا می گردد و پلاک جدیدی بر آن نصب می گردد.

هرآنچه در مورد فک پلاک باید بدانید

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، هنگامی که شخصی خودروی صفر خریداری می کند، نصب پلاک توسط پلیس انجام می گردد. در این صورت، پلاک به نام او ثبت می گردد. درنتیجه، هر اتفاقی که با خودرو یا برای خودرو بیفتد، به نام شخصی که پلاک به نام او است، ثبت می گردد.

حالا اگر این شخص قصد داشته باشد که خودروی خود را به دیگری بفروشد، باید فک پلاک صورت بگیرد. از حیث لغوی، فک به معنای بازکردن دو چیز از یکدیگر است. فک پلاک که همان تعویض پلاک است، بدین معنا می باشد که پلاک قبلی از خودرویی که فروخته شده است، جدا می گردد و پلاک جدیدی بر آن نصب می گردد. چنانچه خودرویی به یک شخص فروخته گردد، ولی به هر علت فک پلاک صورت نپذیرد و خریدار با همان پلاک قبلی که به نام فروشنده است تردد نماید، هر نوع تخلف و جرمی که از جانب او (خریدار جدید) ارتکاب یابد، مانند این است که مالک قبلی خودرو (فروشنده) که پلاک خودرو هنوز به نام وی است و روی خودرو نصب می باشد، آن ها را مرتکب شده است. ازاین رو، او به عنوان شخص مسئول شناخته می گردد. بنابراین، فک پلاک خودرو برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی ضرورت بسیار دارد.

به چه عللی ممکن است فک پلاک صورت نپذیرد؟ این موضوع، چه راه حل هایی دارد؟

فک یا تعویض پلاک در مراکزی که وابسته به ناجا می باشند، انجام می گیرد. انجام نشدن فک پلاک پس از فروش خودرو، علل مختلفی می تواند داشته باشد. مثلاً این که برای تعویض و فک پلاک خودرو بایستی خریدار و فروشنده به طور هم زمان به همراه مدارک لازم در مراکز تعویض پلاک حضور یابند. حال، اگر به هنگام معامله طرفین قرارداد زمانی را برای انجام این کار معین نمایند، ولی یکی از آن ها از توافق اجرا شده تخلف نماید و برای تعویض پلاک حاضر نگردد، فک پلاک خودرو با مشکلاتی روبرو خواهد شد. این مشکل معمولاً زمانی به وجود می آید که فروشنده برای تعویض پلاک به خریدار وکالت می دهد، ولی خریدار اقدامات لازم را در راستای تعویض پلاک انجام نمی دهد.

به گزارش مهداد، حال، اگر چنین مسئله ای به وجود آید، فروشنده که حالا دیگر خودرو را در اختیار ندارد، چه کار باید انجام دهد؟ هم چنین، می توان حالتی را نیز در نظر گرفت که خریدار متقاضی این است که فک پلاک صورت بگیرد، اما فروشنده از انجام این کار امتناع می کند. حال، در این موارد خریدار چه کار می تواند انجام دهد؟

در این موارد، پلیس نمی تواند به صرف شکایت فروشنده یا خریدار ثبت توقیف پلاک در سیستم راهور کند. در این گونه موارد خواهان (خریدار یا فروشنده) بایستی در ابتدا اظهارنامه ای تنظیم نماید و به صورت قانونی از طرف مقابل درخواست نماید که هرچه سریع تر برای فک پلاک اقدام نماید. اگر طرف مقابل او اقدامی در این خصوص انجام نداد، بایستی هرچه سریع تر از طریق مراجعه به دادگاه حقوقی محل اقامت طرف مقابل یا محل تنظیم قرارداد، دادخواست تقاضای الزام به فک پلاک علیه ایشان تنظیم نماید. درواقع، بایستی به مرجع قضایی مراجعه و طرح دعوی کند. در صورتی که مرجع قضایی حکم توقیف خودرو را صادر کند، این موضوع در سیستم راهور ثبت می گردد و خودرو پس از توقیف جهت تعویض پلاک به این مراکز معرفی می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 2122

به "هرآنچه در مورد فک پلاک باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه در مورد فک پلاک باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید