وزیر امور خارجه انگلیس: همکاریمان با اروپا درباره ایران پس از برگزیت نیز ادامه دارد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس روز یکشنبه در شرح سیاست های این کشور پس از خروج از اتحادیه اروپا گفت، همکاری با اروپا در زمینه مسائل ایران ادامه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه انگلیس: همکاریمان با اروپا درباره ایران پس از برگزیت نیز ادامه دارد

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

راب در مصاحبه با اندرو مار مجری شبکه بی بی سی، ضمن رد استقرار پست های بازرسی مرزی و دستور دولت انگلیس برای فاصله دریافت سفرای این کشور از سفرای اتحادیه اروپا گفت از زمان خروج از این اتحادیه، منافع انگلیس در اولویت هستند.

راب اضافه نمود: با خروج از اتحادیه اروپا ما وارد فاز جدیدی از روابط شده ایم نه این که به انتها آن رسیده باشیم. اما همانطور که در مورد مسائلی مانند ویروس کرونا و [مذاکره با] ایران شاهد بودیم، همچنان به همکاری با اروپایی ها ادامه خواهیم داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس همچنین در مصاحبه با اسکای نیوز گفت، انگلیس از اتحادیه اروپا انتظار دارد توافق تجاری مشابه کانادا را پیشنهاد کند که در آن خبری از هماهنگی بالا با قوانین بروکسل نباشد.

ساعت 23:00 آدینه سی ویکم ژانویه به وقت لندن (مصادف با ساعت 02:30 بامداد شنبه اول فوریه به وقت تهران) دولت انگلیس پس از سه سال و نیم مجادله، اختلاف و مذاکره پایان به حضور خود در اتحادیه اروپا انتها داد.

طبق توافقی که میان بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس و سران اتحادیه اروپا حاصل شده، از 1 فوریه لغایت انتها دسامبر 2020 طرفین وارد دوره انتقالی خواهند شد. این به معنای آن است که بیشتر قوانین اتحادیه اروپا از جمله حقوق شهروندان اتحادیه اروپا برای زندگی و کار در انگلیس کماکان لازم الاجرا خواهند بود.

انگلیس پیش از اجرای برگزیت، به همراه دو عضو دیگر اتحادیه اروپا شامل فرانسه و آلمان، روسیه، چین و آمریکا توانستند در زمینه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، با تهران به توافق برسند. با این حال دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خروج کشورش از این توافق را به صورت یک جانبه گفت و طرف های اروپایی را نیز برای لغو آن تحت فشار قرار داد.

ایران در پاسخ به این اقدام، در گام هایی دوماهه از تعهدات هسته ای خود کاست، اما گفت این گام ها برگشت پذیر هستند.

راب روز آدینه در ملاقات یا مایک پامپئو همتای آمریکایی خود خواهان بازگشت ایران به برجام شد و در مورد تبعیت ایران از قوانین بین المللی ابراز امیدواری کرد. او گفت: می خواهیم با ایران به توافق گسترده تری برسیم.

منبع: انتخاب
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3509

به "وزیر امور خارجه انگلیس: همکاریمان با اروپا درباره ایران پس از برگزیت نیز ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر امور خارجه انگلیس: همکاریمان با اروپا درباره ایران پس از برگزیت نیز ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید