کره شمالی کشوری مرموز و اسرارآمیز در سده های تاریخی

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به گزارش خبرنگاران، کتاب کره شمالی: نگاهی نزدیک به کشوری اسرارآمیز نوشته الینور برَدشو به تازگی با ترجمه شهربانو صارمی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب هفتادوپنجمین عنوان از مجموعه تاریخ دنیا است که این ناشر چاپ می نماید.

کره شمالی کشوری مرموز و اسرارآمیز در سده های تاریخی

ققنوس سال 1394، کتاب کره شمالی دیگری را به قلم دِبرا ای. میلر با ترجمه مهدی حقیقت خواه چاپ نموده است. نسخه اصلی کره شمالی: نگاهی نزدیک به کشوری اسرارآمیز سال 2020 توسط انتشارات لوسنت منتشر شده و همان طور که اشاره شد، یکی از عناوین مجموعه تاریخ جهان است. پیش از این کتاب، پناهجویان در گذر تاریخ در قالب این مجموعه منتشر شد.

مجموعه تاریخ جهان می کوشد چشم اندازی گسترده و ژرف از سیر تاریخ عرضه کند. این مجموعه با ارائه زمینه های فرهنگی رخدادهای تاریخی، خواننده را مجذوب خود می سازد. مجموعه تاریخ جهان اندیشه های سیاسی، فرهنگی و فلسفی ت أثیرگذار را در گذر مشعل تمدن از بین النهرین و مصر باستان به یونان، روم، اروپای قرون وسطی و دیگر تمدن های جهانی تا روزگار ما پی می گیرد. این مجموعه نه تنها برای آشناییِ خوانندگان با مبانی تاریخ تدوین شده است، بلکه همچنین در پی مطلع ساختن آن ها از این واقعیت است که زندگیشان بخشی از سرگذشت کلی انسان هاست.

کتاب کره شمالی: نگاهی نزدیک به کشوری اسرارآمیز با رویدادهای مهم در تاریخ کره شمالی و پیشگفتار: کشور اسرارآمیز آغاز می گردد. سپس 5 فصل اصلی آن با این عناوین آمده اند: پادشاهی ها و سلسله ها، جهان غرق در جنگ، جنگ در کره، خاندان رهبران و در صدر اخبار. پس از این فصول هم سخن سرانجامی: شهروندان کره شمالی چه کسانی هستند؟ و سه بخش یادداشت ها، برای مطالعه بیشتر و نمایه درج شده اند.

شبه جزیره کره در طول تاریخ دور و دراز خود خاستگاه طوایف، پادشاهی ها و خاندان های مختلفی بوده و در تعامل با اقوام و کشورهای همجوار فرهنگ و تاریخ آن شکل گرفته است. کره شمالی امروز کشوری مرموز و اسرارآمیز شناخته می گردد و همین موضوع کنجکاوی همگان را برای شناخت آن برانگیخته است. اما شناخت کره امروز بدون آشنایی با تاریخ و گذشته آن امکان پذیر نیست. تاریخ کره از میان افسانه ها سر بر می آورد و با گذر از دوران تاریخی پادشاهی ها وسلسله ها به دوران معاصر می رسد که با خاندان کیم پیوند می خورد: خاندان رهبران که با قدرت و سلطۀ تمام بیش از نیم قرن است که بر کره شمالی فرمان می رانند.

شبه جزیره کره به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می گردد که بخش جنوبی تحت حمایت آمریکا و بخش شمالی با حاکمیتی کمونیستی اداره و دشمن آمریکا محسوب می گردد. کره شمالی امروزی، کشوری مرموز و اسرارآمیز است که کمتر پیش آمده اخباری از درونش به بیرون درز کند.

نخستین ساکنان دوران دیرینه سنگش کره از منچوری آمده اند، منطقه ای در شمال شرق چین، و از سیبری منطقه وسیعی در شمال آسیا و روسیه امروزی. کره ای های اولیه علاوه بر مهاجرت به جنوب، ممکن است از پل های خشکی که زمانی میان این شبه جزیره و ژاپن وجود داشته نیز گذشته باشند. این مردم در غارهایی در امتداد سواحل و دره های رودخانه ای زندگی می کردند، غذا گردآوری می کردند و ابزارهای سنگی برای شکار و ماهیگیری می ساختند.

پس از سرانجام عصر یخبندان تقریبا در 1200 سال قبل، بالا آمدن دریاها پل های خشکی منتهی به ژاپن را مسدود کرد. وقتی انسان های اولیه با محیط جدید خود سازگار شدند دوران نوسنگی شکل گرفت که تا سال 3000 ق.م در کره ادامه داشت. در این دوره کره ای ها پناهگاه های کوچک می ساختند، ظروف سفالی درست می کردند، ابزارهای سنگی و تیغه می تراشیدند و آرامگاه های سنگی می ساختند. گذشته از شکار و جمع آوی غذا، کشاورزی هم می کردند.

مرحله تاریخی بعدی تقریبا سال 1500 ق.م با عصر برنز در کره آغاز شد. باستان شناسان قطعات جواهر، سگک کمربند، زنگوله، شمشیر، آینه و تبری را که برنزکارهای ماهر ساخته بودند از زیر خاک درآورده اند. بسیاری از این اقلام در آرامگاه های تدفینی پیدا شده است. اقلام ظریف و آثار فلزی گرانبهای این مقبره ها نشان دهنده به وجود آمدن گروهی ممتاز وقدرتمند درون جامعه عظیم تر نموده است. در این مرحله ساختارهای اجتماعی در حال تغییر بود و چندان طول نکشید که اولین کشور کره ای ثبت شده یعنی چوسون قدیم تاسیس شد.

در بخشی از این کتاب می خوانیم: دو سال بن بستی که به آتش بس موقت منتهی شد نشان دهنده سازش ناپذیری هر دو طرف بود. در اکتبر 1951، گفتگوها درباره آتش بس موقت به روستای پانمونجوم درست در شمال مدار 38 درجه منتقل شد. این شهر کوچک محل مذاکرات شد و این در حالی بود که جنگ در دو سوی مرز ادامه داشت. کره شمالی و جنوبی سرسختانه درباره شرایط صلح بحث کردند، از جمله آزادی اسرای جنگ. مطابق معاهده 1949 ژنو، اسرای جنگ باید با سرانجام یافتن جنگ بلافاصله آزاد و به کشور زادگاه خود بازگردانده می شدند.

کره جنوبی مخالف این کار بود، به استدلال آن ها بسیاری از اسرای جنگ که در اختیار آن ها بود در واقع اهل کره جنوبی بودند و علی رغم میل باطنی شان با کره شمالی همکاری نموده بودند. الزام به بازگرداندن این سربازان نفی آزادی واقعی آن ها بود. از سوی دیگر، چین و کره شمالی به بازگرداندن تمامی اسرای جنگ اصرار داشتند، می دانستند که اگر این کار انجام نگردد بسیاری از زندانیان ماندن در کره جنوبی را ترجیح خواهند داد.

در مذاکره طرفین قبول کردند تعداد اسرای تحت نظرشان را اعلام نمایند. به گزارش نیروهای سازمان ملل، آن ها 20700 سرباز چینی و 95531 سرباز کره شمالی را در اختیار داشتند. 11500 سرباز ایالات متحده در حین عملیات ناپدید شده بودند. به استثنای این تعداد که در شمار اسرای جنگ آمده بود، وقتی کره شمالی خاطرنشان کرد فقط 3190 آمریکایی در زندان دارد مقامات ایالات متحده شوکه شدند. اختلاف تعداد سربازان کره جنوبی حتی تکان دهنده تر هم بود.

کتاب کره شمالی: نگاهی نزدیک به کشوری اسرارآمیز نوشته الینور برَدشو به تازگی با ترجمه شهربانو صارمی در 104 صفحه، شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 25 هزار تومان از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 7088

به "کره شمالی کشوری مرموز و اسرارآمیز در سده های تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کره شمالی کشوری مرموز و اسرارآمیز در سده های تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید