کدام سناریو درباره حریری جوان قوت گرفته است؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، در تازه ترین تحولات لبنان دبیرکل حزب الله نسبت به بعضی مسائل ابراز نگرانی نموده و شبکه الجزیره نیز سه سناریوی محتمل درباره دولت لبنان را مورد آنالیز قرار داده است.

کدام سناریو درباره حریری جوان قوت گرفته است؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به نقل از المنار، در تازه ترین تحولات لبنان و در نهمین روز اعتراضات؛ ارتش لبنان تظاهرنمایندگان را به رعایت قانون فراخواند. به همین دلیل و در پی رفتارهای غیرقانونی بعضی تظاهر نمایندگان در مسدود کردن راههای ارتباطی پایتخت و توهین به عابران، ارتش لبنان با صدور بیانیه ای در مورد هرگونه رفتار غیرقانونی به تظاهرنمایندگان هشدار داد.

این در حالی است که در میدان ریاض الصلح واقع در قلب بیروت که از صبح امروز آدینه صحنه تحصن تعداد زیادی از معترضان بوده است، برخوردها و اختلافاتی بین تظاهرنمایندگان مشاهده شد که ارتش با مداخله همه را به حفظ آرامش فراخواند. همچنین پس از فراخوان روز گذشته تظاهرنمایندگان مبنی بر تجمع در برابر کاخ ریاست جمهوری لبنان در بعبدا نیروهای امنیتی با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی همچنان در این محل مستقر هستند.

این تحولات در حالی رخ داد که روز پنجشنبه در هشتمین روز از اعتراضات بیروت پایتخت لبنان از آرامش نسبی برخوردار بود و پس از اینکه سعد الحریری نخست وزیر لبنان روز چهارشنبه نیروهای ارتش را به تامین امنیت و سلامت تظاهرنمایندگان و بازکردن راههای ارتباطی فراخواند، روند زندگی عادی به میزان قابل ملاحظه ای به پایتخت بازگشت.

همچنین روز آدینهشبکه تلویزیونی ال .بی .سی لبنان شامگاه آدینه (سوم آبان) گزارش داد که حریری بعد از دیدار کوتاه (حدوداً 30 دقیقه) با میشل عون کاخ ریاست جمهوری را بدون اینکه اظهاراتی داشته باشد، ترک نموده است.

به گزارش سایت شبکه خبری اسکای نیوز عربی، میشل عون، رئیس جمهوری این کشور در سخنانی تلویزیونی با بیان اینکه ترس از فروپاشی مالی وجود دارد، گفت، آماده رایزنی با نماینده معترضان است. وی در ادامه اضافه کرد: باید تمامی کسانی که اموال عمومی را به سرقت برده اند، مجازات شوند. من از خواسته های مردم برای بازگرداندن اموال غارت شده حمایت می کنم.

عون همچنین خطاب به ملت لبنان گفت: آرزوی من رهایی کشور از ذهنیت طایفه گرایی است که عامل تمامی مسائل است.

از سوی دیگر علی رغم آنکه طرح نجات نخست وزیر لبنان برای حل بحران، هفته جاری در هیأت دولت این کشور تصویب شد اما حزب التقدمی الاشتراکی طرح دیگری در این زمینه ارائه کرد. بر اساس گزارش روزنامه الجمهوریه، در بیانیه حزب مذکور آمده، التقدمی الاشتراکی و حزب اللقاء الدیمقراطی دیداری داشته اند و برای برون رفت از بن بست فعلی طرحی تهیه نموده اند که به نبیه بری رئیس مجلس، سعد الحریری نخست وزیر و حزب الله ارائه شده است.

بر اساس این گزارش، مفاد این طرح به توضیح زیر است:

اول: همه باید مسؤولیت پذیر باشند و راهکار، سیاسی است نه فنی صرف

دوم: مطالبات به حق تظاهرات نمایندن باید اخذ گردد

سوم: اقدامات اصلاحی حقیقی به دور انجام گردد

چهارم: لزوم تغییر عملکرد سیاسی و تأکید بر اینکه هرگونه انکار واقعیت بی فایده است

پنجم: تغییرات گسترده در دولت پس از توافق بر سر تشکیل دولت جدید

ششم: اجرای انتخابات مجلسی زودهنگام پس از توافق بر سر قانونی انتخاباتی متوازن

واکنش تازه دبیرکل حزب الله نسبت به تداوم اعتراضات

با تداوم اعتراضات در لبنان دبیرکل حزب الله نیز روز آدینه سخنرانی کرد. او گفت که همه مسئولیت دارند که مسالمت آمیز بودن این تحرکات و اعتراض ها را حفظ نمایند. سید حسن نصرالله گفت که آنچه در روزهای اول اعتراض ها در لبنان رخ داد، دستاوردهای مثبت زیادی محقق کرد.

سید حسن نصرالله گفت: نه از استعفای دولت و نه انتخابات زودهنگام حمایت نمی کنیم و آن را قبول نداریم زیرا این موضوعی پیچیده است، ما حامی کشور در برابر بروز خلا هستیم که هرج و مرج و فروپاشی را به بار خواهد آورد،

سید حسن نصرالله از پوشش رسانه ای اعتراض های لبنان از سوی رسانه های عربی در خلیج فارس انتقاد کرد و گفت که بعضی از بوق ها و رسانه های عربی از روز اول کوشش کردند که این مسئله را القا نمایند که دبیر کل حزب الله لبنان معترضان را تهدید نموده است.

وی گفت که تحرکات مردمی اخیر نشان داد که مردم لبنان اعتماد به نفس خود را ثابت نموده اند و دولت این کشور مصمم است تصمیم های گرفته شده را بر اساس جدول های زمانی اعلام شده، اجرا نمایند.

دبیر کل حزب الله لبنان از احتمال وجود بعضی سناریوها و توطئه ها هشدار داد و گفت که مردم لبنان به ویژه معترضان نباید آنچه را بعضی سفارت های خارجی می گویند، باور نمایند. مهم این نیست که چه می گویند مهم این است که چه اقداماتی انجام می دهند.

سید حسن نصرالله ادامه داد: ابراز نگرانی می کنم؛ کسی که می گوید چنین [چیزی و سناریوی] نیست بیاید و ما را خاطر جمع کند. من نگران مقاومت در لبنان نیستم بلکه نگران کشورم.

دیدار کوتاه حریری با میشل عون و قوت دریافت احتمال استعفا

شبکه تلویزیونی ال .بی .سی لبنان شامگاه آدینه (سوم آبان) گزارش داد که حریری بعد از دیدار کوتاه (حدوداً 30 دقیقه) با میشل عون کاخ ریاست جمهوری را بدون اینکه اظهاراتی داشته باشد، ترک نموده است.

به همین دلیل بعضی رسانه های عربی از جمله رسانه های سعودی مدعی شدند که حریری میخواهد استعفای خود را تقدیم عون کند.

به گزارش المیادین این در حالی است که چند روز گذشته رسانه های عربی به نقل از منابع وزارتی در بیروت، تصمیم سعدالحریری برای استعفا از نخست وزیری لبنان را تکذیب کردند.

در همین ارتباط، فؤاد سینوره، نخست وزیر اسبق لبنان در گفت وگو با شبکه اماراتی اسکای نیوز عربی مدعی شد که نخست وزیر فعلی لبنان به دنبال دست یابی به توافق با رئیس جمهور این کشور برای تشکیل حکومت قبل از تقدیم استعفای خود است.

به گزارش النشره در حالی اعتراضات در لبنان همچنان ادامه دارد که حریری هفته گذشته به منظور برون رفت از بحران کنونی در لبنان طرح مالی 24 ماده ای را ارائه کرد که به تصویب هیئت دولت رسید. مبارزه با فساد، لغو محرمانه بودن حساب های بانکی، کاهش 50 درصدی حقوق وزیران و نمایندگان مجلس و حذف مالیات در بودجه جدید از جمله بندهای طرح مالی او است.

سه سناریوی محتمل در رابطه با دولت لبنان

شبکه خبری الجزیره قطر طی گزارشی به آنالیز سه سناریوی احتمالی در صحنه سیاسی لبنان از جمله اصلاح کابینه پرداخته است. این شبکه این سه سناریو را بدین توضیح اعلام نمود:

اول: اجرای تغییرات در کابینه به منظور ورود چهره های جدید و خارج کردن چهره های قبلی به این ترتیب که برای مهار خشم مردم دست کم 10 وزیر عوض گردد.

دوم: استعفای دولت و تشکیل دولت تکنوکرات (فن سالار) که بعضی احزاب سیاسی این گزینه را رد نموده اند.

سوم: استعفای دولت سعد الحریری و تشکیل دولتی کوچک متشکل از 14 تا 16 از مهم ترین احزاب لبنان و انتخاب افرادی که حساسیت معترضان را به دنبال نداشته باشد.

این شبکه خبری اضافه کرد: گزینه سوم با استقبال بیشتری روبرو بوده و اگر جریانی سیاسی به آن اعتراض نکند، امکان دارد همین اقدام اجرایی گردد. این در حالی است که بعضی محافل سیاسی لبنان آن را رد نموده و اقدامی خطرناک برشمرده اند، در مقابل بعضی دیگر از جمله حزب سوسیالیست ترقیخواه به رهبری ولید جنبلاط استعفای دولت را خواهان هستند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 74

به "کدام سناریو درباره حریری جوان قوت گرفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام سناریو درباره حریری جوان قوت گرفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید