12 جاذبه برتر گردشگری شهر پکن

به گزارش مجله وبلاگ فروش، در شمال غربی چین شمالی، جایی نه چندان دور از دامنه های غربی کوه های یانشان (Yanshan)، پکن را که مهد ارتباطات شبکه ای، جاده ای و خطوط هوایی مرتبط با دیگر شهرهای عظیم می باشد؛ با نام پکینگ (Peking) تلفظ می نمایند.

12 جاذبه برتر گردشگری شهر پکن

پکن به خودی خود نه تنها هیچ کمبودی از نظر گردشگری، منظره ای و اماکن تاریخی ندارد، بلکه از نظر بسیاری از گردشگر ها این شهر بهترین و شناخته شده ترین شهر از نظر جاذبه های گردشگری می باشد؛ نمونه شاخص این گفته دیوار چین است که هر ساله گردشگر های بسیاری را مجاب می نماید تا در تور چین شرکت نمایند.. در میان بسیاری از این بناها و آثار تاریخی و فرهنگی محافظت شده باید به کاخ امپراتوری (Imperial Palace)، پارک بی های (Behai Park)، معبد آسمان، ماموت های میدان تیان آنمن (Tiananmen Square)، معبدهای شگفت انگیز و رویداد منحصر به فرد المپیک سال 2008 اشاره نمود.

1. کاخ امپراتوری و شهر ممنوعه

کاخ سلطنتی (The Imperial Palace) که از چشمگیرترین ساختمان های چین به شمار می رود، به شهر ممنوعه (Forbidden City) نیز معروف است که می توان اصل و ریشه آن را در سلسله یوآن (Yuan) که در قرن 13م رأس کار بودند، جست و جو کرد اما علت وسعت این کاخ به عظمت سلسله مینگ (Ming) بر می گردد. به گفته مردم پکن، این کاخ مقر امپراتوری ها بوده و چون شهروندان عادی حق رفتن به این کاخ بزرگ را نداشتند به شهر ممنوعه معروف شده است. این مجموعه بزرگ که یک محیط 720000 مترمربعی را در بر می گیرد، با یک دیوار 10 متری، برج هایی در 4 گوشه آن و یک خندق 50 متری احاطه شده است. همچنین این کاخ به 2 بخش تقسیم می گردد؛ یک بخش برای مقاصد تشریفاتی و اداری و بخشی دیگر به عنوان مقر خصوصی امپراتور و همسرش. از جالب ترین مکان های این کاخ وسیع می توان به دروازه مریدین (Meridion) (ساخته شده در سال 1420) و پل های رودخانه طلایی که اغلب با سنگ های مرمر به ارتفاع 35 متر تزئین شده اند، اشاره نمود.

2. میدان تیان آنمن

میدان تیان آنمن (Tiananmen Square) از بزرگ ترین میادین درون شهری دنیا است که برای برگزاری جشن دهمین سالگرد جمهوری چین در سال 1958 ساخته شده است. این میدان که به عنوان مرکز چین کمونیست انتخاب شده، از نظر تاریخی به حماسه تاریخی چهارم مِی 1919 (که دانش آموزان در برابر مفاد چینی معاهده ورسای ایستادگی کردند) بر می گردد. حیرت انگیز ترین قسمت این بنا، بنای یادبود مردم دلیر و قهرمان است که از یک ستون هرمی شکل سنگی بلند متشکل از سنگ مرمر و گرانیت درست شده است. از دیگر مکان های قابل ملاحظه این بنا، موزه انقلاب چین به همراه نمایشگاه های گوناگونش است که در آن مراحل مختلف انقلاب چین از سال 1919 و توسعه حزب کمونیست به نمایش گذاشته شده است. از دیگر عجایب این بنا باید به آرامگاه مائو (Mao) اشاره نمود؛ جایی که بدن او در یک تابوت کریستال گذاشته شده است.

3. پارک بی های

در فاصله کمی از کاخ سلطنتی، شما می توانید از پارک های باستانی بی های (Beihai Park) که از قدیمی ترین باقیمانده های باغ سلطنتی پکن می باشند، دیدن کنید. گفتنی است که این پارک نام خود را از یک دریاچه در نزدیکی پکن گرفته و امکانات ویژه و مناظر زیبایی را به گردشگر ها عرضه می نماید. یکی دیگر از مکان های دیدنی این پارک، محل اقامت مجلل بیوه بنیان گذار جمهوری سانگ کینگ لینگ است؛ مکانی که او به مدت 18 سال آنجا زندگی نموده و اکنون این مکان به یک موزه تبدیل شده است.

4. معبد آسمان

قدمت معبد آسمان (The Temple of Heaven) که شامل سازه هایی متشکل از ساختمان های مقدس می باشد، به سال 1420 بر می گردد. این معابد قدیمی خوش منظره دوست داشتنی و به 2 قسمت تقسیم شده اند؛ یک مستطیل و یک نیم دایره که نماد آسمان و زمین هستند. در این مکان بود که امپراتور در مراسم استجابت دعا برای برداشت محصول خوب دعا می کرد. یکی دیگر از آثار برجسته این بنا، تالار طاق آسمان است که از یک سقف مخروطی کاشی کاری شده آبی درست شده و احتمالاً قدمتش به سال 1530 باز می گردد. در بازدید از این بنا حتماً دیوار اکوی معبد (Temples Echo Wall) که منعکس نماینده کوچک ترین صداهاست را ببینید و لحظات خاطره انگیزی برای خود ثبت کنید.

5. استادیوم ملی پکن

این استادیوم به خاطر نقش اثر گذاری که بر برگزاری بازی های المپیک تابستانی سال 2008 داشته، در همه جای دنیا به رسمیت شناخته شده است؛ البته گاهی مردم این استادیوم را به نام مستعارش یعنی آشیانه پرنده (Birds Nest) می شناسند. گفتنی است که هزینه زیادی برای ساخت این پروژه بزرگ صرف شد و این بنای با اهمیت طراحی منحصربه فرد خود را که از سرامیک های سنتی چینی تأثیر گرفته، مدیون طراحان زبر دست و خوش ذوق است. همچنین از این استادیوم برای میزبانی رویدادهای فرهنگی و اجرای کنسرت های پاپ و اپرا و همچنین برگزاری مسابقات فوتبال استفاده می گردد. جالب است بدانید که این استادیوم در فصل زمستان به بزرگ ترین پیست اسکی سرپوشیده تبدیل می گردد. از دیگر جاذبه های این استادیوم، مرکز ملی ورزش های آبی است که به خاطر شباهتش به یک غول مکعبی یخی، همچنین جذابیت و درخششی که در شب دارد، به مکعب آب نیز معروف است. شایان ذکر است که قسمت هایی از این ساختمان به مرکز شنا و بازی های آبی نیز اختصاص داده شده است.

6. معبد لاما

در ابتدا باید بگوییم که در برخی مناطق، معبد لاما (The Lama را با نام (Yonghe) می شناسند. همچنین مراحل ساخت این ساختمان که برای اهداف سیاسی بنا شده، در سال 1745 تکمیل شده است. این بنا که تالار آن با سمبل 4 مجسمه بودا پوشیده شده است، مجهز به بسیاری از آثار ارزشمند هنری می باشد. در این معبد، ساختمان های مهم دیگر که در برخی از آن ها نسخه های خطی مقدس فراوان نگه داری می گردد نیز وجود دارد.

7. موزه پایتخت پکن

موزه پایتخت پکن (Beijing Capital Museum) در سال 1981 تأسیس شده و از برجسته ترین موزه های هنری چین و مکان مناسبی برای علاقه مندان به فرهنگ و هنر به شمار می آید. این مکان دارای مجموعه گسترده ای از آثار باستانی، ظروف قیمتی و برنز، آثار خوش نویسی و هنر سنتی، همراه با بسیاری از مجسمه های چینی و آسیایی -که گویای فرهنگ آنهاست- می باشد. از دیگر مجموعه های برجسته این موزه می توان به بیش از 200000 آثار فرهنگی مهم الهام گرفته از فرهنگ پکن و مجسمه امپراتور کیان (Qian) که سنگینی آن به بیش از 40 تن می رسد و دست نوشته های باستانی اشاره نمود. یکی دیگر از شگفتی های شاخص پکن، بازدید از مرکز ملی هنرهای نمایشی، با نام مستعار تخم مرغ غول پیکر (Giant Egg) می باشد. این مکان که در سال 2001 تأسیس شد و از آن موقع میزبان بسیاری از نوازندگان پیشرو اپرا بود است.

8. رصدخانه باستانی پکن

رصدخانه باستانی پکن (Beijing Ancient Observatory) که یکی از قدیمی ترین رصدخانه های دنیا محسوب می گردد، در سال 1442 در شرق شهر پکن تأسیس شد که در آن می توانید از ابزار نجومی قدیمی از جنس برنز بازدید کنید. گفتنی است که بخشی از دیوار این برج بلند همچون موزه ای است که نمای زیبا و شگفت انگیزی از ستاره ها و سیارات را در اختیار گردشگر ها قرار می دهد.

9. معبد فایوآن

معبد فایوآن (The Fayuan Temple، معروف به معبد قانون که ساخت آن به سال 645 میلادی برمی گردد، از چندین سالن با کتیبه های سنگی باستانی قرن هفتم تشکیل شده است. این معبد محل رخداد بسیاری از وقایع تاریخی مهم قرن 12 ام پکن می باشد، همچنین این معبد امروزه محل استقرار بودایی ها، انجام آیین عبادی و مهم ترین مرکز آموزشی در چین است. از دیگر آثار برجسته این بنا باید به زنگ، برج های استوانه ای بزرگ، تالار پادشاهان و مجسمه های بی نظیر اشاره نمود. شایان ذکر است که سالن های ماهاویرا (Mahavira) مقر بوداییان قدیم، حال و آینده می باشد. اگر بخواهم با ارزش ترین اشیاء سلسله هان (Han Dynasty) را به شما معرفی کنیم، باید متذکر شویم که مجسمه های سرامیکی این معبد از شاهکارهای این مکان می باشند. از دیگر خصوصیات ویژه این مکان که باعث حیرت شما خواهد شد، سالن های بودایی با مجسمه های خارق العاده می باشد.

10. پارک تپه زغال سنگ

این پارک درست در مقابل دروازه شمالی کاخ سلطنتی واقع شده است و بازدیدنمایندگان می توانند از مناظر زیبای شهر پکن و دریاچه بی های (Beihai) نهایت لذت را ببرند. این پارک برای اولین بار نام خود را از امپراطوران مینگ که زغال سنگ های خود را در این مکان ذخیره می کردند، گرفت. این تپه اولین سازه دست بشر در پکن بود که در سال 1416 هم زمان با ساخت و ساز کاخ سلطنتی شروع شد. گذشته از بازدید باغ ها و گردشگاه های هیجان انگیز، به شما پیشنهاد می کنیم که از یک درخت اقاقیای قدیمی که آخرین امپراتور مینگ در سال 1644 خود را از آن به دار آویخت، نیز دیدن کنید.

11. معبد کنفوسیوس پکن

کمی آن طرف تر از معبد لاما در کنار یک کوچه دوست داشتنی به یک دروازه زیبا که معبد کنفوسیوس (Temple Of Confucius) در آن واقع شده است می رسید. این معبد در سال 1302 به یک فیلسوف و آموزگار اهدا شد. این معبد یکی از بهترین و مشهورترین معابد چینی کنفوسیوس در پکن به حساب می آید که میزبانی بسیاری از مراسم های درباری و شاهانه را تجربه نموده است. مکان مذهبی دیگری که دیدنش خالی از لطف نیست، مسجد نیوجی کوئینزن سی (Niu Ji Quingzhen Si) است که در سال 995 تأسیس شد و غیرمسلمانان در آن حق ورود ندارند. قدیمی ترین و بزرگ ترین مسجد پکن شامل یک مناره، یک برج ماه، رصد خانه شش گوشه و 2 غرفه بزرگ با ستون های حک شده از کتیبه های چینی و عربی می باشد.

12. باغ وحش پکن

در منطقه شمال غربی این شهر، باغ وحش پکن (1906) قرار گرفته و مساحت بیش از 220 جریب را می پوشاند. این مجموعه دارای 15000 حیوان و 1000 گونه نادر بومی مختلف همچون: ببر جنوب چینی، پلنگ برفی، میمون بینی کوتاه سر طلایی و پاندا می باشد. همچنین شما می توانید در این باغ وحش گونه های مختلفی از سرتاسر دنیا همچون: فیل، شیر و پلنگ که در کل محوطه وجود دارند و فضایی مانند باغ های کلاسیک چینی درست نموده اند را ببینید. گفتنی است که این باغ وحش علاوه بر داشتن جنگل های انبوه، رودخانه و استخرهای تابستانی دلپذیر دارای یک آکواریوم بی نظیر است که هرساله توجه گردشگر ها را به خود جلب می نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 9009

به "12 جاذبه برتر گردشگری شهر پکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 جاذبه برتر گردشگری شهر پکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید